Rogaland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rogaland Fylke
Rogaland vapen.png
Znak kraje Rogaland
Rogaland kart.png
Rogaland na mapě Norska
Region Vestlandet
Hlavní město Stavanger
zeměpisné souřadnice:
Fylkesordfører Roald Georg Bergsaker
Fylkesmann Tora Aasland
Kód NO-11
Počet obcí 27 obcí
Rozloha 9 378 km²
Počet obyvatel 393 104 (2005)
Hustota zalidnění 41,9 na km²

Rogaland Fylke je územněsprávní jednotka v jihozápadním Norsku. Správním centrem území je město Stavanger. Správcem kraje Rogaland je Fylkesmann i Rogaland. Počet obyvatel dosáhl roku 2005 k 393 104. Rozloha kraje je 9 378 km².

Kraj Rogaland hraničí na severu s krajem Hordaland, na severovýchodě s krajem TelemarkAust-Agder, a na východě s krajem Vest-Agder. Rogaland leží u Severního moře, které vniká do kraje fjordy Boknafjord, Lysefjord, Hylsfjord, Saudafjord, Sandfjord, Vindafjord, Josenfjørd, Gansfjord, Høgsfjord, Ålfjord, Idsefjord. Největším ostrovem je Karmøy. Jižní pobřeží je naproti tomu na norské poměry poměrně málo členité.

Na severovýchodě v obcích SuldalSauda jsou jezera Suldalsvatnet, Holmavatnet, BlåsjøBlåfjellvatnet, poslední dvě leží zčásti na území obce Hjelmeland a z části v kraji Aust-Agder, dále jsou jezera øvre TysdalvatnetLyngsvatnet v obci Hjelmeland, jezero Svartevatnet v obci Forsand, OrrevatnetKleppu, ØrsdalsvatnetBjerkreimu, Lundevatnet na jihu na hranici s Vest-Agderem a mnohá další jezera.

Rogaland je krajem norského ropného průmyslu, územím prochází plynovod do Kårstø, které je srdcem Statoilu. Územím prochází silnice E134 a E39, která je zčásti vedena také „po moři“, kde je provozována přeprava trajekty. Hlavní železnice z OsloKristiansandu vede do Stavangeru přes město Egersund.

Turisticky oblíbenými místy jsou skalní srázy Prekestolen (novonorsky Preikestolen) a Kjerag (Kiragg). V Ullandhaug ve Stavangeru je rekonstruovaná usedlost z doby železné (500 - 350 př. n. l.). V Avaldnes na ostrově Karmøy je rekonstruovaná vikinská usedlost.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]