Brazilský proud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stáčení Jižního rovníkového proudu do Brazilského proudu a následně do Jihoatlantského spojovacího proudu

Brazilský proud (anglicky Brazil Current) je teplý oceánský proud který se odděluje z Jižního rovníkového proudu a teče podél brazilského pobřeží jižním směrem asi od 9° po 38° jižní zeměpisné šířky. Je poměrně slabý a jen povrchový, je omezený na vodní sloupec o hloubce cca 100 až 200 m; na živiny je chudý. Přepravuje za sekundu asi 10 000 000 m³ vody která mívá průměrnou salinitu 36 ‰ a její teplota směrem k jihu klesá z 27 na 19 °C.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Jeho počátek je kladen k nejvýchodnějšímu místu jihoamerického kontinentu, k mysu sv. Rocha (anglicky Cape São Roque), kde se přitékající Jižní rovníkový proud dělí na dvě větve. Jedna směřuje severozápadním směrem kolem Guyan, Surinamu a Venezuely do Karibského moře. Druhá větev, Brazilský proud, se stáčí jižním směrem. Teče podél brazilského poběží, v místech s dlouhým kontinentálním šelfem se od něho vzdaluje. Přibližně u rozlehlého ústí toku Río de la Plata se setkává s protisměrným studeným Falklandským proudem. Brazilský proud se v tom místě štěpí do dvou větví, ta menší se otáčí k severu a vytváří recirkulaci, druhá pokračuje k jihu a spojuje se s Falklandským proudem. Přibližně na 40° jižní šířky se Brazilský i Falklandský proud spojují, stáčejí se k východu a pokračují jako Jihoatlantský spojovací proud který ústí u jihu Afriky do Benguelského proudu.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Přibližně ve dvanáctiměsíčním intervalu soutok Brazilského a Falklandského proudu osciluje od 45° po 54° jižní šířky a dochází tak k silnému ovlivňování subarktické oblastí. Tyto změny mají na svědomí vznik tlakových výší a níží jakož i teplých a studených front které jsou také dávány do souvislosti s výskytem El Niño a jižní oscilace a podstatně ovlivňují počasí v jižním Atlantiku.[1][2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Brazil Current [online]. Britannica - The Online Encyclopedia [cit. 2014-10-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. BISCHOF, Barbie; ROWE, Elizabeth; MARIANO, Artur et al. Surface Currents in the Atlantic Ocean: The Brazil Current [online]. Rosenstiel School of Marine and Atmoshperic Science, University of Miami, FL, USA [cit. 2014-10-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-11-11. (anglicky) 
  3. PIOLA, Alberto R.; BIANCHI, Alejandro A.; RIVAS, Andres L. et al. Brazílie - Malvíny Confluence [online]. Departamento Oceanografia, Servicio de Hidrografia Naval, Buenos Aires, AR [cit. 2014-10-08]. Dostupné online. (anglicky)