Visutá lanová dráha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kabina visuté lanové Janské Lázně - Černá hora
Kabinková lanovka na Skalnaté Pleso
Sedačková lanovka Ráztoka-Pustevny

Visutá lanová dráha je nekolejová dráha, jejíž kabiny, sedačky nebo podobná vozidla jsou zavěšena na nosném laně a poháněna pomocí téhož lana nebo zvláštního tažného. Slouží k dopravě, ale často je i turistickým lákadlem, protože jízda lanovkou je považována za nevšední zážitek.

Visutá lanová dráha může být

  • Kabinová – obvykle dvě zavěšené kabiny pohybující se vzduchem protisměrně. Visutá kabinová lanová dráha vede například z libereckého Horního Hanychova k vrcholu Ještědu.
  • Kabinková (gondolová) - na lanech se pohybují malé kabinky pro cca 6-12 cestující. Ve stanicích se samočinně od lana odpojují a k němu připojují. Příkladem je Kabinková lanovka Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso.
  • Sedačková – nosné lano je zároveň tažným, na něm jsou zavěšeny v řadě sedačky pro jednu nebo několik osob. Mohou umožňovat i přepravu lyžařů s lyžemi na nohou. Na sedačky se nastupuje a vystupuje se z nich bez zastavení nosného lana, obsluha dráhy pouze přidrží závěs se sedačkou. „Vozidlem“ této dráhy je každý závěs se sedačkou.
  • Nákladní (průmyslová) – místo kabin nebo sedačky jsou umístěny kontejnery na materiál. Taková lanovka vede například na českou horu Churáňov.

Zvláštní případem je visutá dráha, kde lana jsou použita pouze k pohonu, avšak vozidla (gondoly) jsou zavěšeny na kolejnici (závěsný monorail s lanovým pohonem). Takovým případem je třeba visutá dráha v Drážďanech.

Lanová dráha má vždy nejméně dvě stanice, horní a dolní. Některé lanové dráhy mohou mít po cestě i další stanice.

Visuté lanovky jsou oproti jiným druhům dopravy šetrnější k životnímu prostředí, protože jejich výstavbou jsou dotčena jen místa stanic a stožárů. Budování lanovek v chráněných přírodních oblastech však má i své odpůrce, protože zvyšuje počet návštěvníků dosud málo navštěvovaných míst a tím mnohanásobně zvyšuje druhotnou zátěž pro životní prostředí.

V České republice se nachází mnoho visutých lanových drah, z větší části se jedná o lanové dráhy sedačkové (např. na Komáří vížku). Některé lanovky jsou i kabinové či kabinkové (např. dráha na Ještěd či na Černou horu).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]