Larvik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Larvik
Larvik
Larvik
Larvik – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátNorskoNorsko Norsko
KrajVestfold
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha812,89 km²
Počet obyvatel47 777 (2022)
Hustota zalidnění58,8 obyv./km²
Správa
StarostaErik Bringedal (od 2019)
Vznik1671
Oficiální webwww.larvik.kommune.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Larvik je město a obec v norském kraji Vestfold. Správním centrem obce je město Larvik. Obec Larvik má přibližně 48 tisíc[1] obyvatel. Z celkové rozlohy obce 1559,42 km² připadá 812,89 km² na pevninu a ostrovy.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Larvik je pobřežní obec, v jejím katastru je dobrá zemědělská půda, lesy a hory. Od jihu k severu má obec zhruba 55 km. Nejvyšší bod je v okolí vrcholu Pikstein v 622 metrech nad mořem, místo leží v severozápadní části obce.[2]

Od Skagerraku vede až k městu Larviksfjord. Rakkebåene a majákem osazený Svenner jsou známými a význačnými místy v šérovém pobřeží města.

Farrisvannet je 20,5 km dlouhé jezero, které dosahuje hloubky 131 metrů. Farrisvannet je pokračováním Larviksfjordu. Vody fjordu byly přehrazeny ledovcovými usazeninami u Farriseidet, tak vzniklo jezero. Převýšení 22 metrů mezi jezerem a fjordem bylo různými způsoby využíváno průmyslem. Na vnější straně usazené akumulace jsou přírodní prameny, které jsou stáčeny do lahví. Jezero Fariss je zdrojem pitné vody pro velkou část kraje.

Hallevannet je další velké jezero ležící na jihozápadě obce Larvik. Na hranici se Sandefjordem leží Goksjø.

Největší řekou je Numedalslågen pramenící a sbírající vody v Hardangerviddě, do Larviksfjordu ústí ve východní části města. Dolní část lågenského údolí kdysi patřila k obci Hedrum, která je dnes součástí Larviku.

Podloží celé obce tvoří larvikit modré barvy. Larvikit je zde těžen. Kvartérní uloženiny jsou tvořeny rozsáhlými akumulacemi rozlehlé morény, která v jižním Vestfoldu vcelku jasně vymezuje hustěji osídlenou oblast.

Larvik má mírné pobřežní podnebí, s poměrně mírnými zimami a teplým létem.

V okolí Larviku jsou bučinymetličkou křivolakou. Ve městě je park Bøkeskogen, který byl občanům zpřístupněn již v roce 1884 Tschernowy.

Územní vývoj[editovat | editovat zdroj]

Město bylo ustaveno obcí 1. ledna 1838. Město Stavern a venkovské obce Brunlanes, Hedrum a Tjølling byly připojeny k obci Larvik 1. ledna 1988, díky tomu měla obec největší rozlohu v kraji. Na severu hraničilo s obcí Lardal, na východě s obcí Andebu a Sandefjord, a na západě s obcemi Porsgrunn a Siljan v historické kraji Telemark. Dne 1. ledna 2018 bylo území Lardalu připojeno k obci.[3][4] Larvik sousedí s obcemi Sandefjord, Porsgrunn, Siljan, Holmestrand, Kongsberg a Tønsberg.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Už od starověku měla Farriseidet význam pro dopravu, tato šíje je jediným průchozím místem mezi jezerem Farris a Larviksfjordem. Přes Farriseidet prochází viaduktem silnice E18, stará hlavní silnice a železnice vede pod ní.

Průběh E18 sleduje hřbet vestfoldské morény a přichází do Larviku ze severovýchodu od Sandefjordu, překonává Lågen Bommestadským mostem, zde se kříží se zemskou cestou 40, která vede k severu lågenským údolím směrem ke Kongsbergu. E18 prochází mezi městským parkem a jezerem a míří dál na severozápad k Porsgrunnu.

Larvikem prochází Vestfoldská železnice, pro mnoho vlaků je stanice v Larviku konečná. Každou hodinu odjíždí nebo přijíždí vlak do nebo z Oslo.

Larvik má každodenní spojení trajektem s dánským přístavním městem Hirtshals.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Rodáci a osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 07459: Alders- og kjønnsfordeling i kommuner, fylker og hele landets befolkning (K) 1986 - 2023. 21. února 2023. Dostupné online.
  2. Høgaste fjelltopp i kvar kommune. Kartverket [online]. Rev. 2022-11-14 [cit. 2023-06-04]. Dostupné online. (norsky) 
  3. Larvik og Lardal vil slå seg sammen
  4. Statsråd 5.2.2016

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]