Hanga Roa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hanga Roa na mapě Velikonočního ostrova.
Přístav v Hanga Roa.
Poštovní úřad v Hanga Roa.
Ahu Ko Te Riku, se sochou Moai, nalézající se v areálu obce Hanga Roa. Ve středu jedna z ahu na ostrově. V dálce obec Hanga Roa s letištěm Mataveri.V pozadí úbočí kráteru Rano Kau.


Hanga Roa je největší obec, přístav a hlavní město chilské provincie Velikonoční ostrov. Nalézá se v jižní části západního pobřeží ostrova, v nížině mezi vyhaslými sopkami Maunga Terevaka a Rano Kau.

Počet obyvatel, podle sčítání lidu roku 2002, byl 3 304, což je 87 procent populace ostrova. Roku 1914 měla obec Hanga Roa jen 250 obyvatel.

Hlavní ulicí a centrem obce je Avenida Atamu Tekena. Podél ulice je množství obchodů, hotelů, penzionů, restaurací a také jediný supermarket a lékárna na ostrově. Roku 1998 byla hlavní ulice pojmenována po Atamu Te Kena, hrdinovi z devatenáctého století. Původní název ulice byl Avenida Policarpo Toro. Policarpo Toro byl kapitán chilského námořnictva, který roku 1888 Velikonoční ostrov anektoval pro Chile.[1]

V obci je také muzeum a katolický kostel. Po zavedení internetu vzniklo v obci množství internetových kaváren.

Hanga Roa má multifunkční stadion Estadio de Hanga Roa, který je základnou fotbalového klubu Easter Island national football team. V bezprostředním okolí Hanga Roa se nachází několik menších soch Moai.

V sousedství Hanga Roa je Mezinárodní letiště Mataveri, které je ve správě LAN Airlines, chilského národního dopravce. LAN Airlines zajišťuje přímé lety do Santiago de Chile, Papeete a na Tahiti. Je to jediný komerční dopravce, který poskytuje pravidelné lety na ostrov.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hanga Roa na anglické Wikipedii.

  1. Steven R. Fischer The island at the end of the world. Reaktion Books 2005 ISBN1 86189 282 9 strana 248