Akershus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fylke Akershus
Akershus våpen.svg
Znak kraje Akershus
Norway Counties Akershus Position.svg
Akershus na mapě Norska
Region Østlandet
Hlavní město Oslo
zeměpisné souřadnice:
Fylkesordfører Hildur Horn Øien
Fylkesmann Hans J. Røsjorde
Kód NO-02
Počet obcí 22 obcí
Rozloha 4 918 km²
Počet obyvatel 494 218 (2005)
Hustota zalidnění 100,5 na km²

Fylke Akershus je územněsprávní jednotka v jihovýchodní části Norska. Správním centrem území je hlavní město Oslo, které ovšem není součástí území. Oslo a Askerhus mají společného správce – Fylkesmann i Oslo og Akershus. Akershus je druhá největší norská oblast (fylke) podle počtu obyvatel, prvním je sousední Oslo. Počet obyvatel dosáhl roku 2005 k 494 218. Rozloha kraje je 4 918 km².

Akershus hraničí s fylky Hedmark, Oppland, Buskerud, OsloØstfold. A také se švédským krajem Värmland.

Název Akershus je podle jména pevnosti a vzniklo údajně ze staronorského akr+hús = pole+hrad.

Akershus se dělí na čtyři okresy: Vestområdet, Follo, Nedre Romerike, Øvre Romerike. Vestområdet, tvořený z obcí AskeruBærumu, je od zbylé části oddělen nejsevernějším výběžkem Oslofjordu – Vestfjordenem – a městem Oslo. Zatímco Vestområdet leží na západě Akershusu, oblast Follo leží na jihu mezi Oslofjordem na západě a jezerem Øyeren na východě.

Na severu Akershusu leží jezero Mjøsa,které je odvodňováno řekou Vormou, která se po 25 km vlévá u Årnes zprava do Glommy. Glomma přitéká od severovýchodu a směřuje k jezeru Øyeren, do kterého se vlévá v jeho severní části. Jižní část jezera patří už k Østfoldu. Za zmínku stojí ještě jezera Hurdalssjøen na severu a Setten na jihovýchodě.

V Akershusu jsou početná předměstí Osla a Akershus je tak jednou z nejhustěji osídlených oblastí v Norsku, procházejí přes něj hlavní železniční trati spojující Oslo se zbytkem Norska, stejně jako dálnice a silnice – s mnoha křižovatkami a stanicemi jako jsou Asker, Sandvika, SkiLillestrøm.

Na severovýchodě Akershusu, asi 48 km severně od Osla, leží pro Nory historicky významná obec Eidsvoll, v níž Norské Národní shromáždění odsouhlasilo roku 1814 přijetí ústavy. Poblíž je také mezinárodní letiště Gardermoen – ICAO: ENGM. V Askeru má nemovitý majetek norský korunní princ.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Nejevětší města Akershusu jsou Lillestrøm, Skedmokorset, Jessheim, AskerSandvika.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]