Nižnij Novgorod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě v ruském Povolží. O dalších městech s názvem Novgorod pojednává článek Novgorod (rozcestník).
Na tento článek je přesměrováno heslo Gorkij. Tento článek pojednává o městu. O spisovateli pojednává článek Maxim Gorkij.
Nižnij Novgorod
Нижний Новгород
Proti směru hodinových ručiček počínaje obrázkem vpravo nahoře: Kreml, Katedrála Alexandra Něvského, Nižněnovgorodská tržnice, Státní banka, náměstí Minina a Požarského, Čkalovovo schodiště
Proti směru hodinových ručiček počínaje obrázkem vpravo nahoře: Kreml, Katedrála Alexandra Něvského, Nižněnovgorodská tržnice, Státní banka, náměstí Minina a Požarského, Čkalovovo schodiště
Nižnij Novgorod – znak
znak
Nižnij Novgorod – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 78 m n. m.
Časové pásmo UTC+3[1]
Stát RuskoRusko Rusko
federální okruh Povolžský federální okruh
oblast Nižněnovgorodská oblast
Administrativní dělení 8 rajónů
Nižnij Novgorod na mapě
Nižněnovgorodská oblast na mapě Ruska
Nižnij Novgorod
Red pog.svg
Nižnij Novgorod
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 411 km²
Počet obyvatel 1 266 871[2]  (2016)
Hustota zalidnění 3043 obyv./km²
Správa
Starosta Ivan Nikolajevič Karnilin
Vznik 1221
Oficiální web www.admgor.nnov.ru
Telefonní předvolba (+7) 831
PSČ 603000
Označení vozidel 52 a 152
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nižnij Novgorod (rusky Нижний Новгород, čuvašsky Чулхула) je se svými 1 266 871 obyvateli (2016) na rozloze 411 km² pátým největším městem Ruské federace. Je sídelním městem Nižněnovgorodské oblasti a celého Povolžského federálního okruhu. V letech 19321991 neslo město na počest spisovatele Maxima Gorkého název Gorkij.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pevnost Nižnij Novgorod byla založena v roce 1221 velikým knížetem vladimirským Jurijem II. na soutoku významných řek Volha a Oka. Aby se názvem odlišila od staršího Novgorodu Velikého, dostala přívlastek Nižnij. Jako jedno z mála ruských měst (dalšími byly např. Moskva či Tver) unikl ve 13. století zkáze za velkého mongolského vpádu. Postupně se Nižnij Novgorod stal významným obchodním střediskem a po osamostatnění také politickým centrem, kam přenesl po spojení se suzdalským knížectvím kníže Konstantin Vasiljevič (13311365) svoji rezidenci. Za jeho syna Dmitrije zde vznikly velké a výstavné kostely i opevnění.

Nynější Nižněnovgorodský kreml, vybudovaný v letech 15011515 stavitelem Petrem Vlachem, byl významnou baštou Moskevské Rusi proti tatarskému Kazaňskému chanátu, kdy odolal obléhání roku 1520 a dalšímu roku 1536. V době smuty, v roce 1612, sehrála novgorodská hotovost, vedená kupcem Kuzmou Mininem a knížetem Dmitrijem Požarským, rozhodující úlohu při vyhnání Poláků z Moskvy a nastolení dynastie Romanovců. Hlavní novgorodské náměstí dnes nese Mininovo jméno a pomník, sám Minin je pohřben v chrámu Archanděla Michaela ve zdejším Kremlu.

V roce 1817 byly do města přeneseny Makarjevské trhy, které přilákaly miliony lidí, od této doby se Nižnij Novgorod stal zavedeným městem ruského obchodu. To způsobilo koncem 19. století také rozvoj průmyslu, díky němuž se stalo město opravdovým obchodním uzlem Ruska. Po říjnové bolševické revoluci byl Nižnij Novgorod přejmenován na Gorkij (1932) podle místního rodáka Maxima Gorkého, a to ještě za jeho života. V 80. letech 20. století bylo vybudováno metro, dnes má město i letiště, moderní divadla a instituty. Ve městě také sídlí společnost GAZ, vyrábějící automobily.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Nižněnovgorodský kreml
Soutok Oky a Volhy v Nižném Novgorodě

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Město Nižnij Novgorod se rozkládá na ploše 411 km². Má 1 286 000 obyvatel (2007), jejichž počet v 90. letech znatelně klesl: roku 1989 zde žilo 1 435 000 osob. Administrativně se dělí na 8 obvodů (rajónů). Sídlí zde 5 univerzit a 8 fakult univerzit s jiným sídlem. Dále se zde nachází asi 18 kin, 41 nemocnic a na 140 lékáren.[zdroj?]

Městská hromadná doprava Nižního Novgorodu zahrnuje dvě linky metra, autobusy, trolejbusy a tramvaje. Město je železničním uzlem na jedné z větví Transsibiřské magistrály; hlavní tratě odtud míří na Kirov, Arzamas (–Saransk) a Moskvu.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Vojenskou školu zde studoval Pavel Lebeděv.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Okolní města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21, [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2016 года [online]. Moskva: Федеральная служба государственной статистики, 2016, [cit. 2016-09-16]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]