Přeskočit na obsah

San José (Kalifornie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
San José
City of San José
San José – znak
znak
San José – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC-8
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státKalifornie
OkresSanta Clara County
San José na mapě
San José v rámci Kalifornie
San José
San José
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha461,5 km²
Počet obyvatel998 537 (2013)
Hustota zalidnění2 163,7 obyv./km²
Správa
StarostaMatt Mahan (od 2023)
Vznik1777
Oficiální webwww.sanjoseca.gov
Telefonní předvolba408 a 669
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San José (do roku 1979 oficiálně a dodnes často psané San Jose) je třetí největší město v americkém státě Kalifornie. Nachází se na jižním konci Sanfranciského zálivu. Svojí metropolitní oblastí je spojeno se San Franciscem a s Oaklandem, tato oblast má přes 7 milionů obyvatel, což ji řadí na šesté místo v USA.

El Pueblo de San José de Guadalupe bylo založeno 29. listopadu 1777 jako první město ve španělské kolonii zvané Nueva California - Nová Kalifornie, později Alta California – Horní Kalifornie. Místní rolníci zásobovali španělské jednotky umístěné v San Franciscu a Monterey. Když Kalifornie získala v roce 1850 nezávislost, stalo se San Jose jeho prvním hlavním městem.

Název města[editovat | editovat zdroj]

3. dubna 1979 představitelé města rozhodli o změně pravopisu názvu města. Na oficiálních dokumentech, názvech úřadů a obecním razítku se od té doby převážně používá španělský pravopis „San José“ (s diakritikou). Oficiální stylistická pravidla města předepisují používat tento tvar s výjimkou psaní kapitálkami.

Většina místních obyvatel používá „San Jose“ (bez diakritiky). To je i tvar používaný vládou státu Kalifornie a federální vládou Spojených států.

Oficiálním názvem města je „City of San José“.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 945 942 obyvatel.[1]

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 33,2 % populace.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

San Jose mezinárodní letiště
Přílet k Mineta San Jose International Airport.

Stejně jako v celém USA je silniční síť tvořena hustou směsí místních silnic a státních i mezistátních dálnic, k těm významnějším patří mezistátní dálnice US101 a státní (označení CA) CA280, CA680 a CA880. V období špičky, zejména v ranních a odpoledních hodinách zde poměrně často dochází k dopravním zácpám, celá oblast patří v tomto směru k více zatíženým v USA.

Železniční doprava je zajišťována národní společností Amtrak, která spojuje San José se Sacramentem (linka Capitol Corridor), Seattlem a Los Angeles (linka Coast Starlight) a lokální společností Caltrain (commuter rail service), která provozuje speciální vlakové soupravy mezi městy San Francisco a Gilroy. Americkou obdobu městské hromadné dopravy provozuje městem vlastněná společnost VTA. Její vlakové soupravy lze kromě San José potkat i v okolních městech Mountain View, Milpitas, Campbell a Almaden Valley. V období prázdnin lze v ulicích San José spatřit historické vozy zapůjčené z místního muzea. Dlouhodobě existují plány na propojení s železniční sítí BART (systém místní vlakové dopravy v San Francisku) přes oblast East Bay (východní část Sanfranciské zátoky). Všechny místní linky se potkávají ve stanici Diridon Station (dříve Cahill Depot, 65 Cahill Street), která byla vybudována v roce 1935 železniční společností Southern Pacific Railroad a v roce 1994 prošla celkovou rekonstrukcí.

VTA také provozuje v San José a přilehlých oblastech autobusové linky, dopravu pro tělesně postižené a meziměstskou linku do oblíbeného Santa Cruz.

3 km severně od centra San José se nachází Mezinárodní letiště Normana Y. Minety San José, z kterého se lze dopravit do mnoha míst v USA a Jižní Americe. V současnosti prochází letiště velkou rekonstrukcí, jejíž cílem je kompletní modernizace terminálu A, vybudování futuristicky pojatého terminálu B a výstavba nových garáží. Její ukončení je naplánováno na konec roku 2010. Menší letiště Reid-Hillview Airport of Santa Clara County se nachází ve sousedním městě Santa Clara. Obyvatelé San José s oblibou využívají letiště v San Francisku, významný mezinárodní hub, které je situováno 56 km severozápadně od San José, stejně jako poslední velké letiště v oblasti, Mezinárodní letiště Oakland.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Stadion HP Pavilion v San José
Klub Sport Založeno Liga Stadión
San Jose Sharks Hokej 1991 NHL: Západní konference HP Pavilion v San José
San Jose Earthquakes Fotbal 1995 Major League Soccer: Západní konference Buck Shaw Stadium
Real San Jose Fotbal 2006 Národní fotbalová liga Yerba Buena High School
San Francisco Dragons Lakros 2006 Major League Lacrosse (field/outdoor) Spartan Stadium San Jose
San Jose Giants Baseball 1988 California League San Jose Municipal Stadium
San Jose SaberCats Arena Football 1995 Arena Football League HP Pavilion v San José
San Jose Stealth Lakros 2003 National Lacrosse League (box/arena/indoor) HP Pavilion v San José
Mixed Martial Arts 2006 Strikeforce HP Pavilion v San José

Atletika[editovat | editovat zdroj]

V roce 1985 se ve městě konal historicky první mítink nově zavedené atletické Grand Prix, prapředchůdkyně současné Diamantové ligy. Na tomto mítinku (25. 5. 1985) vytvořil československý diskař Imrich Bugár nový národní rekord – 71,26 metru, který ani po 37 letech (2022) nebyl překonán.

Tenis[editovat | editovat zdroj]

V srpnu se v tenisovém areálu San José State University koná tenisový turnaj žen Silicon Valley Classic kategorie WTA 500.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online. 
  2. The Nobel Prize in Chemistry 1986. NobelPrize.org [online]. [cit. 2023-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Know Your Scientist: Michio Kaku. Futurism [online]. [cit. 2023-01-30]. Dostupné online. 
  4. ESPN Classic - Fleming launched modern era of figure skating. www.espn.com [online]. [cit. 2023-01-30]. Dostupné online. 
  5. EDITORS, Biography com. Steve Wozniak. Biography [online]. [cit. 2023-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. EDITORS, Biography com. Nikki Sixx. Biography [online]. [cit. 2023-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Kate Walsh - Age, Bio, Birthday, Family, Net Worth. National Today [online]. [cit. 2023-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Josh Holloway. IMDb [online]. [cit. 2023-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. AMMADALI608. Nick Groff Biography, Age, Height, Career, Personal Life, History [online]. 2022-07-13 [cit. 2023-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. EDITOR. Brett Dalton Biography (Age, Girlfriend & Hallmark Movies) [online]. 2022-10-10 [cit. 2023-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]