Kaliningradská oblast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kaliningradská oblast
Калининградская область
Vlajka
vlajka
Znak
znak
geografie

Kaliningrad in Russia.svg

Hlavní město: Kaliningrad
Rozloha: 15 100 km²
Časové pásmo: UTC+2[1]
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 945 000
Hustota zalidnění: 62,6 ob./km²
správa regionu
Nadřazený celek: Severozápadní federální okruh
Druh celku: oblast
gubernátor Nikolaj Cukanov
Oficiální web: http://gov39.ru/

Kaliningradská oblast je ruská exkláva ve východní Evropě, hraničící s Litvou a s Polskem, nejzápadnější a nejmenší oblast Ruské federace. Ze západu má Kaliningradská oblast přístup k Baltskému moři. Kromě Kaliningradu (Přemyslem Otakarem II. založeného Královce) jsou dalšími významnými městy říční přístav Sovětsk (dříve Tilsit), železniční uzel Černjachovsk a přístav Baltijsk. Hlavní říční osy jsou Pregola a Němen.

Kaliningradská oblast má svou vlastní správu, která rozhoduje v některých záležitostech, ale je podřízena Moskvě. V dnešní době zde sídlí ruská baltická flotila. Oblast se také má stát místem pro novou ruskou jadernou elektrárnu - Baltskou JE.

V Kaliningradu je Baltská federální univerzita Immanuela Kanta.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kaliningradská oblast, osamělý klín Ruska ležící mezi Litvou, Polskem a Baltským mořem, byla vždy příliš strategická, než aby byla ponechána v cizích rukou. Původně byla Kaliningradská oblast obydlená národem Sambianů (staří Baltové), ten vlivem germanizace vyhynul okolo 17. století. Dříve se město jmenovalo Königsberg (Královec) a bylo založeno ve 13. století českým králem Přemyslem Otakarem II. Nedlouho po založení bylo ale poničeno povstáním starých Prusů a obnovena jako tři samostatná města, která se až v 18. století opět sjednotila. Do konce 2. světové války byla tato oblast součástí Východního Pruska. Roku 1945 byla nakonec připojena k SSSR. Po roce 1991 trpěl Kaliningrad odtržením od Ruska, ale na druhé straně těží z úzkých vztahů a obchodu s Německem.

Baltská jaderná elektrárna[editovat | editovat zdroj]

Kaliningradská oblast má mít od roku 2016 vlastní jadernou elektrárnu. V roce 2008 podepsala místní vláda a agentura Rosatom smlouvu na výstavbu a 25. února 2010 guvernér oblasti Georgij Boos spolu se šéfem Rosatom Sergejem Kirijenkem položili její základní kámen. Dokončena má být v roce 2016 a zatím je jediným akcionářem ruská vláda. Jedná se o projekt, velmi důležitý z mnoha hledisek - je to první elektrárna, kterou Rusko staví "na zelené louce" (předtím pouze dokončovalo staré projekty z dob SSSR)[2], zajistí oblast energií a navíc může změnit energetický profil regionu, neboť Polsko, Bělorusko ani pobaltské země funkčními jadernými elektrárnami nedisponují [3].

Kaliningrad v obrazech[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21, [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. První betonářské práce začnou na Baltské JE už příští rok
  3. Lotyšsko se v budoucnu neobejde bez jaderné energie

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]