Thor Heyerdahl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thor Heyerdahl
Thor Heyerdahl
Thor Heyerdahl
Narození 6. října 1914
Larvik, NorskoNorsko Norsko
Úmrtí 18. dubna 2002
Colla Michari, ItálieItálie Itálie
Příčina úmrtí Nádory mozku
Povolání cestovatel, antropolog, archeolog a historik
Ocenění Cena Fridtjofa Nansena (1985)
Hjelp til selvhjelp-cena (1994)
Literární cena Peera Gynta (1999)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ19368736
Řád svatého Olafa
Manžel/ka Liv Rockefeller
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thor Heyerdahl (6. října 1914 Larvik, Norsko18. dubna 2002 Colla Michari, Itálie) byl norský mořeplavec a dobrodruh, který zároveň patřil mezi nejznámější představitele experimentální archeologie a antropologie. Zasvětil svůj život experimentům poukazujícím na možnosti předkolumbovských cestovatelů překonávat světové oceány za pomoci mořských proudů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval zoologii a krátce před druhou světovou válkou pobýval nějaký čas na ostrově Fatu Hiva v souostroví Markézy, kde studoval kulturu polynéských praobyvatelů.

Mezi jeho nejslavnější počin patří plavba z roku 1947, kdy na replice inckého voru z balzového dřeva Kon-Tiki bez větších obtíží překonal vzdálenost z Jižní Ameriky (přístav Callao – Peru) do Polynésie, na atol Raroia. Šestičlenná posádka po 101 dnech urazila 6 880 km.

Cesty na balzových vorech byly ve 20. století zhruba třináctkrát opakovány, mimo jiné dvakrát i českým mořeplavcem Eduardem Ingrišem. Třebaže samy o sobě nemohly dokázat její správnost, posloužil úspěch těchto výprav jako podpůrný argument difuzionistické teorie o vzniku a šíření kultur.

V roce 1955 konal výzkum na Galapágách, v letech 1955–56 řídil vykopávky na Velikonočním ostrově.

Účastnil se i dalších archeologických experimentů, jako byly např. výpravy Ra a plavba na rákosovém člunu Tigris.

Roku 1991 studoval pyramidy v Güímaru na ostrově Tenerife a jejich podobnosti s dalšími pyramidami jinde ve světě. V jejich blízkosti, v městečku Güímar, se roku 1994 usadil a bydlel zde až do konce svého života.

Heyerdahl byl činný nejen jako vědec, ale i jako publicista. Vedle prací ryze vědeckých sepsal dvě beletristické knihy Ve znamení Kon-Tiki (první vydání 1950), pojednávající o zmíněné plavbě na voru z Jižní Ameriky do Polynésie, a Akuaku (první vydání 1958), o cenných archeologických vykopávkách a tajemných dobrodružstvích na Velikonočním ostrově. Právě kniha Ve znamení Kon-Tiki mu přinesla Heyerdahlovi největší mezinárodní pozornost a také slávu. Opakovaně byla s úspěchem vydávána i v komunistickém Československu. V roce 2012 vznikl na základě knihy celosvětově úspěšný velkofilm Kon-Tiki.[1]

Za neúnavnou vědeckou činnost se Heyerdahlovi dostalo vysokého vyznamenání – v roce 1962 mu byl udělen zlatý řád Vegy. Thor Heyerdahl má i vlastní muzeum, které můžete navštívit v Oslu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Thor Heyerdahl: Kon-Tiki (recenze)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MARTÍNEK, Jiří; MARTÍNEK, Miloslav. Kdo byl kdo : světoví cestovatelé a mořeplavci. Praha : Libri, 2003. 551 s. ISBN 80-7277-118-3. S. 245–248.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]