Tomsk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tomsk
Томск
Tomská katedrála
Tomská katedrála
Tomsk – znak
znak
Tomsk – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 110 m n. m.
Časové pásmo UTC+6[1]
Stát Rusko Rusko
federální okruh Sibiřský federální okruh
oblast Vlajka Tomské oblasti Tomská oblast
Tomsk na mapě
Tomská oblast na mapě Ruska
Tomsk
Red pog.png
Tomsk
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 294,6 km²
Počet obyvatel 522 940[2]  (2010)
Hustota zalidnění 1775 obyv./km²
Správa
Vznik 1604
Oficiální web admin.tomsk.ru
Telefonní předvolba (+7)3822
PSČ 634000–634069
Označení vozidel 70
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomsk (rusky Томск) je město v Rusku a správní středisko Tomské oblasti, která je součástí Sibiřského federálního okruhu. Město mělo dle oficiálních statistik na konci roku 2009 528 643 obyvatel.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Plán Tomsku v roce 1898

Tomsk byl založen již roku 1604 na příkaz ruského cara Borise Godunova kozáky jako ruská pevnost. Ta získala svůj název díky řece Tom, hlídat brod přes ni před Tatary byl také její hlavní účel. Postupem času se město stalo důležitou vojenskou základnou pro výpravy do tehdy divokého okolí. Protože nemělo konkurenci, poměrně rychle se z něj stalo administrativní centrum - roku 1804 se stal centrem gubernie. Ve 30. letech 19. století se jeho růst ještě urychlil, když v nedalekém okolí bylo objeveno zlato. 19. 12. 1917 zde získali moc bolševici, v květnu roku 1918 zde pobývaly i jednotky československých legií a bělogvardějců, opět byla sovětská moc ustavena až ke konci roku 1919.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Významné budovy a instituce[editovat | editovat zdroj]

V Tomsku se nachází první univerzita vzniklá na Sibiři - funguje již od roku 1880 a má jednu z největších knihoven v Rusku.

Tomsk je nejstarším vzdělávacím a vědeckým centrem Sibiře. Ve městě je 9 univerzit, 15 vědecko-výzkumných institutů a 6 business-inkubátorů. Je členem Asociace sibiřských a dálněvýchodních měst. V roce 1888 byla v Tomsku otevřena první univerzita v Sibiři – „Imperatorskij Tomskij universitet“. Ve městě je velké množství památek dřevěné a kamenné architektury 18. – 20. století. Tomsk má 564 910 obyvatel (2015) a společně se satelitním městem Seversk tvoří Tomskou městskou aglomeraci s téměř 730 tis. obyvateli.

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Současná podoba Tomského erbu byla přijata v roce 2003 takto: „Erb města Tomsk představuje heraldický štít, na jehož zeleném poli je vyobrazen stříbrný kůň, skákající na pravou stranu (v heraldice je strana považována z pohledu vyobrazení). Štít je ozdoben zlatou věžovou korunou s pěti viditelnými výčnělky. Heslo „Prací a znalostí“ je narýsováno na zlaté stužce stříbrnými písmeny. Zelená barva symbolizuje široké lesy, bílá pak sněhobílou zimu. Kůň, vyobrazený na erbu města, připomíná způsob dopravy, který v minulosti využívalo velké množství obyvatel města a také to, že přes Tomsk procházel Moskevsko-Sibiřský tah. Heslo, narýsované na erbu symbolizuje vědecký a průmyslový potenciál města. Stříbrný kůň je vyobrazen také na vlajce Tomsku. Vlajka představuje pravoúhlou zeleno-bílou plochu, poměr stran je 2:3. Bílý pruh, který zabírá 1/3 této plochu je umístěn u heraldického pravého kraje vlajky (levá strana z pohledu diváka). Ve středu vlajky je vyobrazen stříbrný kůň, skákající na pravou stranu (z pohledu vyobrazení).

Tomská aglomerace („Veliký Tomsk“)[editovat | editovat zdroj]

Tomskou aglomeraci chápeme jako jádro, které se skládá z městských okruhů Tomsk a Seversk společně s okolním příměstským Tomským obvodem. Počet obyvatel výše uvedené aglomerace je téměř 730 tis. (2011) a její rozloha zaujímá asi 11 tis. km2. Počátkem roku 2002 byla několikrát vyslovena myšlenka o vytvoření tzv. administrativně-teritoriálního celku - „Veliký Tomsk“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1604 nařídil císař Boris Godunov postavit pevnost na řece Tom, aby tak zvětšil dozor v téměř neobydlené Sibiři, kde často docházelo k pustošení z řad kočovníků. Toto místo bylo výhodné také pro obchodníky, jelikož se nacházelo mezi velkými splavnými řekami, kam jezdili kupci se svými povozy a přiváželi nebývalé zboží z Číny a Mongolska. Na konci 17. a začátku 18. století začala pevnost Tomsk postupně ztrácet svoje předurčení jako vojenské opevnění, protože Rus získala nová území Sibiře a její hranice se přesunuli dále na jih a východ. Výrazněji se v Tomsku začal rozvíjet obchod, město rostlo, bohatlo a měnilo se na největší uzel Moskevsko-Irkutského traktu.

Jak už to bývá, zdrojem kultury a duchovna byly kláštery a chrámy, při kterých se otevíraly školy a knihovny. Nejiná situace byla také v Tomsku, kde se těchto aktivit zhostili mniši Aleksejevského mužského kláštera. Gubernským centrem se Tomsk stal na počátku 19. Století, postupně si vydobýval své místo na slunci mezi největšími městy Ruska a v chladné, nehostinné Sibiři se stal vedoucím městem co do počtu obchodů.

Ve druhé polovině 19. století se více a více peněz začalo vynakládat na rozvoj průmyslu, přesněji na zpracování zemědělských surovin. Ve městě byla zavedena telefonní a telegrafní síť, otevíraly se banky, v roce 1901 byla otevřena první obchodní burza v celém regionu. Tomiči svoje město milovali a dostavovali ho podle nejlepších evropských vzorů. Najímali vysoce profesionální architekty, kteří projektovali a vytvářeli různé obchodní a také administrativní budovy, školní instituce, luxusní obytné domy.

Po skončení revolucí v roce 1917 se v Tomsku soustřeďovaly opoziční bolševické síly Sibiře. Právě zde se zformovali a studovali Bělogvardějci a během Občanské války se zde nacházely vojenské nemocnice. Období industrializace se Tomsku nijak nedotklo, ovšem Velká vlastenecká válka vše změnila. Právě zde byly evakuovány desítky největších vojenských závodů, velké množství důležitých průmyslových podniků a vědeckých institucí. Útočiště zde našly také školní instituce, vzácné muzejní sbírky z evropské části Ruska a také okolo 50 tis. lidí, kteří v daných závodech a institucích pracovali. A opět se Tomsk stal středobodem vojenských nemocnic. A tak se veliká tragédie ruského národa – válka – stala základem pro obrovský rozvoj průmyslu.

V 60. a 70. letech Tomsk zažívá prudký rozvoj průmyslu i kultury, do města jsou pozývání umělci, básníci, umělci z oblasti divadla a kina. Zakládají se nová kina, založen byl také zimní stadion „Dvorec Sporta“. Zlepšuje se také vzhled města, zvláštní pozornost je udělována architektuře.

V roce 2004 oslavil Tomsk 400. výročí od svého založení. Vedení města i celé Tomské oblasti vydělilo značné množství prostředků z federálního rozpočtu na rozvoj města, konkrétně na opravu ulic.

V září r. 2013 informoval gubernátor Tomské oblasti veřejnost o koncepci rozvoje města, která v budoucnu předpokládá 3 městské části:„staré město“, které bude zahrnovat historické architektonické památky, obchodní centrum a novou obytnou část.

Kultura a umění[editovat | editovat zdroj]

Ve městě jsou 3 činoherní divadla – „Versija“, teatr junovo zritelja, kukly i aktjora „Skomoroch“ a teatr živych kukol „2ku“. Kromě jiného můžeme ve městě najít také koncertní sály filharmonie, několik domů kultury, tři kina a noční kluby. V Tomsku byl také zformován symfonický orchestr, chórový pěvecký sbor a chlapecký chór. Na přelomu 19. a 20. století existovalo v Tomsku „Královské divadlo“, které se proslavilo smutnou událostí: 20. října roku 1905 divadlo zapálili Černosotněnci a podle různých údajů zahynulo 50-55 lidí. Co se týče muzeí, můžeme zde nalézt oblastní muzeum, muzeum umění, Tomské muzeum dřevní kultury, Muzeum historie Tomsku, Tomské muzeum lesa (nejstarší muzeum lesa v Rusku) a spoustu dalších.

Památníky[editovat | editovat zdroj]

V Tomsku se nachází ohromné množství památníků, některé z nich jsou podivné a velmi originální. Jednou z nich je „Památník štěstí“ sochaře Leontija Usova, který se nachází na ulici Ševčenko. Pokud návštěvník položí k pomníku minci, pomník pronese jakoukoli frázi z animovaného filmu „O psu Dobrákovi“. Památník A. P. Čechovu se nachází na nábřeží řeky Tom. Byl postaven v roce 2004 na počest 400. výročí založení Tomsku. Autorem pomníku je opět sochař Lentij Usov. Spisovatel je vyobrazen v groteskní a karikaturské podobě: v plášti, ve směšném klobouku, ve zkřivených brýlích, bos, s nebývale velkými chodidly. Nápis na pomníku připomíná jeden týden r. 1890, kdy spisovatel v Tomsku pobýval. V Tomsku se také nachází vůbec nejmenší památník na světě, který je zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Je jím pouhých 4,5 cm velká bronzová figurka zobrazující žabku cestovatelku.

Fakta[editovat | editovat zdroj]

  • Na počest města Tomsk byl pojmenován asteroid – (4931) Tomsk
  • Jménem Tomsk je nazvána postava britského animovaného seriálu „The Wombles“
  • V řadě ruských, běloruských, ukrajinských a kazašských měst se nachází ulice Tomská
  • Na okraji města, v Zavarzinském lese byl nalezeno největší mraveniště na světě (výška 2,5m a průměr 5,1 m)
  • 15. června 2014 se v Tomsku konal 14. Federální sabantuj
  • Na počest města byla pojmenována ponorka K-150 „Tomsk“ – ruský atomový ponorný křižník projektu 949A „Antej“, který je součástí Tichooceánské flotily


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21, [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. Численность населения районов и городских населённых пунктов субъектов Российской Федерации [online]. Moskva: Федеральная служба государственной статистики, 2011, [cit. 2014-12-21]. (xls) Dostupné online. (rusky) 
  3. www1.admin.tomsk.ru - Statistické údaje na oficiálních stránkách města (rusky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]