Zima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Zima (rozcestník).
Zimní den ve Finsku

Zima je jedno ze čtyř ročních období nastávajících na celé zemi, vyjma tropických oblastí v blízkosti rovníku. Je obdobím s nejnižšími teplotami a nejkratší dobou denního světla.

Časové vymezení zimy[editovat | editovat zdroj]

Astronomická zima začíná zimním slunovratem (na severní polokouli zpravidla připadá na 21. prosince, na jižní na 21. června). Končí jarní rovnodenností (na severní polokouli zpravidla připadá na 21. března, na jižní 23. září). Přesný čas začátku je dán okamžikem slunovratu a rovnodennosti, v kalendáři mohou být termíny počátku a konce o den posunuty kvůli nepravidelnostem souvisejícím s přestupnými roky.

V meteorologii jsou souhrnným termínem (klimatologická) zima označeny měsíce prosinec, leden a únor (červen, červenec a srpen na jižní polokouli).

Příčiny zimy[editovat | editovat zdroj]

Střídání ročních období je způsobeno odklonem zemské osy od roviny ekliptiky (o 23°27'). Polokoule, na které je zima, je poněkud odvrácena od Slunce, dopadá na ni méně slunečního záření a pod větším úhlem. To v principu vede k nižším teplotám.

Meteorologické projevy zimy[editovat | editovat zdroj]

Zimní krajina u Českého Těšína
Typický zimní sport - lyžování
Animace změn sněhové pokrývky v průběhu roku.

V oblastech vyšších zeměpisných šířek se v zimě vyskytuje sníh a mráz.

Hlohová zima[editovat | editovat zdroj]

Typ zimy který se vyznačuje nízkou teplotou pod bodem mrazu a námrazami. Všechny stromy ztrácejí listy až na hloh (odtud pochází název). Název pochází ze staročeských výrazů a vznikl kolem roku 1860. V jiných kulturách znamená hlohová zima zimu hluboko pod 0 a je to velmi tuhá zima (jako hlohy).

Související články[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]