Akershus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Akershus
Lillestrøm
Lillestrøm
Akershus – znak
znak
Akershus – vlajka
vlajka
Geografie
Akershus in Norway (plus).svg
Hlavní město Oslo
Souřadnice
Rozloha 4 918 km²
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 584 899 (2015)
Hustota zalidnění 118,9 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Norsko Norsko,
region Østlandet
Podřízené celky 15 obcí
Vznik 1919
Fylkesordfører Anette Solli
Fylkesmann Valgerd Svarstad Haugland
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 NO-02
Oficiální web www.akershus.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fylke Akershus je územněsprávní jednotka v jihovýchodní části Norska. Správním centrem území je hlavní město Oslo, které ovšem není součástí území. Oslo a Askerhus mají společného správce – Fylkesmann i Oslo og Akershus. Akershus je druhá největší norská oblast (fylke) podle počtu obyvatel, prvním je sousední Oslo. Počet obyvatel dosáhl v roce 2015 čísla 584 899. Rozloha kraje je 4 918 km².

Akershus hraničí s fylky Hedmark, Oppland, Buskerud, OsloØstfold. A také se švédským krajem Värmland.

Název Akershus je podle jména pevnosti a vzniklo údajně ze staronorského akr+hús = pole+hrad.

Akershus se dělí na čtyři okresy: Vestområdet, Follo, Nedre Romerike, Øvre Romerike. Vestområdet, tvořený z obcí AskeruBærumu, je od zbylé části oddělen nejsevernějším výběžkem Oslofjordu – Vestfjordenem – a městem Oslo. Zatímco Vestområdet leží na západě Akershusu, oblast Follo leží na jihu mezi Oslofjordem na západě a jezerem Øyeren na východě.

Na severu Akershusu leží jezero Mjøsa,které je odvodňováno řekou Vormou, která se po 25 km vlévá u Årnes zprava do Glommy. Glomma přitéká od severovýchodu a směřuje k jezeru Øyeren, do kterého se vlévá v jeho severní části. Jižní část jezera patří už k Østfoldu. Za zmínku stojí ještě jezera Hurdalssjøen na severu a Setten na jihovýchodě.

V Akershusu jsou početná předměstí Osla a Akershus je tak jednou z nejhustěji osídlených oblastí v Norsku, procházejí přes něj hlavní železniční trati spojující Oslo se zbytkem Norska, stejně jako dálnice a silnice – s mnoha křižovatkami a stanicemi jako jsou Asker, Sandvika, SkiLillestrøm.

Na severovýchodě Akershusu, asi 48 km severně od Osla, leží pro Nory historicky významná obec Eidsvoll, v níž Norské Národní shromáždění odsouhlasilo roku 1814 přijetí ústavy. Poblíž je také mezinárodní letiště Gardermoen – ICAO: ENGM. V Askeru má nemovitý majetek norský korunní princ.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Největší města Akershusu jsou Lillestrøm, Skedmokorset, Jessheim, AskerSandvika.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]