Viselský záliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viselský záliv
satelitní snímek
Maximální hloubka 5 m
Šířka 25 km
Délka 90 km
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Baltské moře
Sousední celky Gdaňský záliv
Světadíl Evropa
Stát PolskoPolsko Polsko, RuskoRusko Rusko
Přítoky Pregola, Pasłęka, Elbląg, Nogat
Pohled na Viselský záliv z majáku Krynica Morska

Viselský záliv (též Vislanský záliv[zdroj?], nebo také Kaliningradský záliv, polsky Zalew Wiślany, rusky Калининградский залив nebo Вислинский залив, litevsky Aistmarės) je brakický záliv-laguna Baltského moře u břehů Ruska (Kaliningradská oblast na severovýchodě) a Polska (Pomořské vojvodství na jihovýchodě a Varmijsko-mazurské vojvodství na severozápadě). Je 90 km dlouhý a 2,5 až 25 km široký. Hluboký je 3 až 5 m] Od moře je oddělen úzkou 60 km dlouhou písečnou Viselskou kosou. Na severu je průlivem širokým 860 m spojen s Gdaňským zálivem.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Ústí do něj řeky Pregola, Pasłęka, Elbląg a Nogat.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Hlavní přístavy na břehu jsou Elbląg (Polsko) a Baltijsk (u břehu průlivu) a Kaliningrad (Rusko). V roce 2022 chce Polsko otevřít průplav na Viselské kose, který umožní přístup na volné moře bez využití ruských teritoriálních vod.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Polsko postaví kontroverzní průplav přes Viselskou kosu. Podle ekologů projekt ohrozí místní ekosystém. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2019-10-04 [cit. 2020-09-18]. Dostupné online. 
  2. VLACH, Tomáš. Na Baltu vznikne umělý ostrov, ekologové proti němu protestují. Lidovky.cz [online]. 2019-09-14 [cit. 2020-09-18]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]