Skořápky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klasické provedení hry Skořápky
Klasické provedení hry Skořápky.

Skořápky jsou hazardní hra spočívající v sázení na nalezení konkrétního ze tří míchaných předmětů (existuje nespočet typů předmětů např. kelímky, uzávěry lahví, skořápky ořechů, tácky, tři karty a mnoho dalších možností). Hledá se například kulička skrytá pod jedním ze tří stejných kelímků nebo jeden na spodní straně barevně odlišený tácek ze tří stejných tácků.

Jsou skořápky hra nebo podvod?[editovat | editovat zdroj]

Placičky - oblíbená varianta hry Skořápky
Placičky - oblíbená varianta hry Skořápky
Karetní Skořápky / Three Card Monte
Karetní Skořápky / Three Card Monte

Důležitým znakem všech her je, že všechny zúčastněné strany znají podmínky, pravidla a způsob dané hry. Jakékoliv zatajení skutečnosti, která není předem dohodnutá a může mít sebemenší vliv na výsledek, se dá charakterizovat jako podvod. Jestli jsou Skořápky hrou nebo podvodem, tudíž záleží na skořápkáři. Při hře Skořápky nemusí vždy docházet k podvodu. Potom jde o napínavou, vzrušující hru, která je výborným prověřením vaší schopnosti koncentrace a postřehu.[1] Výhodou hry Skořápky je její vizuální stránka. Z tohoto důvodu hra prakticky nepotřebuje slovní komentář ani vysvětlování pravidel. Skořápkáři proto nečiní sebemenší problém hrát Skořápky s místními i cizinci v naprosto stejné kvalitě.[1]

Hra bývá považována za nelegální z důvodu značné nerovnováhy při srovnání pravděpodobnosti výhry a prohry 1:2.[2] Hru provozují většinou hráči na ulicích či na podobných veřejných prostranstvích s použitím mnoha psychologických triků (např. zapojení tzv. „volavek“) i podvodných praktik (např. schování kuličky mimo kalíšky) sloužcích k zmatení sázejících, takže je takřka nemožné poctivým způsobem vyhrát.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b www.skorapky.cz [online]. www.skorapky.cz, [cit. 2016-04-15]. Dostupné online.  
  2. ČTK. Skořápky jsou trestné z principu, řekl Nejvyšší soud. Týden.cz [online]. 2007-05-07 [cit. 2012-09-06]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GARFIELD, David; FUKSA, Břetislav. Skořápky. Hra nebo podvod?. Brno : Intermagic, 1992. 35 s. ISBN 80-900799-2-X.