Kuželky
Kuželky jsou sport, který je v Česku zaštítěn Českou kuželkářskou asociací. Čeští reprezentanti a reprezentantky se stali vícekrát mistry světa.[1]
Historie[editovat | editovat zdroj]
Vznik kuželek se tradičně klade do starověku, uvádějí se Homérovy zmínky o podobné hře. V českých zemích se považuje za první datovaný doklad oblíbenosti kuželek zákaz této hry, který vydala městská rada v Jihlavě roku 1261 a ve 14. století obnovovala.[2]
První československá celostátní organizace byla Asociace československého sportu kuželkářského (AČSK), která vznikla 11. dubna 1937 v Praze.[3]
Pravidla hry[editovat | editovat zdroj]
Podrobnosti stanoví Pravidla kuželkářského sportu.[4]
Kuželky se hrají s koulí, která nemá díry pro prsty, a devíti kuželkami. Rozběžiště má rozměry 6,5 x 1,7 m a v průběhu hry jej hráč nesmí opustit. Uvnitř rozběžiště se nachází náhozová deska o délce 5,5 m a šířce 35 cm. Konec rozběžiště spolu s koncem náhozové desky navazuje na vlastní dráhu, která je dlouhá 19,5 m. Na konci dráhy je devět kuželek rozestavených do čtverce tak, že jedna úhlopříčka tohoto čtverce leží v ose dráhy a druhá úhlopříčka je na ní kolmá. Mezi středy krajních kuželek je vzdálenost 100 cm a to jak v ose dráhy, tak i kolmo na osu dráhy. Původně měly soutěžní dráhy asfaltový povrch, později byl používán materiál zvaný sadurit a nyní se dráhy skládají s desek s umělohmotným povrchem. Ke hře se používají umělohmotné koule o průměru 16 cm a hmotnosti 2,880 kg. Žákovské koule mají průměr 15 cm. Hráč musí kouli z ruky vypustit tak, aby dopadla na náhozovou desku. Pokud koule vypuštěná z ruky hráče dopadne na jiné místo (rozběžiště nebo dráhu) jedná se o chybný hod.
Kuželky jsou poskládány do čtverce následujícím způsobem:
* * * odtud jde koule --> * * * * * *
Jména kuželek[editovat | editovat zdroj]
Jednotlivé kuželky mají svá jména:
- 1 – přední roh (také se jí říká první)
- 2 – levá přední fána (Také se jí říká fanka)
- 3 – pravá přední fána
- 4 – levý sedlák (také se jí říká bába)
- 5 – král
- 6 – pravý sedlák (také se jí říká bába)
- 7 – levá zadní fána
- 8 – pravá zadní fána
- 9 – zadní roh (také se jí říká poslední)
Pozn. fána= dáma
Pozn.2: viz Technické předpisy WNBA
4 2 7 odtud jde koule --> 1 5 9 3 8 6
Způsoby hry[editovat | editovat zdroj]
- hra do „plných“
- „dorážka“
- „sdružené“
- „dua“
Plné[editovat | editovat zdroj]
Do plných se hraje tak, že se na každý hod postaví všech devět kuželek.
Dorážka[editovat | editovat zdroj]
Hráči se před dalším hodem postaví jen ty kuželky, které nesrazil. Hraje do nich tak dlouho, dokud nesrazí poslední z oněch devíti kuželek. Teprve potom se mu postaví opět všech 9 kuželek. Pro žákovské kategorie se používá tzv. „stavěná dorážka“, což znamená, že se žákům nejdéle po třech hodech postaví všechny kuželky.
Sdružené[editovat | editovat zdroj]
Je základní sportovní disciplínou v kuželkách. Půlku hodů na jedné dráze hráč odehraje do plných, půlku do dorážky. Disciplína se označuje zkratkou hs. Obvykle na jedné dráze hráč odehraje 50 hs nebo 30 hs.
Soutěžní disciplíny[editovat | editovat zdroj]
Soutěží se v těchto disciplínách:
- 60 hs – hráč odehraje na dvou dráhách po 30 hs.
- tuto disciplínu hrají hlavně žákovské kategorie, hraje se také na různých turnajích a amatérských ligách
- trvání této disciplíny je 24 minut, čas určený na jednu dráhu je 12 minut.[4]
- 100 hs – hráč odehraje na dvou dráhách po 50 hs.
- 120 hs – hráč odehraje na čtyřech dráhách po 30 hs.
- disciplína, která se hraje v českých ligových soutěžích i na mezinárodní scéně,např.: při mistrovstvích světa nebo Evropy
- trvání této disciplíny je 48 minut, čas určený na jednu dráhu je 12 minut.[4]
- 200 hs – hráč odehraje na čtyřech dráhách po 50 hs.
Družstva a jednotlivci[editovat | editovat zdroj]
Dlouhodobé soutěže jsou zpravidla vypisovány pro šestičlenná družstva. Dorostenecké týmy hrají v družstvech tříčlenných. Vedle toho existují i jednorázové turnaje jak pro družstva – zpravidla čtyřčlenná, tak i pro jednotlivce či dvojice. V ČR existují jak soutěže družstev od ligových až po krajské, tak jsou každoročně vypisovány i turnaje Mistrovství ČR i jednotlivých krajů. Každý rok se zároveň pořádají i turnaje o tituly Mistrů světa v jednotlivcích i družstvech.
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ Česká kuželkářská asociace: O kuželkách
- ↑ ZÍBRT, Čeněk. Z her a zábav staročeských, s. 132-133 [online]. Velké Meziříčí: J. F. Šašek, 1889 [cit. 2020-11-01]. Dostupné online.
- ↑ MRŇÁK, Václav. Vznik a organizační vývoj sportovního kuželkářství v ČSR. In: České kuželky 1937-2007. [s.l.]: [s.n.], 2007. Dostupné online. S. 6-9.
- ↑ a b c d e Česká kuželkářská asociace: Pravidla kuželkářského sportu
Související články[editovat | editovat zdroj]
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu kuželky na Wikimedia Commons
- Kuželky.cz