Arendal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arendal
centrum Arendalu
centrum Arendalu
Arendal – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátNorskoNorsko Norsko
KrajAgder
Arendal
Arendal
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha272 km²
Počet obyvatel45 891 (2023)[1]
Hustota zalidnění168,7 obyv./km²
Správa
StarostaRobert Nordli (od 2015)
Oficiální webwww.arendal.kommune.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arendal je město a obec v jižním Norsku v kraji Agder, jehož je správním centrem. Arendal leží 200 km jižně od Oslo v regionu Sørlandet. V roce 2016 měl Arendal 44 313 obyvatel, rozloha činí 272 km². Úředním jazykem je bokmål.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Arendal leží v jižním Norsku u Skagerraku, od kterého je chráněn ostrovy Hisøy, Tromøy a Flostaøya. Mezi ostrovy je průliv Galtesund spojující přístav s volným mořem.

Arendal hraničí s Grimstadem na jihozápadě, Frolandem na severozápadě a Tvedestrandem na severovýchodě.

O Arendalu se tvrdí, že má nejlepší počasí v Norsku a že má krásné pobřeží s mnoha malými ostrůvky, možná i proto je turisticky velice oblíbeným místem s živým večerním životem během letních měsíců.

Majáky[editovat | editovat zdroj]

Lille Torungen[editovat | editovat zdroj]

Maják „Lille Torungen“ je na malém ostrůvku mimo Arendal, je 28,9 metrů vysoký. Byl zbudován ve stejnou dobu jako „Store Torungen“ a jsou obě místa jsou mezi sebou vzájemně viditelná. „Lille Torungen“ a „Store Torungen“ jsou vlastně dvojčata, která jsou u hlavní námořní trasy vedoucí do Arendalu. Od roku 1914 je mimo provoz.

Store Torungen[editovat | editovat zdroj]

Maják „Store Torungen“ leží na ostrůvku mimo Arendal. Byl postaven roku 1844 a elektrifikován v roce 1914. Je 34,3 metrů vysoký a má dvouřádovou čočku. Na norské poměry je maják poměrně velký. Výlet lodí na „Store Torungen“ trvá přibližně 55 minut z centra města. Maják je stále v provozu (2005).

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Lodní přeprava, stavba lodí a obchod se dřevem stejně jako hornictví a hutnictví železa bylo významným odvětvím průmyslu v kraji Agder po mnoho století, obzvláště pak v oblasti Arendalu.

Na konci 19. století byl Arendal hlavním centrem lodní přepravy a mnoha bohatých lodních přepravců. Dnes jsou v Arendalu malé loděnice, strojírenský a elektrotechnický průmysl, ale také největší světová výroba karbidu křemíku – SiC.

Sam Eyde, který mimo jiné založil mezinárodní společnosti Norsk Hydro a Elkem, se narodil v Arendalu. Zbudoval hliníkárny a výrobu karbidu křemíkuEydehavnu, které je pojmenováno po něm a leží asi 10 km východně od centra Arendalu.

Časté kontakty se zámořím se odrážejí v kultuře a tradicích.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 07459: Alders- og kjønnsfordeling i kommuner, fylker og hele landets befolkning (K) 1986 - 2023. 21. února 2023. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]