Jekatěrinburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jekatěrinburg
Екатеринбург

Budova Magistrátu města, Chrám Všech svatých Na krvi, Řeka Iseť, Památník zakladatelům města (Vasilyj Tatishchev a Vilhelm De Gennin) a Dům Sevasťjanova
Jekatěrinburg – znak
znak
Jekatěrinburg – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška ~237 m n. m.
Časové pásmo UTC+5[1]
Stát Rusko Rusko
federální okruh Uralský
oblast Flag of Sverdlovsk Oblast Sverdlovská
Administrativní dělení 5 rajónů
Jekatěrinburg na mapě
Sverdlovská oblast na mapě Ruska
Jekatěrinburg
Jekatěrinburg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 490 km²
Počet obyvatel 1 455 904 (2017)
Hustota zalidnění 2 971,2 obyv./km²
Etnické složení Rusové (přes 90 %), Tataři, Ukrajinci, Baškirové
Náboženské složení Pravoslavné křesťanství
Správa
Starosta Jevgenij Roizman
Vznik 1723
Oficiální web www.ekburg.ru
Telefonní předvolba +7 343
PSČ 620000
Označení vozidel 66, 96 a 196
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jekatěrinburg (rusky Екатеринбург) je čtvrté největší město Ruské federace; má 1 455 904 obyvatel (2017)[2] a je sídelním městem Sverdlovské oblasti a celého Uralského federálního okruhu. Mezi lety 1924 a 1991 neslo město název Sverdlovsk. Město je třetím nejvýznamnějším centrem ruského školství a průmyslu.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Památník hranice Evropy a Asie u Jekatěrinburgu

Jekatěrinburg je hraničním městem mezi Evropou a Asií, přičemž polovina města je evropská a polovina asijská. Rozkládá se na řece Iseť (přítok Tobolu) při východním (asijském) úpatí střední části pohoří Ural. Na severovýchodě města se nachází jezero Šartaš.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ulice Vajněra
Památník Československým legionářům v Jekatěrinburgu
Uralská Federální univerzita

Ruské impérium[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního Jekatěrinburgu v roce 1680 stála osada Uktus na řece Uktus (přítok Iseti) u Nižně-Isetského rybnika. V roce 1723 zde Vasilij Tatiščev a Vilim de Gennin založili hutě a pojmenovali město na počest ženy tehdejšího cara Petra Velikého, pozdější carevny Kateřiny I.; tento název byl užíván až do roku 1924. V roce 1796 byl Jekatěrinburg povýšen na město. Město bylo jedním z prvních průmyslových měst Ruského impéria.

Po říjnové revoluci byl ve městě internován sesazený car Mikuláš II. s rodinou a 17. července 1918 byla carská rodina zavražděna bolševiky, aby ji neosvobodily blížící se Československé legie. Ty přišly necelý týden poté a město obsadily. Na Michajlovském hřbitově dnes leží památník československým obětem. Ipaťjevův dům, v němž k vraždě došlo, byl v sedmdesátých letech na příkaz zdejšího stranického tajemníka Borise Jelcina srovnán se zemí, dnes na jeho místě stojí pravoslavný Chrám Všech svatých Na Krvi, věnovaný rodině Romanovových.

SSSR[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 1924 a 1991 neslo město název Sverdlovsk (po bolševickém vůdci Jakovu Sverdlovovi). Ve 20. letech se stalo město velkým ruským průmyslovým centrem, zejména těžkého strojírenství, a ukázkou Stalinovy industrializace SSSR – závod Uralmaš byl ve své době největší v Evropě.

Během Velké vlastenecké války byly právě do Sverdlovska evakuovány některé úřady a závody z Moskvy, pro případ, že by bylo hlavní město obsazeno německou armádou; díky tomu byl Sovětský svaz bojeschopný po celou dobu Hitlerova vpádu. Mnozí z těch, kdo původně přišli jako váleční evakuanti, se rozhodli usadit ve městě natrvalo. Za Chruščovovy vlády došlo k velké výstavbě obytných domů na velkých sídlištích.

Dne 1. května 1960 zde došlo k Aféře U-2, nad městem bylo sestřeleno americké špionážní letadlo U-2 ve službách CIA, jež pilotoval Francis Gary Powers. Powers byl zajat, souzen, shledán vinným ze špionáže a odsouzen k sedmi letům nucených prací. Ve vězení pobyl jen rok, načež byl vyměněn za Rudolfa Abela, agenta KGB, který byl v roce 1957 ve Spojených státech odsouzen za špionáž na 45 let.

Poblíž města byl vybudován vojenský komplex, v němž byly vyráběny biologické zbraně na bázi anthraxu. V roce 1979 zde došlo k úniku infekčního agens (Sverdlovský incident), které pak vítr zanesl nad město. Výsledkem bylo úmrtí kolem stovky obyvatel města na anthrax.

Ruská federace[editovat | editovat zdroj]

Při pokusu o převrat v roce 1991 byl Sverdlovsk, jako domovské město prezidenta Borise Jelcina, vybrán za rezervní hlavní město pro Ruskou federaci v případě, že by se Moskva stala příliš nebezpečná pro ruskou vládu. Rezervní kabinet v čele s Olegem Lobovem byl poslán do města, kde se Jelcin těšil v té době silné podpoře. Krátce po neúspěšném převratu a následném rozpuštění Sovětského svazu (4. září 1991) získalo město zpět svůj historický název Jekatěrinburg.

Země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) se zde setkaly na svém prvním oficiálním summitu 16. června 2009.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Cirkus v Jekatěrinburgu
Řeka Iseť protékající Jekatěrinburgem

Po rozpadu SSSR byly obnoveny některé kostely a v letech 2003 byl na místě carovraždy vybudován chrám Chrám na krvi. Téhož roku se zde sešli prezident Vladimir Putin a německý spolkový kancléř Gerhard Schröder.

Po Moskvě a Petrohradu je Jekatěrinburg třetím nejvýznamnějším centrem ruského školství a těžkého průmyslu. Má 16 státních univerzit, např. Uralská Federální univerzita, Gorkého uralská univerzita, Uralská technická univerzita, Uralská pedagogická univerzita, Uralská právnická akademie, Uralská ekonomická univerzita aj.

Jekatěrinburg je známý pro svá populární divadla, sídlí v něm více než třicet různých muzeí, též je významným centrem těžkého průmyslu a nachází se zde velké množství vojenských výzkumných objektů.

Byznys centrum „Vysockij" je s výškou 188 metrů nejvyšší mrakodrap v Rusku mimo Moskvu.

Ve městě sídlí generální konzuláty USA, Spojeného království, České republiky, Německa, Francie a Číny.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Díky své výhodné pozici je město důležitým dopravním uzlem, a to jak železničním (městem prochází Transsibiřská magistrála a nachází se zde největší seřaďovací nádraží v Rusku), tak leteckým. Na jekatěrinburské letiště Kolcovo, situované při jihovýchodním okraji města, létá mj. pravidelná linka ČSA a Ural Airlines do Prahy a Karlových Varů.

Jekatěrinburské metro je v provozu od roku 1991, v současnosti má 9 stanic v jedné lince a plánuje se rozšíření o druhou linku.

Mimo metra jsou významnou součástí MHD též tramvaje, trolejbusy, autobusy a také maršrutky. Tramvajový vozový park sestává z českých tramvají Tatra T3 a Tatra T6B5 z ČKD Tatra Smíchov. V současnosti má Jekatěrinburg 133 trolejbusových a 127 tramvajových zastávek.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Uralec Arena

V Jekatěrinburgu sídlí tyto sportovní týmy:

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21, [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. Предварительная оценка численности населения Свердловской области на 1 января 2017 года и в среднем за 2016 год

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]