Las Vegas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Las Vegas
Las Vegas – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 610 m n. m.
Časové pásmo UTC-8 / -7 (letní čas)
Stát Spojené státy americké Spojené státy americké
federální stát Nevada
okres Clark County
Las Vegas
Red pog.svg
Las Vegas
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 340 km²
Počet obyvatel 603 093 (2006)
Hustota zalidnění 1 773,8 obyv./km²
Správa
Starosta Carolyn Goodman
Vznik 15. května 1905
Oficiální web www.lasvegasnevada.gov
Telefonní předvolba 702
PSČ 89044–89199
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Las Vegas (španělsky louky) je největší město státu Nevada ve Spojených státech amerických. Rozkládá se na ploše 182,43 km² a má populaci 603 093 obyvatel.[1] Město je součástí tzv. Metropolitní oblasti Las Vegas, pod kterou spadají také města North Las Vegas, Henderson, Boulder City, Paradise, Spring Valley, Sunrise Manor a Whitney. Celá tato oblast čítá 1,8 miliónů obyvatel (rok 2008). Město patří mezi nejvíce se rozvíjející města USA.

Město Las Vegas je především známé svým nočním životem ale také i zločinností. Srdcem Las Vegas je Las Vegas Boulevard, respektive jeho část nazývaná The Strip dlouhá 7,2 km. V této části se nachází většina hotelových komplexů, které jsou zároveň i obřími kasíny. Nachází se zde 18 z 25 největších hotelů na světě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast dnešního města Las Vegas byla osídlena nejméně před 10 000 lety, a to díky podzemním vodám, které napájejí místní zelené louky uprostřed okolní Mohavské pouště. V 2. tisíciletí př. n. l. se zde usídlil kmen Paiute a kolem roku 500 př. n. l. se zde objevují Anasaziové, kteří zde rozvíjejí zemědělství a stavějí obydlí, tzv. puebla. Zhruba kolem roku 1000 n. l. se Anasaziové přesunují dále na jih. Ve 20. letech 19. století tuto oblast objevují Španělé a vybudovali zde pevnost pro ochranu tzv. Španělské stezky, která vedla ze Santa Fe do Los Angeles. V roce 1829 tudy projíždí mexický průzkumník Raphael Rivera a nazývá tuto oblast Las Vegas (španělsky louky). V roce 1848 prohrává Mexiko válku s USA a oblast Las Vegas se stává součástí teritoria Nové Mexiko. V té době se v celé oblasti začali usazovat Mormoni a stavět malé osady, které se rychle rozvíjely díky těžebnímu průmyslu. Od 18. ledna 1867 byly pozemky dnešního Las Vegas součástí Nevady. Postupně sem pronikala i železnice. Ta byla dokončena na jaře roku 1905 a spojovala Los Angeles a Salt Lake City. 15. května 1905 byla nedaleko pevnosti Fort Baker založena osada pod názvem Las Vegas. V roce 1906 je otevřen první hotel pod názvem Hotel Nevada (v současnosti pod názvem Golden Gate), což bylo základem pro pozdější Fremont Street. V roce 1911 osada dostala status města. Impulsem pro rozvoj města byla plánovaná výstavba nedaleké Hooverovy přehrady, zvláště pak jako místo odpočinku pro její stavitele. V roce 1931 došlo v Nevadě k legalizaci hazardních her a tím započala stavba kasín a hotelů. Po slavnostním otevření Hooverovy přehrady v roce 1936 se počet obyvatel začal rozrůstat, stejně jako cestovní ruch. Do této doby drželo prvenství nedaleké město Reno. Obrat nastal ve 40. letech, kdy se vlastníky kasín a hotelů staly skupiny organizovaného zločinu, které město ovládly po následujících několik desetiletí. Velkou zásluhu na tom měl Benjamin Siegel, který zde 26. prosince 1946 otevřel hotel a kasino pod názvem Flamingo (podle jména jeho přítelkyně). Flamingo bylo otevřeno na ulici The Strip, na které se později začaly stavět další kasina a hotely a v dnešní době zastiňují původně vůdčí Fremont Street.

„Welcome to Fabulous Las Vegas“
(nápis při vjezdu na The Strip)

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 583 756 obyvatel.[2]

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 31,5% populace.[2]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Zajímavým dopravním prostředkem je Monorail, který slouží pro přepravu mezi sedmi hotely po celé délce The Strip a stojí $5. Dopravu do jiných částí města zabezpečuje místní autobusová doprava. Také je k dispozici Taxi, které je ovšem k přepravě na Stripu nevhodné kvůli neustálým zácpám a frontám.

Atrakce[editovat | editovat zdroj]

Luxor, nejznámější hotel na Stripu

Kopie slavných památek[editovat | editovat zdroj]

Slavná kasina a hotely[editovat | editovat zdroj]

Muzea[editovat | editovat zdroj]

Další atrakce[editovat | editovat zdroj]

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]


Las Vegas The Strip
Las Vegas The Strip

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lasvegasnevada.gov/FactsStatistics/demographics.htm
  2. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]