Kristiansand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kristiansand
Kristiansand
Kristiansand
Kristiansand – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát NorskoNorsko Norsko
kraj Agder
Kristiansand
Kristiansand
Lokalizace města
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 80 748 (1. 7. 2009)
Správa
Starosta Jan Oddvar Skisland (od 2020)
Vznik 1641
Oficiální web www.kristiansand.kommune.no
PSČ 4604–4698
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kristiansand (dříve Christianssand) je město v Norsku a správní město kraje Agder.

K 1. červenci 2009 zde žilo 80 748 obyvatel; jde o páté největší norské město a největší město regionu Sørlandet. V celém kristiansandském regionu je pak registrováno celkem 137 572 obyvatel. Město Kristiansand je také druhým největším přístavem v Norsku a má i své mezinárodní letiště.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již ve 13. a 14. století se v místě dnešního Kristiansandu, u ústí řeky Otra, nacházel rušný přístav a rybářská osada. V letech 1630 a 1635 místo navštívil dánský král Kristián IV. a v roce v roce 1641 založil na protilehlém písečném břehu Otry (Sanden) město Kristiansand. Bylo založeno v renesančním stylu a jako obchodní středisko, aby podnítilo rozvoj této strategicky velice důležité oblasti. Král mu také udělil různá obchodní privilegia a na 10 let město osvobodil od placení daní. Centrum města se nazývá Kvadraturen podle původního přísně pravoúhlého uspořádání ulic.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Ve východní části města se nachází Kristiansand dyrepark, zdejší zoologická zahrada. Je zde umístěno velké množství druhů zvířat, z velké části v přírodních výbězích. Každý rok se zde v červenci pořádá Quart festival – několikadenní hudební festival, největší akce svého druhu pořádaná v Norsku.

Ve městě se také nachází Agderská univerzita (http://www.uia.no/en) a tak přes akademický rok v městě Kristiansand pobývá dalších 6500 studentů. Adgerská univerzita je pátá největší v Norsku a nabízí studium celkem na pěti fakultách: Humanitní a pedagogické, Ekonomických a sociálních věd, Umění, Strojírenské a Fakultě zdraví a sportu.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]