Maunga Terevaka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maunga Terevaka
Maunga Terevaka
Maunga Terevaka

Vrchol 507 m n. m.
Prominence 507 m ↓ Tichý oceán
Izolace 2836 km → Cerro de Los Inocentes
Seznamy Nejizolovanější hory #12
Poloha
Světadíl Oceánie
Stát Velikonoční ostrovVelikonoční ostrov Velikonoční ostrov
Souřadnice
Maunga Terevaka
Maunga Terevaka
Typ štítová sopka
Erupce pleistocén
Hornina vyvřeliny
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maunga Terevaka (též pouze Terevaka) je nejvyšší (507 m n. m.), nejrozlehlejší a nejmladší ze tří vyhaslých sopek na Velikonočním ostrově. Je to štítová sopka, jež tvoří podstatnou část ostrova. Na jejím úbočí se nachází množství vedlejších sopečných kuželů a kráterů. Dva z nich (Rano Aroi a Rano Raraku) mají v kráteru jezero srážkové vody.

Geologie a vulkanologie[editovat | editovat zdroj]

Sopka Maunga Terevaka je jednou ze tří sopek tvořících Velikonoční ostrov. Je rozlohou největší a zaujímá podstatnou část ostrova. Kromě ní je na ostrově kráter sopky Rano Kau, tvořící jihozápadní výběžek ostrova a sopka Poike tvořící nejvýchodnější část ostrova. Terevaka je nejmladší z ostrovních sopek. Naposledy vybuchla v pleistocénu a její stáří je maximálně 400 000 roků. Lávové úbočí sopky je staré 110 000 až 150 000 let.
Na ostrově se nachází asi 104 pyroklastických kuželů nebo kráterů, z nichž většina leží na úbočí sopky Terevaka.[1] Vedle již zmíněných Rano Raraku a Rano Kau je to např. Mangua Retu, Mangua Tangaroa, Tari, Maunga Kahu Rea, Maunga Vaka, Maunga Anamarama, Hani-Hani či Mahatua.

Lomy v Rano Raraku a Puna Pau[editovat | editovat zdroj]

Na úbočí sopky Terevaka se nachází dva lomy, v nichž původní obyvatelstvo vytvářelo sochy Moai a jejich doplňky. Na jižní straně kráteru Rano Raraku je lom, kde vzniklo většina soch Moai, vytvořených na ostrově. Druhý lom se nalézá v kráteru Puna Pau, blízko Ahu Akivi. V tomto lomu se vytvářely z červené, snadno opracovatelné sopečné strusky Pukaa soch Moai.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Peter Bonifac, Thales Promark 2 GPS on Easter Island, 2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]