Hospodářské noviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hospodářské noviny
Druh Denní tisk
Formát Leták
Majitel Zdeněk Bakala
Vydavatel Economia a. s.
Editor Vladimír Dubský
Šéfredaktor Martin Jašminský
Zástupce šéfredaktora {{{zástupce šéfredaktora}}}
Manažer redakce {{{manažer redakce}}}
Šéfeditor zpráv {{{šéfeditor zpráv}}}
Šéfed. veř. mínění {{{šéfredaktor veřejného mínění}}}
Šéfeditor sportu {{{šéfeditor sportu}}}
Vedoucí fotooddělení {{{vedoucí fotooddělení}}}
Grafik {{{grafik}}}
Redaktoři {{{redaktoři}}}
Založení 1990
Vlastnictví Soukromé
Politické uspořádání {{{politika}}}
Jazyk Čeština
Přestalo vycházet {{{přestalo vycházet}}}
Cena 25 Kč
Sídlo společnosti Pernerova 47,
186 00 Praha 8
Náklad 32 807 výtisků (říjen 2015, průměrný denní prodaný náklad)[1]
ISSN 1213-7693
http://www.ihned.cz/

Hospodářské noviny jsou český celostátní deník deník zaměřený na ekonomiku a politiku. Vychází 5× týdně a jeho vydavatelem je nakladatelství Economia, jehož jediným vlastníkem je Zdeněk Bakala.[2] Šéfredaktorem je od 1. prosince 2013 Martin Jašminský[3], který nahradil Petra Šabatu a jeho předchůdce Petra Šimůnka. Dále pak v Hospodářských novinách působí Jindřich Šídlo, jakožto šéfredaktor politického zpravodajství a názorové sekce a Petr Orálek coby šéfredaktor speciálních projektů a sdíleného obsahu. Hospodářské noviny byly založeny v roce 1990.

Svým čtenářům tento deník nabízí komentáře, analýzy a mapování hospodářské situace jak v Tuzemsku, tak ve světě. V Hospodářských novinách je možné najít jak zpravodajské, tak publicistické články, v první části převládají články s obecným přehledem o dění v České republice i ve světě, druhá část novinového svazku je pak věnována ekonomickým a hospodářským tématům, například pohybům na burze či mapování ekonomických novinek. K Hospodářským novinám je přidružen také online server iHned.cz.

Složení deníku se v průběhu týdne mění, krom pravidelných denních rubrik na stránkách může čtenář nalézt také pravidelné týdenní rubriky. Mezi pravidelné denní rubriky se řadí rubriky Autorská strana, Extra, Kultura, Názory, Panorama, Podniky a trhy, Události. K pravidelným týdenním rubrikám se pak řadí Kariéra & Management, Peníze, Reality, Technologie, Kultura plus a Fashion. V rubrice Autorská strana se střídá v přispívání 5 redaktorů – každý den píše komentář někdo jiný, rubrika Extra mapuje politické a společenské dění a bývá řazena na počátku deníku. Kultura mapuje novinky z divadelního či hudebního, filmového prostředí, Panorama se většinou zabývá nějakým fenoménem, který je na dvoustraně rozebírán z několika úhlů. Rubrika Podniky a trhy spadá právě do ekonomického dění, čtenáři poskytuje zajímavé a cenné informace. K tištěnému deníku jsou vydávány také tři pravidelné přílohy. První z nich je Ego!, který vychází každý týden v pátek, další dva magazíny Proč ne?! a Podnikání vycházejí pouze jednou za měsíc.


Ego!
Magazín Ego! je relativní novinkou, neboť začal vycházet v pátek 6. 5. 2015, přičemž nahradil dosavadní přílohu Víkend HN. Vedení společnosti rovněž zrušilo původní vydávání středečního magazínu In, neboť se rozhodlo čtenářům poskytnout pouze jeden kvalitní a silný magazín týdně. Magazín Ego! zvedl Hospodářským novinám páteční tištěný náklad o 10 000 výtisků, v současné době se náklad pohybuje kolem 52 000 výtisků. Magazín Ego! je značně vydařeným počinem, obsahuje zajímavá a poutavá témata, rozhovory, zkrátka nabízí čtenáři „uvolňující společenský koktejl“ na víkend. Součástí magazínu jsou cestopisné příspěvky, rozhovory se zajímavými osobnostmi, je velmi pěkně členěn a závěr magazínu je věnován TV programu, což jistě také přispívá ke zvýšení čtenosti.


Náklad Hospodářských novin
Průměrný prodaný denní náklad Hospodářských novin činil v říjnu 2015 32 807 výtisků, což je pro srovnání téměř pětkrát nižší prodaný náklad nežli v případě MF Dnes. Čtenost HN činí k 14. 5. 2015 hodnotu 157 000 čtenářů, tento údaj je ve srovnání s čteností ostatních tuzemských celostátních deníků nejnižší, ačkoli náklad dosahuje vyšších hodnot.[4]


Hospodářské noviny a inzerce
Inzerce v HN se pohybuje v částkách od 66 659,- Kč až k 799 000,- Kč podle rozsahu reklamy. První zmiňovaný údaj náleží k osminové části formátu strany s barevným potiskem, až téměř osm set tisíc může inzerent zaplatit za tzv. superpanorama, tedy reklamu na dvou spojených dvoustranách deníku HN. Pro kompletní přehled o cenách inzerce slouží tabulka platná od 1. 4. 2015: http://economia.ihned.cz/wp-content/uploads/2014/06/Economia-Cenik-2015-4.pdf)

Inzerce se samozřejmě objevuje také v přílohách, přičemž s nejvyšší cenou za inzerci na zrcadle na spad v hodnotě 299 000,- Kč vede magazín Proč ne?!, tentýž rozsah reklamy poskytuje magazín Ego! za 279 000,- Kč a nejlevnější je reklama v magazínu Podnikání, kdy ceny za inzerci na zrcadle vycházejí na 179 000,- Kč. Se svými hrubými inzertními příjmy v hodnotě 28 378 942,- Kč (březen 2015) se podle Médiáře HN mezi celostátními deníky umisťují na pátém místě z celkových sedmi (Aha!, Blesk, MF Dnes, LN, Právo, Sport). Nejvyšší příjmy z inzerce má deník Blesk, nejnižší příjmy pak mají deníky Aha! a Lidové noviny.


Shrnutí
Název: Hospodářské noviny
Druh: Denní tisk
Založení: 1990
Vydavatel: Nakladatelství Economia a. s.
Vlastník: Zdeněk Bakala
Šéfredaktor: Martin Jašminský
Šéfredaktor politického zpravodajství a názorové sekce: Jindřich Šídlo
Šéfredaktor speciálních projektů a sdíleného obsahu: Petr Orálek
Cena za výtisk: 25,- Kč
Editor: Vladimír Dubský
Vedoucí magazínu Ego!: Irena Jirků
Vedoucí magazínu Proč ne?!: Jan Babka
Vedoucí ekonomické sekce: Luděk Vainert
Vedoucí domácího zpravodajství: Luboš Kreč
Vedoucí zahraniční sekce: Martin Ehl
Náklad: 32 807 [5]
Sídlo společnosti: Pernerova 47, 186 00 Praha 8
ISSN: 1213-7693
Internetové stránky: http://www.ihned.cz/

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ABC ČR - Kancelář ověřování nákladu tisku. Dostupné z WWW: http://www.abccr.cz/overovana-data/periodicky-tisk-1/?filterYear=2015&filterMonth=10&notVerified=1
  2. Výroční zpráva Economia, a.s. za rok 2013
  3. Mediář.cz
  4. Unie vydavatelů, 2015. Dostupné z WWW: http://www.unievydavatelu.cz/cs/deniky/fakta_cisla_denicich/ctenost_deniku/239-deniky_celostatni
  5. ABC ČR - Kancelář ověřování nákladu tisku (říjen 2015). Dostupné z WWW: http://www.abccr.cz/overovana-data/periodicky-tisk-1/?filterYear=2015&filterMonth=10&notVerified=1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]