Thrácké moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thrácké moře
alt=Mapa Egejského moře     Thrácké moře  Thrácké moře - část Egejského moře

Mapa Egejského moře

Thrácké moře
Thrácké moře
Thrácké moře - část Egejského moře
Maximální hloubka 1600 m
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Egejské moře
Sousední celky Marmarské moře
Světadíl Evropa, Asie
Státy Řecko Řecko
Turecko Turecko
Přítoky Struma, Vardar, Marica

Thrácké moře (řecky Θρακικό Πέλαγος, turecky Trakya Denizi) je severní část Egejského moře. Nachází se v severovýchodním cípu Středozemního moře, okolo místa kde je spojeno s Marmarským mořem.

Situace[editovat | editovat zdroj]

Moře se rozkládá přibližně od 23° 40" po 26° 50" východní zeměpisné délky a od 40° po 41° severní zeměpisné šířky. Ze západní a severní strany je ohraničeno řeckou pevninou, na východě tureckou a na jihu hranice probíhá severně od ostrova Lémnos. Na západě jeho vody omývají řecký poloostrov Chalkidiki a na východě turecký Gallipoli který je z východní strany lemován průlivem Dardanely.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Moře je pojmenováno podle starověkého historického území Thrákie (kde žily thrácké kmeny) které se nachází na styku nynějších států Řecka, Turecka a Bulharska. Staří Řekové nazývali Thráky barbary a od 7. století př. n. l. tuto oblast postupně kolonizovali. Zhruba od přelomu tisíciletí bylo území okolo Thráckého moře pod nadvládou Římanů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Thrácké moře má tři rozlehlejší zálivy, v Řecku to jsou Strymonian a Kavala, v Turecku Saros. Větší řecké ostrovy jsou Thassos a Sámothraké, turecké Gökçeada a Bozcaada. Z Řecka do moře vtékají tři významnější řeky: Struma, Vardar a Marica. Hloubka moře je různá, v severní části se převážně jedná o kontinentální šelf, ale přes jižní vede tzv. Severoanatolský zlom s hloubkou místy až 1600 m.

Zlom je tektonického původu a nachází se na styku pohybujících se Euroasijské a Anatolské tektonické desky. Poslední tamní zemětřesení, 14. května 2014, mělo sílu 6,9 M.

Moře je přes průliv Dardanely spojeno s Marmarským mořem a dále přes průliv BosporČerným mořem. Sladší voda z Černého moře proudí v množství 190 km³ za rok při povrchu do Thráckého moře a slanější voda zase opačným směrem. Salinita vody je přibližně 35 ‰ a průměrná teplota povrchové vody dosahuje v létě 25 a v zimě 16 °C.

Pobřeží je oblíbeným letoviskem, skýtá vodní radovánky a jsou tam k vidění mnohá pravěká historická místa. V samotném moři se intenzivně rozbíhá těžba ropy a zemního plynu.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Ryby i další druhy mořské megafauny jsou v Tráckém moři v posledních tisíciletích intenzivně loveny a v současnosti jsou jejich stavy velmi nízké. Za zmínku stojí občasný výskyt kriticky ohroženého tuleně středomořského, jeho populace v celém Egejském moři čítá méně než 450 jedinců. Thrácké moře je na množství živočichů i druhovou rozmanitost nejméně početné z celého východního Středozemního moře.[1][2][3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOGAN, Michael C. The Encyclopedia of Earth: Thracian Sea [online]. National Council for Science and the Environment, Washington, DC, USA, rev. 13.05.2013 [cit. 2014-10-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Thracian Sea [online]. National Geospatial-Intelligence Agency, Bethesda, MD, USA [cit. 2014-10-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Bacterial and organic matter distribution in the sediments of the Thracian Sea [online]. Institute of Marine Biology, Biotechnology and Aquaculture (IMBBC), Heraklion, Crete, GR, rev. 23.12.1013 [cit. 2014-10-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. NIKOLAOU, Konstantinos A. Recent Developments in Exploration and Production of Hydrocarbons in Greece [online]. Hellenic Petroleum, s. a. Athény, GR, rev. 30.05.2012 [cit. 2014-10-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]