Skagerrak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skagerrak
Maximální hloubka700 m
Šířka120 km
Délka240 km
Rozloha47 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekSeverní moře, Atlantský oceán
Sousední celkySeverní moře, Kattegat
SvětadílEvropa
StátDánskoDánsko Dánsko, NorskoNorsko Norsko, , ŠvédskoŠvédsko Švédsko
PřítokyNumedalslågen, Otra, Sira

Skagerrak (dánsky: [ˈskɛːjɐˌʁɑk], norsky: [ˈskɑ̀ːɡərɑk], švédsky: [ˈskɑ̌ːɡɛrak]) je průliv mezi Jutským poloostrovem v Dánsku, jihovýchodním pobřežím Norska a západním pobřežím Švédska. Přes Dánské úžiny spojuje Severní moře a oblast Kattegatu s Baltským mořem.

Skagerrakem vedou jedny z nejrušnějších námořních tras na světě, kudy proplouvají lodě ze všech koutů světa. Je zde také provozován intenzivní rybářský průmysl.[1] Ekosystém je zatížen a negativně ovlivněn přímou lidskou činností. Oslo a Göteborg jsou jediná velká města v oblasti Skagerraku.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Oslofjord nedaleko Osla je součástí úžiny Skagerrak.

Oslelský fjord nedaleko Osla je součástí úžiny Skagerrak.

Skagerrak je 240 km dlouhý a 80 až 140 km široký. Směrem k norskému pobřeží se prohlubuje a v Norském příkopu dosahuje hloubky přes 700 m. Přístavy podél Skagerraku jsou například Oslo, Larvik a Kristiansand v Norsku, Skagen, Hirtshals a Hanstholm v Dánsku a Uddevalla, Lysekil a Strömstad ve Švédsku.

Skagerrak má průměrnou salinitu 80 praktických jednotek salinity, což je velmi nízká hodnota, blízká brakické vodě, ale srovnatelná s většinou ostatních pobřežních vod. Plocha, kterou má biomasa k dispozici, je přibližně 3 600 km2 a zahrnuje širokou škálu stanovišť, od mělkých písčitých a kamenitých útesů ve Švédsku a Dánsku až po hloubky norského příkopu.

Na severu tečou dva proudy, méně slaný povrchový (rychlost 2 až 4 km/h) na západ a více slaný hlubinný na východ. Příliv je dvanáctihodinový do 0,4 m.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Průmyslově se zpracovávají sledi a platýsi.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Největší přístavy jsou v Norsku: Oslo, Kristiansand a Arendal.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve Skagerraku se 31. května a 1. června 1916 odehrála bitva u Jutska. Jednalo se o největší námořní střetnutí 1. světové války mezi Německem a Spojeným královstvím.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Skagerrak na anglické Wikipedii.

  1. The North Sea and Skagerrak [online]. Norwegian Environment Agency, 20 March 2013 [cit. 2016-01-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]