San José (Kalifornie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
San José
San Jose
San José – znak
znak
San José – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo UTC-8
Stát Spojené státy americké USA
Federální stát Kalifornie Kalifornie
Oblast Západ USA
Okres Santa Clara County
San José na mapě
San José v rámci Kalifornie
San José
San José
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 461,5 km²
Počet obyvatel 998 537 (2013)
Hustota zalidnění 2 163,7 obyv./km²
Správa
starosta Sam Liccardo
Vznik 1777
Oficiální web www.sanjoseca.gov
Telefonní předvolba 408 a 669
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San José (do roku 1979 oficiálně a dodnes často psané San Jose) je třetí největší město v americkém státě Kalifornie. Nachází se na jižním konci Sanfranciské zátoky. Svojí metropolitní oblastí je spojeno se San Franciscem a s Oaklandem, tato oblast má přes 7 milionů obyvatel, což ji řadí na šesté místo v USA.

El Pueblo de San José de Guadalupe bylo založeno 29. listopadu 1777 jako první město ve španělské kolonii zvané Nueva California - Nová Kalifornie, později Alta California - Horní Kalifornie. Místní rolníci zásobovali španělské jednotky umístěné v San Franciscu a Monterey. Když Kalifornie získala v roce 1850 nezávislost, stalo se San José jeho prvním hlavním městem.

Název města[editovat | editovat zdroj]

Od 3. dubna 1979 se představitelé města shodli na změně v používání názvu města. Na všech oficiálních dokumentech, názvech úřadů, obecním razítku se od té doby používá název "San José" s čárkou nad "e". Výjimkou je použití velkých písmen, kde se i nadále používá "E" bez čárky (SAN JOSE). Oficiálním názvem města stejně jako zažitou používanou verzí názvu města je "City of San Jose" s "e" bez čárky.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 945 942 obyvatel.[1]

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 33,2% populace.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

San Jose mezinárodní letiště

Stejně jako v celém USA je silniční síť tvořena hustou směsí místních silnic a státních i mezistátních dálnic, k těm významnějším patří mezistátní dálnice US101 a státní (označení CA) CA280, CA680 a CA880. V období špičky, zejména v ranních a odpoledních hodinách zde poměrně často dochází k dopravním zácpám, celá oblast patří v tomto směru k více zatíženým v USA.

Železniční doprava je zajišťována národní společností Amtrak, která spojuje San José se Sacramentem (linka Capitol Corridor), Seattlem a Los Angeles (linka Coast Starlight) a lokální společností Caltrain (commuter rail service), která provozuje speciální vlakové soupravy mezi městy San Francisco a Gilroy. Americkou obdobu městské hromadné dopravy provozuje městem vlastněná společnost VTA. Její vlakové soupravy lze kromě San José potkat i v okolních městech Mountain View, Milpitas, Campbell a Almaden Valley. V období prázdnin lze v ulicích San José spatřit historické vozy zapůjčené z místního muzea. Dlouhodobě existují plány na propojení s železniční sítí BART (systém místní vlakové dopravy v San Francisku) přes oblast East Bay (východní část San Franciské zátoky). Všechny místní linky se potkávají ve stanici Diridon Station (dříve Cahill Depot, 65 Cahill Street), která byla vybudována v roce 1935 železniční společností Southern Pacific Railroad a v roce 1994 prošla celkovou rekonstrukcí.

VTA také provozuje v San José a přilehlých oblastech autobusové linky, dopravu pro tělesně postižené a meziměstskou linku do oblíbeného Santa Cruz.

3 km severně od centra San José se nachází mezinárodní letiště Norman Y. Mineta San José Airport, z kterého se lze dopravit do mnoha míst v USA a Jižní Ameriky. V současnosti prochází letiště velkou rekonstrukcí, jejíž cílem je kompletní modernizace terminálu "A", vybudování futuristicky pojatého terminálu "B" a výstavba nových garáží. Její ukončení je naplánováno na konec roku 2010. Menší letiště Reid-Hillview Airport of Santa Clara County se nachází ve sousedním městě Santa Clara. Obyvatelé San José s oblibou využívají letiště v San Francisku, významný mezinárodní hub, které je situováno 56 km severozápadně od San José, stejně jako poslední velké letiště v oblasti, Oakland International Airport.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Stadion HP Pavilion v San José
Klub Sport Založeno Liga Stadión
San Jose Sharks Hokej 1991 NHL: Západní konference HP Pavilion v San José
San Jose Earthquakes Fotbal 1995 Major League Soccer: Západní konference Buck Shaw Stadium
Real San Jose Fotbal 2006 Národní fotbalová liga Yerba Buena High School
San Francisco Dragons Lakros 2006 Major League Lacrosse (field/outdoor) Spartan Stadium San Jose
San Jose Giants Baseball 1988 California League San Jose Municipal Stadium
San Jose SaberCats Arena Football 1995 Arena Football League HP Pavilion v San José
San Jose Stealth Lakros 2003 National Lacrosse League (box/arena/indoor) HP Pavilion v San José
Mixed Martial Arts 2006 Strikeforce HP Pavilion v San José

Atletika[editovat | editovat zdroj]

V roce 1985 se ve městě konal historicky první mítink nově zavedené atletické Grand Prix, prapředchůdkyně současné Diamantové ligy. Na tomto mítinku (25.5.1985) vytvořil československý diskař Imrich Bugár nový národní rekord - 71,26 metru - který se v roce 2015 dožil již 30 let.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]