Hrací automat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řada výherních hracích automatů v kasinu v Las Vegas
Automat se zabudovanou hrou Mortal Kombat

Hrací automat je zpravidla elektronické zařízení, na kterém lze za peníze provozovat hry, typicky montované do vysoké stojící skříně s displejem a ovládacími prvky na čelní stěně. Dnes jsou nejčastější tzv. výherní hrací automaty, které umožňují hrát hazardní hry s možností peněžní výhry.

Výherní hrací automaty bývají umístěny v hernách, kasinech, ale i běžných restauracích.

Alternativou jsou hrací automaty neurčené k peněžní výhře, ale za peníze je možné hrát zabudovanou videohru. S postupným rozšířením osobních počítačů a herních konzolí se tento typ omezuje na herní centra typu Laser Game a zábavní parky.

Druhy výherních automatů[editovat | editovat zdroj]

V praxi se můžeme setkat se třemi základními druhy výherních automatů, tedy klasickými mechanickými VHP, dále pak s automaty digitálními (většinou s dotykovou LCD obrazovkou) a nakonec s VLT, tedy výherními loterijními terminály.

Jsou hráči, kteří by nikdy nesedli k jinému než mechanickému automatu, naopak existují i lidé, kteří považují mechanické automaty za zastaralé a nehrají je.

V případě VHP výherní hrací přístroj "mechanického automatu" jsou nejdůležitější součásti stroje kotouče (dle typu tři až pět), které se po stisknutí tlačítka otáčejí a po určitém časovém úseku se kotouče "zaseknou". Pokud je zaznamenána kombinace symbolů (tři stejné symboly v řadě vodorovně nebo dle úhlopříčky) je hráči připsána výhra podle hodnoty symbolů. S násobením vsázek se násobí výhra. U nejrozšířenějších mechanických automatů je minimální sázka 2 Kč (u nejstarších koruna), maximální sázka 5+95. Otáčení kotoučů vyvolává u hráče dojem rulety, ale jejich zastavení v určité pozici je řízeno softwarem automatu a hráčem je jen iniciováno. Software automatu je nastaveno podle všeobecných podmínek (zákonů a vyhlášek) tak, že pro výhry musí být vyčleněno určité procento ze sázek. V případě LCD automatů je princip v podstatě stejný, jen je v nabídce více her a automat je možná trochu více uživatelsky přívětivý.

Konečně VLT (výherní loterijní terminál) je podobný jako LCD automat, jen je propojen do širší sítě. Tento typ automatu vytlačuje starší mechanický model VHP, protože nabízí mnohem větší množství her, které se nepravidelně, při aktualizacích software mění, ale i širší rozpětí sázek na jednu hru. Tyto sázky sahají od jedné koruny až po jeden tisíc. A samozřejmě i možnost mnohem vyšší výhry. U některých her jde až do výše 4,5 milionu Kč.

Nastavení výhernosti hracích automatů (VHP+VLT) je schvalováno ministerstvem, nelze do něho zasahovat. Dlouhodobá výhernost dosahuje podle typu automatu a hry až 97%. Minimální nespadá pod 84%. Každý automat má svůj herní plán, který je k nahlédnutí u obsluhy, a který tyto data obsahuje. Automat je v dlouhodobém výsledku tedy alespoň ty 3% ziskový. Nicméně nefunguje to tak, že jsou ony 3% výhernosti garantované stabilně, ale je běžné, že v určitém období jde automat i do velkého mínusu, tedy "dává", a pak nikomu nic "nedá". Tyto výkyvy ovlivňuje více faktorů, např. prohoz automatu nebo výše sázky na jednotlivou hru.

Obrat automatů ovlivňuje množství faktorů např., zda je období po výplatách, před vánoci a podobně. Také záleží na umístění herny (frekvence kolemjdoucích) a na blikajících jackpotech či neonech, které mají nalákat do herny zákazníky. Nicméně, je třeba zmínit, že v mnoha obcích jsou vyhláškou zakázané vnější cedule s výší jackpotu.

Každá herna má svůj okruh hráčů. Hráči jsou většinou velice konzervativní a neradi mění "svoji" hernu, kam chodí na ten "svůj" automat. Spektrum hráčů je různorodé. Zasahuje od dělníků, přes úředníky, až po bohaté podnikatele. Obecně se dá říci, že hernu uživí několik velkých hráčů, např. řemeslníků nebo podnikatelů, kteří vydělávají tolik peněz, že je jim jedno kolik prohrají.

  • VHP = výherní hrací přístroje
  • VLT = video loterijní terminály

Zpoplatnění automatů[editovat | editovat zdroj]

Každý automat musí mít vylepenou svoji registrační známku, která se za poplatek 5.000,- Kč vydává na 3 měsíce.

Za každý automat (místo) se platí poplatek ve výši 55,- Kč a den.

Z čistého zisku se odvádí 30% státu a zbytek zisku podléhá běžného zdanění příjmů.

Pokud tedy hernu neprovozuje společnost přímo vlastnící automaty, rozdělení zisku je zhruba 1/3 stát, 1/3 vlastník automatů, 1/3 provozovatel herny.

Online výherní automaty[editovat | editovat zdroj]

Pokud se bavíme v dnešní době o výherních automatech, musíme rozhodně zmínit i možnost se tomuto druhu zábavy věnovat na internetu. Automaty jsou stále velmi oblíbené, o tom svědčí i jejich rozmanitost.

Jelikož je možné hrát i z pohodlí domova, poskytovatelé nabízí širokou paletu motivů, jackpotů a typů výherních automatů.

Rozdělení dle počtu válců[editovat | editovat zdroj]

3-válcové online automaty (3-reel online slots), klasické online automaty (classic online slots) – modernizovaná verze výše zmíněných klasických mechanických automatů uzpůsobena pro on-line hraní

5-válcové online automaty (5-reel online slots) – ještě modernější, zvýšil se počet válců i výplatních linií

Ovocné automaty (Fruit slots) – anglická verze klasických automatů

Rozdělení dle způsobu vyplácení[editovat | editovat zdroj]

Multiplier – ideální pro nízké sázky

Bonus Multiplier – stejný systém jako u předchozí verze, ovšem hraní za maximální sázky je zvýhodněno

Multiple Payline – závislost počtu výherních linií na výši sázky

Buy a Pay – rozdílná výplatní struktura pro každou sázku

Progresive Slots – automaty se speciálním jackpotem

House Edge je u automatů proměnlivá, většinou se pohybuje kolem hodnoty 15 %.

Gambling[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Gambling.

Na výherních herních automatech je možno vytvořit si psychickou závislost, která se označuje jako gambling. Závislé osoby (tzv. gambleři) pak ve výherních automatech dokážou prohrát ohromné částky, což má často za následek zásadní narušení mezilidských vztahů a existenční potíže nejen samotných hráčů, ale často i jejich blízkých. Zvláště kombinace s drogovou závislostí je velmi nebezpečná.

I z těchto důvodů český zákon nedovoluje hru na výherních automatech osobám mladším osmnácti let, do heren s automaty jim pak úplně zakazuje vstup.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]