Podzim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podzim na Vysočině
Podzim v Japonsku

Podzim je jedno ze čtyř ročních období, je to přechod mezi létem a zimou. V klimatických podmínkách mírného pásu se právě na podzim sklízí většina úrody a opadavé listnaté stromy ztrácejí listí. Dny se krátí, ochlazuje se, více prší.

Vymezení podzimu[editovat | editovat zdroj]

Astronomický podzim začíná podzimní rovnodenností – na severní polokouli kolem 23. září, na jižní kolem 21. března a končí zimním slunovratem – 21. prosince, resp. 21. června.

V meteorologii a klimatologii jsou souhrnným termínem podzim označeny měsíce září, říjen a listopad[1][2] (březen, duben a květen na jižní polokouli).

Podzimní příroda[editovat | editovat zdroj]

Podzim často vytváří v přírodě úchvatné barevné scenérie. Tyto barevné krajinné scenérie nezůstávají stranou zájmu lidí a vzbuzují čilý sezónní turistický ruch.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na podzim v mnoha zemích začíná školní rok. Je to dáno historickými důvody, kdy původně soukromé školy měly v létě prázdniny, protože se děti s rodiči přesouvaly z měst na svá letní sídla. Po přijetí povinné školní docházky od Marie Terezie převzaly státní školy rozvrhy soukromých škol. Dones přetrvává tvrzení, že prázdniny měli děti protože pomáhaly při sklizni na statcích, a teprve když bylo sklizeno, mohly chodit do školy. Ve skutečnosti ale v létě na poli práce není skoro žádná. Listí má oranžovou barvu a opadává .

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/meteorologicky-podzim-1.9.2017/
  2. Meteorologický slovník – podzim [online]. [cit. 2019-10-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]