Metro v Nižním Novgorodě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Metro v Nižním Novgorodě
Logo Nižnij Novgorod Metro
Logo Nižnij Novgorod Metro
Základní informace
Délka sítě21,6 km
Počet linek2
Počet stanic15
Datum otevření20. listopadu 1985
Parametry
Typ metraklasické metro
sovětského typu
Vozy a zázemí
Nasazené typy vozůSoupravy D
Soupravy 81–71
Soupravy Rusič
Počet vozů30
Depa1
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Síť nižněnovgorodského metra
stanice Moskovskaja
Metromost

Metro v Nižním Novgorodě je síť dvou linek podzemní dráhy, vedoucí pod čtvrtým největším městem Ruska, Nižným Novgorodem. Na síti o délce 21,6 km s celkem patnácti stanicemi se denně přepraví okolo 150 tisíc lidí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město, s tehdejším názvem Gorkij, mělo v 70. letech 20. století již kolem milionu obyvatel. To samozřejmě kladlo i příliš velké nároky na dopravní síť, a tak se zástupci města rozhodli situaci řešit. Mezi rychlodrážní tramvají a podzemní dráhou nakonec metro zvítězilo, stavět se začalo roku 1976.

Výstavba prvního úseku linky Avtozavodskaja trvala 8 let; ten samotný měřil 7,8 km a měl šest stanic (koncové byly Moskovskaja v centru města a Proletarskaja v jeho jižní části, nedaleko od ní vzniklo i depo). Slavnostní otevření se konalo 20. listopadu 1985, byl to již desátý systém podzemní dráhy zprovozněný v tehdejším SSSR. Přesto však otevření neproběhlo hladce; původně bylo načasováno na výročí Říjnové revoluce, vzhledem ke komplikacím se však celá akce o dva týdny opozdila.

První linka byla dvakrát prodloužena, poprvé roku 1987 do stanice Komsomolskaja a podruhé v roce 1989 do Parku Kultury. Vzhledem k pádu SSSR na počátku 90. let minulého století se město, stejně jako ostatní v bývalém sovětském impériu, dostalo do velmi problematické ekonomické situace; termíny otevírání dalších úseků metra se tak neustále zpožďovaly. Ke konci roku 1993 dopravní podnik úspěšně otevřel ještě první tři stanice dlouhý úsek zcela nové linky metra Sormovsko-Meščerskaja, která se s první Avtozavodskou ve stanici Moskovskaja kříží. Roku 2002 k Sormovsko-Meščerské lince ještě přibyla stanice Burevěstnik.

Do budoucna existují plány na rozšíření sítě až na 60 km; obě linky se mají prodloužit a na druhé straně řeky Oka má vzniknout linka třetí. Po výstavbě metromostu v letech 2002 až 2012 byla linka č. 1 prodloužena na druhou stranu řeky Oky.

V souvislosti s pořádáním Mistrovství světa ve fotbale 2018 a výstavbou nového stadionu Nižnij Novgorod byla linka č. 2 v roce 2018 prodloužena ke stanici Strelka nedaleko stadionu.

Chronologie otevírání jednotlivých úseků[editovat | editovat zdroj]

Linky[editovat | editovat zdroj]

# Název Rok otevření Počet stanic Stanice
Avtozavodskaja (rusky Автозаводская) 1985 11

Park KulturyKirovskajaKomsomolskajaAvtozavodskajaProletarskajaDvigatěl RevoljucijiZarečnajaLeninskajaČkalovskajaMoskovskaja 2Gorkovskaja

Sormovsko-Meščerskaja (rusky Сормовско-Мещерская) 1993 5

BurevěstnikBurnakovskajaKanavinskajaMoskovskaja 1Jarmarka (nedokončená)Strelka

Celkem: 15

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Vozový park metra v Nižním Novgorodě tvoří vlaky série 81-717/714, produkované Mytiščinským závodem u Moskvy a Jegorovovým závodem v Petrohradu. Jsou provozované ve čtyřvozových a pětivozových soupravách. Napájení je zajištěno třetí přívodní kolejnicí s napětím 825 V.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]