Akershus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Akershus
Lillestrøm
Lillestrøm
Akershus – znak
znak
Akershus – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoOslo
Souřadnice
Rozloha4 918 km²
Časové pásmostředoevropský čas
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel584 899 (2015)
Hustota zalidnění118,9 obyv./km²
Správa regionu
StátNorskoNorsko Norsko
Nadřazený celekNorskoNorsko Norsko,
region Østlandet
Podřízené celky15 obcí
Vznik1919 a 2024
Zánik31.12.2019
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2NO-02
Oficiální webwww.akershus.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fylke Akershus byl územněsprávní jednotka v jihovýchodní části Norska. Správním centrem území bylo hlavní město Oslo, které ovšem nebylo součástí území. Oslo a Askerhus měly společného správce – Fylkesmann i Oslo og Akershus. 1. ledna 2020 vznikl kraj Viken sloučením dvou do té doby samostatných krajů Akershus, Buskerud a Østfold. K reorganizaci územního uspořádání došlo na základě rozhodnutí norského parlamentu (Stortinget) ze dne 8. června 2017, jehož důsledkem byla redukce počtu územěsprávních jednotek z devatenácti na jedenáct.[1] Před svým zrušením byl Akershus druhá největší norská oblast (fylke) podle počtu obyvatel, prvním bylo sousední Oslo. Počet obyvatel dosáhl v roce 2015 čísla 584 899. Rozloha kraje byla 4 918 km². Akershus hraničil s fylky Hedmark, Oppland, Buskerud, Oslo, Østfold a se švédským krajem Värmland.

Název Akershus je podle jména pevnosti a vzniklo údajně ze staronorského akr+hús = pole+hrad.

Akershus se dělil na čtyři okresy: Vestområdet, Follo, Nedre Romerike, Øvre Romerike. Vestområdet, tvořený z obcí AskeruBærumu, byl od zbylé části oddělen nejsevernějším výběžkem Oslofjordu – Vestfjordenem – a městem Oslo. Zatímco Vestområdet leží na západě Akershusu, oblast Follo leží na jihu mezi Oslofjordem na západě a jezerem Øyeren na východě. V Akershusu jsou početná předměstí Osla a Akershus je tak jednou z nejhustěji osídlených oblastí v Norsku, procházejí přes něj hlavní železniční trati spojující Oslo se zbytkem Norska, stejně jako dálnice a silnice – s mnoha křižovatkami a stanicemi jako jsou Asker, Sandvika, SkiLillestrøm.

Na severu Akershusu leží jezero Mjøsa,které je odvodňováno řekou Vormou, která se po 25 km vlévá u Årnes zprava do Glommy. Glomma přitéká od severovýchodu a směřuje k jezeru Øyeren, do kterého se vlévá v jeho severní části. Jižní část jezera patří už k Østfoldu. Za zmínku stojí ještě jezera Hurdalssjøen na severu a Setten na jihovýchodě.

Na severovýchodě Akershusu, asi 48 km severně od Osla, leží pro Nory historicky významná obec Eidsvoll, v níž Norské Národní shromáždění odsouhlasilo roku 1814 přijetí ústavy. Poblíž je také mezinárodní letiště Gardermoen – ICAO: ENGM. V Askeru má nemovitý majetek norský korunní princ.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Největší města na území bývalého kraje Akershusu jsou Lillestrøm, Skedmokorset, Jessheim, AskerSandvika.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nye fylker. Regjeringen.no [online]. 2019-12-19 [cit. 2020-01-16]. Dostupné online. (norsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]