Rogaland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rogaland
Obrestad, 2009
Obrestad, 2009
Rogaland – znak
znak
Rogaland – vlajka
vlajka
Geografie
Rogaland na mapě Norska
Rogaland na mapě Norska
Hlavní městoStavanger
Souřadnice
Rozloha9 377,1 km²
Časové pásmoUTC+01:00
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel472 024 (2017)
Hustota zalidnění50,3 obyv./km²
Správa regionu
StátNorskoNorsko Norsko
Podřízené celky23 obcí
FylkesordførerSolveig Ege Tengesdal
FylkesmannMagnhild Meltveit Kleppa
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2NO-11
Oficiální webwww.rogfk.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rogaland Fylke je územněsprávní jednotka v jihozápadním Norsku. Správním centrem území je město Stavanger. Správcem kraje Rogaland je Fylkesmann i Rogaland. Počet obyvatel dosáhl roku 2015 čísla 466 302. Rozloha kraje je 9376 km².

Kraj Rogaland hraničí na severu s krajem Vestland, na severovýchodě s krajem Telemark a na východě s krajem Agder. Rogaland leží u Severního moře, které vniká do kraje fjordy Boknafjord, Lysefjord, Hylsfjord, Saudafjord, Sandfjord, Vindafjord, Josenfjørd, Gansfjord, Høgsfjord, Ålfjord, Idsefjord. Největším ostrovem je Karmøy. Jižní pobřeží je naproti tomu na norské poměry poměrně málo členité.

Na severovýchodě v obcích SuldalSauda jsou jezera Suldalsvatnet, Holmavatnet, BlåsjøBlåfjellvatnet, poslední dvě leží zčásti na území obce Hjelmeland a z části v kraji Agder, dále jsou jezera øvre TysdalvatnetLyngsvatnet v obci Hjelmeland, jezero Svartevatnet v obci Forsand, OrrevatnetKleppu, ØrsdalsvatnetBjerkreimu, Lundevatnet na jihu na hranici s Agderem a mnohá další jezera.

Rogaland je krajem norského ropného průmyslu, územím prochází plynovod do Kårstø, které je sídlem společnosti Statoil. Územím prochází silnice E134 a E39, která je zčásti vedena také „po moři“, kde je provozována přeprava trajekty. Hlavní železnice z OsloKristiansandu vede do Stavangeru přes město Egersund.

Turisticky oblíbenými místy jsou skalní srázy Prekestolen (novonorsky Preikestolen) a Kjerag (Kiragg). V Ullandhaug ve Stavangeru je rekonstruovaná usedlost z doby železné (500–350 př. n. l.). V Avaldnes na ostrově Karmøy je rekonstruovaná vikinská usedlost.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]