Guinejský záliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Guinejský záliv
Guinejský záliv, satelitní snímek
Maximální hloubka 5000 m
Rozloha 1 500 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Atlantský oceán
Světadíl Afrika
Stát Pobřeží slonovinyPobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny, GhanaGhana Ghana, TogoTogo Togo, BeninBenin Benin, NigérieNigérie Nigérie, KamerunKamerun Kamerun, Rovníková GuineaRovníková Guinea Rovníková Guinea, Svatý Tomáš a Princův ostrovSvatý Tomáš a Princův ostrov Svatý Tomáš a Princův ostrov, GabonGabon Gabon, Konžská republikaKonžská republika Konžská republika, SenegalSenegal Senegal, GambieGambie Gambie
Přítoky Niger, Volta, Kongo, Komoé, Kouilou

Guinejský záliv je součást Atlantského oceánu na jihozápadě Afriky a bývá považován za geografické centrum Země, protože má nulovou zeměpisnou šířku i délku (potkává se zde rovník a nultý poledník). S rozlohou kolem 1 500 000 km² patří k největším zálivům světa.

Záliv získal název podle území na jeho pobřeží. Pobřeží západní Afriky bylo původně nazýváno „Horní Guinea“. Západní pobřeží jižní Afriky se nazýval „Dolní Guinea“. Jméno Guinea je stále spojeno se třemi státy ležícími v oblasti rovníkové a západní Afriky: Guinea, Guinea-Bissau a Rovníková Guinea. Na pobřeží Guinejského zálivu se nacházejí státy Pobřeží slonoviny, Ghana, Togo, Benin, Nigérie, Kamerun, Rovníková Guinea, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Gabun a Republika Kongo. V Guinejském zálivu leží ostrovy Princův, Bioko a Annobón.

Do Guinejského zálivu ústí tři velké africké řeky: Niger, Volta a Kongo. Pobřeží zahrnuje zátoku Benin a zátoku Bonny. V deltě Nigeru se nacházejí významná naleziště ropy a zemního plynu. V roce 2004 zde Nigérie vytěžila 129 mil. tun ropy. Mnoho lidí zde onemocní na malárii. Zdejší státy jsou chudé.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]