Kajmanský příkop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kajmanský příkop
Geomorfologický tvarhlubokomořský příkop
Nejnižší bod−7 690 metrů
Délka350 km

Kajmanský příkop
Kajmanský příkop
Map
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kajmanský příkop (anglicky Cayman Trough nebo Cayman Trench) je podmořská sníženina dna Karibského moře. Nazýván bývá také Bartlettův příkop, podle amerického námořního důstojníka a oceánografa J. R. Bartletta.[1]

Situace[editovat | editovat zdroj]

Probíhá velmi přibližně okolo 18. severní rovnoběžky, jižně od Kajmanských ostrovů a Kuby a severně od Jamajky. Táhne se od Honduraského zálivu až po úžinu Windward Passage mezi ostrovy Kuba a Hispaniola v délce přibližně 350 km. Jeho maximální šířka je 20 km a největší naměřená hloubka 7690 m, což je nejnižší bod v Karibském moři.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Je to nejhlubší příkop na mořském dnu, který je vulkanicky aktivní. Jedná se o zónu, ve které se stýkají dvě tektonické desky. Ze severu je to Severoamerická deska a z jihu Karibská deska, které na sebe nenarážejí, ale pohybují se podél sebe a zároveň se od sebe vzdalují rychlostí asi 12 mm za rok.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Oceánská kůra je v místě rozestupu desek zeslabená a z hlubin na ní tlačí rozžhavené magma. Proces rozestupu desek pokračuje jako zlom Montagua (Motagua Fault) dále směrem na západ přes Guatemalu až do Tichého oceánu; byl příčinou několika zemětřesení v Guatemale (např. roku 1976). Směrem na východ pokračuje rozestup desek i pod ostrovem Hispaniola, kde se projevil zemětřesením v Haiti v roce 2010. Poslední zemětřesení se odehrálo 28. ledna 2020, mělo sílu 7,7 Mw a epicentrum se nacházelo přímo pod Kajmanským příkopem.[2][3]

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Roku 2010 provedli britští vědci z National Oceanography CentreSouthamptonu za pomoci robotické ponorky průzkum tohoto podmořského kaňonu. Zjistili, že uprostřed příkopu je podélný hřeben se sloupovitými hydrotermálními průduchy, tzv. černými kuřáky a z nich pod hladinou vyvěrá silně mineralizovaná a plynem nasycená přehřátá voda. Objevili dosud nejhlouběji uložený průduch, také zvaný komín, který vyvěrá v hloubce 4960 m. Teplota jeho vystupující vody byla odhadnuta na více než 450 °C a to je nejteplejší známý výron vody.

Zatímco v Tichém oceánu žijí u podobných černých kuřáků červi a měkkýši, v Kajmanském příkopu objevili neznámý druh pravděpodobně nevidomé krevety s detekčními orgány na zadní straně těla.[4][5][6][7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Popular Science Monthly, XII. 1880, (anglicky)
  2. https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/karibik-zasahlo-silne-zemetreseni-hrozi-tsunami-40311488
  3. https://www.forexlive.com/news/!/magnitude-73-earthquake-hits-between-cuba-and-jamaica-20200128
  4. GREGOROVÁ, Dagmar. Nejhlubší podmořský komín [online]. Objective Source E- Learning, Osel, s.r.o, Praha 5, rev. 12.04.2010 [cit. 2014-10-06]. Dostupné online. 
  5. World's Deepest Undersea Vents Discovered [online]. LiveSciece.com, Purch, Inc., Salt Lake City, Utah, USA, rev. 11.04.2010 [cit. 2014-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Scientific expedition to the world's deepest undersea volcanic rift [online]. National Oceanography Centre, University of Southampton, UK [cit. 2014-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. TEN BRINK, Uri S.; COLEMAN, Dwight F.; DILLON, William P. Asymmetric seafloor spreading, crustal thickness variations and transitional crust in Cayman trough from gravity [online]. Hynes Convention Center, Geological Society of America, MA, USA, rev. 06.11.2001 [cit. 2014-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-16. (anglicky)