Rogaland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rogaland
Obrestad, 2009
Obrestad, 2009
Rogaland – znak
znak
Rogaland – vlajka
vlajka
Geografie
Rogaland in Norway 2020.svg
Hlavní město Stavanger
Souřadnice
Rozloha 9 376 km²
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 466 302 (2015)
Hustota zalidnění 49,7 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celek NorskoNorsko Norsko,
region Vestlandet
Podřízené celky 23 obcí
Fylkesordfører Solveig Ege Tengesdal
Fylkesmann Magnhild Meltveit Kleppa
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 NO-11
Oficiální web www.rogfk.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rogaland Fylke je územněsprávní jednotka v jihozápadním Norsku. Správním centrem území je město Stavanger. Správcem kraje Rogaland je Fylkesmann i Rogaland. Počet obyvatel dosáhl roku 2015 čísla 466 302. Rozloha kraje je 9 376 km².

Kraj Rogaland hraničí na severu s krajem Vestland, ns severovýchodě s krajem Vestfold og Telemark a na východě s krajem Agder. Rogaland leží u Severního moře, které vniká do kraje fjordy Boknafjord, Lysefjord, Hylsfjord, Saudafjord, Sandfjord, Vindafjord, Josenfjørd, Gansfjord, Høgsfjord, Ålfjord, Idsefjord. Největším ostrovem je Karmøy. Jižní pobřeží je naproti tomu na norské poměry poměrně málo členité.

Na severovýchodě v obcích SuldalSauda jsou jezera Suldalsvatnet, Holmavatnet, BlåsjøBlåfjellvatnet, poslední dvě leží zčásti na území obce Hjelmeland a z části v kraji Agder, dále jsou jezera øvre TysdalvatnetLyngsvatnet v obci Hjelmeland, jezero Svartevatnet v obci Forsand, OrrevatnetKleppu, ØrsdalsvatnetBjerkreimu, Lundevatnet na jihu na hranici s Agderem a mnohá další jezera.

Rogaland je krajem norského ropného průmyslu, územím prochází plynovod do Kårstø, které je sídlem společnosti Statoil. Územím prochází silnice E134 a E39, která je zčásti vedena také „po moři“, kde je provozována přeprava trajekty. Hlavní železnice z OsloKristiansandu vede do Stavangeru přes město Egersund.

Turisticky oblíbenými místy jsou skalní srázy Prekestolen (novonorsky Preikestolen) a Kjerag (Kiragg). V Ullandhaug ve Stavangeru je rekonstruovaná usedlost z doby železné (500 – 350 př. n. l.). V Avaldnes na ostrově Karmøy je rekonstruovaná vikinská usedlost.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]