Přeskočit na obsah

Phoenix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Phoenix
City of Phoenix
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška340 m n. m.
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státArizona
OkresMaricopa County
Phoenix
Phoenix
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1 230,5 km²
Počet obyvatel1 608 000 (2020)
Správa
StarostaPhil Gordon (D)
Vznik1868
Oficiální webwww.phoenix.gov
Telefonní předvolba623, 480, 602 a 520
PSČ85001–85087
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o hlavním městě Arizony. Další významy jsou uvedeny na stránce Phoenix (rozcestník).

Phoenix (výslovnost výslovnost [ˈfiːˌnɪks]IPA) je hlavní město státu Arizona na jihozápadě Spojených států amerických. Jedná se zároveň i o největší město Arizony a sídlo okresu Maricopa County. Město bylo založeno 25. února 1881 a v jazycích indiánů bylo nazvané Hoozdo (doslova horoucí místo) (dle kmene Navajo) a Fiinigis (dle kmene Apačů). Phoenix je pátým největším městem USA. Rozkládá se na 1230,5 km² a žije zde 1 512 986 obyvatel (k roku 2006).[1] Metropolitní oblast Phoenixu je 13. největší v USA, dle odhadů z roku 2006 zde žilo 4 039 182 obyvatel.[2]

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 1 445 632 obyvatel.[3]

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 40,8 % populace.[3]

Podle sčítání z roku 2000 bylo ve městě 1 321 045 obyvatel, 865 834 domácností a 407 450 rodin. Hustota zalidnění byla 1 074/km².

Historie[editovat | editovat zdroj]

Indiánské osídlení[editovat | editovat zdroj]

Již okolo roku 700 se v místě dnešního Phoenixu nacházela sídla indiánů kmene Hohokam. Indiáni zde v průběhu vybudovali přes 200 kilometrů zavlažovacích kanálů, díky kterým se stala úrodnou. Část trasy těchto kanálů byla v moderní době použita při budování Arizona Canalu, Central Arizona Project Canalu a the Hayden-Rhodesova akvaduktu.

Předpokládá se, že někdy mezi lety 13001450 vedla dlouhá období sucha, střídaná rozsáhlými záplavami k zániku civilizace Hohokamů.

Ulice v centru Phoenixu

20. století[editovat | editovat zdroj]

K největšímu rozvoji města dochází v období od poloviny druhé světové války do současnosti. Zatímco v roce 1930 měl Phoenix 48 118 obyvatel, v roce 1950 zde žilo 106 818 lidí a podle sčítání z roku 1960 již více než čtyřnásobek − 439 170 obyvatel. Velký vliv na přírůstek obyvatel mělo také vytvoření letecké základy Luke Air Force Base v průběhu druhé světové války, která je v současnosti domovem největšího stíhacího křídla USAF a především vytvoření mnoha pracovních příležitostí při příchodu firem jako Honeywell (letectví), Intel (elektronika), Phelps Dodge Corporation (těžba minerálů).

Na přelomu 20. a 21. století dochází také k masivnímu rozvoji okolních měst aglomerace a přírůstku populace hlavně v severní a západní části.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí ve Phoenixu je aridního suchého typu - Phoenix má nejvyšší průměrnou maximální roční teplotu ze všech velkých měst v USA a jednu z největších průměrných letních teplot − překonávají ho pouze některá města v Perském zálivu. Teplota překračuje 38 °C v průměru více než 89 dní v roce, přičemž často dosahuje a přesahuje 45 °C Nejvyšší teplota 50 °C byla naměřena 15. července 1990.

Suchý pouštní vzduch činí tyto vysoké teploty snesitelnějšími, avšak od poloviny července začíná monzunová sezóna, která trvá obvykle do půlky září a zvyšuje vlhkost vzduchu na nepříliš přijatelnou úroveň. Zima bývá mírná, teploty obvykle neklesají pod bod mrazu.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Downtown Phoenix

Phoenix se v současné době skládá z 15 městských částí − jsou to: Ahwatukee Foothills, Alhambra, Camelback East, Central City, Deer Valley, Desert View, Encanto, Estrella, Laveen, Maryvale, North Gateway, Sunnyslope, North Mountain, Paradise Valley, South Mountain. V roce 2004 přibyla další řídce osídlená část, která je známá pod prozatímním názvem New Village (Nová ves).

Neoficiálně, v běžné komunikaci je Phoenix dělen na tyto oblasti:

 • Downtown
 • West Phoenix
 • North/Northwest Phoenix
 • Southwest Phoenix
 • South Phoenix
 • Ahwatukee
 • East Side (East Valley)

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Letecká[editovat | editovat zdroj]

Leteckou dopravní obslužnost zajišťuje především mezinárodní letiště Sky Harbor International Airport (kód IATA: PHX, ICAO: KPHX) ve východní části středu města, poblíž křižovatky hlavních dálnic. Sky Harbor je z hlediska osobní přepravy sedmým nejrušnějším letištěm v USA a 14. nejrušnějším na světě. V roce 2005 počet odbavených pasažérů přesáhl 41 miliónů. Z letiště odlétají pravidelné linky do více než 100 světových měst. Letečtí přepravci jako British Airways či Air Canada poskytují spojení s mezinárodními letišti v Londýně, Kanadě nebo Mexiku.

Soukromá a menší firemní letadla využívají menších regionálních letišť, jako je Phoenix Deer Valley Airport (IATA: DVT, ICAO: KDVT), které se nachází na severu města v městské části Deer Valley.

Veřejná doprava[editovat | editovat zdroj]

Městskou dopravu ve Phoenixu zajišťuje společnost Valley Metro, která provozuje síť autobusových linek a dále koordinuje sdílení soukromých vozidel, tzv. rideshare. V provozu jsou rychlodrážní tramvaje Valley Metro Rail, která byly uvedena do provozu v prosinci roku 2008. Do té doby byl Phoenix největším městem v USA bez městské kolejové dopravy, tzn. bez metra nebo tramvají.

Poté, co vlaková společnost Amtrak zrušila stanici ve městě, stal se Phoenix také jediným velkoměstem v USA bez osobní meziměstské železniční přepravy. Nicméně v centru Phoenixu se na 24. ulici nachází zastávka dálkových autobusů společnosti Greyhound.

Silnice a dálnice[editovat | editovat zdroj]

Městem prochází mezistátní dálnice (interstate) I-10, která vede z Los Angeles, prochází centrem Phoenixu a pokračuje odtud dál jihovýchodně do Tucsonu. Středem města prochází také I-17, která spojuje Phoenix s Flagstaffem na severu. I-17, přestože je označena jako mezistátní (interstate) se nachází celá na území Arizony.

Phoenixem dále prochází severovýchodním směrem státní silnice 60 (US 60). Pro příměstskou i tranzitní dopravu mají velký význam dálniční obchvaty, nazývané smyčky − Loop 101 (Agua Fria Freeway/Pima Freeway/Price Freeway), Loop 202 (Red Mountain/Santan Freeway) a Loop 303 (Estrella Freeway).

Mezi další příměstské silnice patří 51 (Piestewa Freeway), 143 (the Hohokam Expressway), 153 (the Sky Harbor Expressway).

Sport[editovat | editovat zdroj]

Phoenix je také domovem řady sportovních týmů. V Česku bude jistě mezi nejznámější patřit hokejový tým Arizona Coyotes (sídlí v Tempe), který patří mezi další „bez“ tohoto města - Arizona Coyotes je tým v NHL, který si zatím nikdy nesáhl na Stanleyův pohár.

Další sporty jsou zastoupeny týmy: Phoenix Suns (basketbal), Arizona Diamondbacks (baseball) a Arizona Cardinals (americký fotbal, sídlí v Glendale).

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Phoenix, má v současnosti deset partnerských měst.[4] Jsou to:

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Phoenix, Arizona - populační údaje (anglicky)
 2. Archivovaná kopie. www.census.gov [online]. [cit. 2008-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-14. 
 3. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online. 
 4. Partnerská města (anglicky) Phoenix Sister Cities Commission Archivováno 24. 7. 2013 na Wayback Machine..

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]