Skořápky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hraní Skořápek v Berlíně, 2010

Skořápky jsou hazardní hra spočívající v sázení na určení polohy jednoho ze tří míchaných předmětů (existuje nespočet typů předmětů např. kelímky, uzávěry lahví, skořápky ořechů, tácky, tři karty a mnoho dalších možností). Hledá se například kulička skrytá pod jedním ze tří stejných kelímků nebo jeden na spodní straně barevně odlišený tácek ze tří stejných tácků.

Podvod[editovat | editovat zdroj]

Karetní Skořápky / Three Card Monte

Důležitým znakem všech her je, že všechny zúčastněné strany znají podmínky, pravidla a způsob dané hry. Jakékoliv zatajení skutečnosti, která není předem dohodnutá a může mít sebemenší vliv na výsledek, se dá charakterizovat jako podvod. Jestli jsou Skořápky hrou nebo podvodem, tudíž záleží na skořápkáři. Při hře Skořápky nemusí vždy docházet k podvodu. Potom jde o napínavou, vzrušující hru, která je výborným prověřením vaší schopnosti koncentrace a postřehu.[1] Výhodou hry Skořápky je její vizuální stránka. Z tohoto důvodu hra prakticky nepotřebuje slovní komentář ani vysvětlování pravidel. Skořápkáři proto nečiní sebemenší problém hrát Skořápky s místními i cizinci v naprosto stejné kvalitě.[1]

Hra bývá považována za nelegální z důvodu značné nerovnováhy při srovnání pravděpodobnosti výhry a prohry 1:2.[2] Hru provozují většinou hráči na ulicích či na podobných veřejných prostranstvích s použitím mnoha psychologických triků (např. zapojení tzv. „volavek“) i podvodných praktik (např. schování kuličky mimo kalíšky) sloužících k zmatení sázejících, takže je v těchto případech až nemožné poctivým způsobem vyhrát. V okamžiku, kdy sázející volí kalíšek, se kulička například zrovna nenachází v žádném z nich, ale je již připravena v dlani, aby vzápětí mohla být demonstrována pod jiným. Odhalení podvodu je rovněž neúčinné, protože faktor početní či fyzické převahy má v okamžiku zahájení hry pod kontrolou skořápkář a jeho „nezúčastnění zvědaví přítomní“ podílníci.

Skořápky v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Skořápkáři jsou zobrazeni v televizním seriálu Případ pro zvláštní skupinu ve filmu Noční chodec.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b www.skorapky.cz [online]. www.skorapky.cz [cit. 2016-04-15]. Dostupné online. 
  2. ČTK. Skořápky jsou trestné z principu, řekl Nejvyšší soud. Týden.cz [online]. 2007-05-07 [cit. 2012-09-06]. Dostupné online. 
  3. Případ pro zvláštní skupinu na FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-06]. Dostupné online. 
  4. Noční chodec (E01) na ČSFD [online]. POMO Media Group [cit. 2022-02-06]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GARFIELD, David; FUKSA, Břetislav. Skořápky. Hra nebo podvod?. Brno: Intermagic, 1992. 35 s. ISBN 80-900799-2-X. 
  • LIPERT, Bohumil: Středověká záležitost. In: TERYNGEL, Jiří. Krádež vzácného rukopisu a další příběhy z archívů kriminální služby. Praha: Naše vojsko, 1985, s. 41–50.