Pavel Pavel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pavel Pavel
Narození 11. března 1957 (59 let)
Strakonice
Povolání inženýr a archeolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Model sochy Moai včetně klobouku Pukao od Pavla Pavla na dvoře Domu dětí a mládeže - Vodárenské Věže na Letné v Praze 7 v roce 2013. (Od roku 2015 v depozitu kvůli rekonstrukci objektu).

Ing. Pavel Pavel (* 11. března 1957, Strakonice) je český technik a experimentální archeolog, který se zabýval zkoumáním možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku.

Absolvoval elektrotechnickou fakultu v Plzni. V roce 1986 (před cestou na Velikonoční ostrov) pracoval jako předseda ZO SSM v Zemědělském stavebním sdružení ve Strakonicích[zdroj?].

Pavel Pavel se zajímal o objevy Thora Heyerdahla na Velikonočním ostrově a zaujalo jej, jak mohli domorodci pohybovat obrovskými sochami. Postavil několik modelů na ověření svých úvah. V roce 1981 vyrobil s přáteli 20 tun těžký betonový model sochy moai a vyzkoušel, jak s ním lze pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob.

V roce 1986 jej Thor Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde experiment zopakoval s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen 16 lidí s jedním vedoucím a několik lan. Heyerdalovy předchozí experimenty přitom ukazovaly na potřebu stovek lidí.

Dalším pokusem, který Pavel Pavel provedl, bylo přesunutí necelých 30 tun těžkého Kadovského viklanu poblíž obce Kadov v okrese Strakonice. Tento viklan neznámý vandal vyvalil z jeho původního místa. Šest lidí vybavených pouze dřevěnými pákami a klíny tento viklan opět vztyčilo a přesunulo do původní polohy.

Na základě těchto experimentů Pavel Pavel odhadl, že k přesunutí 800 tun těžkých kvádrů terasy v Baalbeku by stačilo přibližně 160 lidí, vybavených starověkými nástroji.

Své pokusy dělal i jinde v Jižních Čechách (balvan na Hliníku v Třeboni ).

Politická činnost[editovat | editovat zdroj]

Pavel Pavel se politicky angažoval za ODS. V letech 20042008 byl uvolněným členem Rady Jihočeského kraje se zodpovědností za oblast regionálního rozvoje, evropské integrace a sekretariátu RRRS, územní plánování, stavební a územní řízení a správu majetku. V letech 2002 a 2003 neúspěšně kandidoval do senátu za obvod Strakonice, kdy ho vždy ve druhém kole porazil sociální demokrat Pavel Rychetský (2002) a křesťanský demokrat Josef Kalbáč (2003).

V roce 2009 byl kvůli neshodám s místopředsedou strakonické organizace ODS Tomášem Hajduškem vyloučen ze strany. Krátce poté zaniklo členství v ODS i strakonickému starostovi Pavlu Vondrysovi.[1] Právě s ním Pavel Pavel založil pro komunální volby v roce 2010 novou kandidátku pod názvem Slušnost a jistoty pro Strakonice. Svůj odchod z ODS zdůvodňovali napojením strakonické ODS na hazardní průmysl.[2] Kandidátka vyhrála a Pavel Vondrys byl počtvrté zvolen starostou města, Pavel Pavel obhájil post místostarosty. O jeho současné popularitě svědčí fakt, že v komunálních volbách se do počtu preferenčních hlasů umístil na druhém místě (za starostou Vondrysem).[3]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ODS: Starosta neodešel, byl automaticky vyloučen, Internetový deník StrakonickoNews
  2. Pavel Vondrys: Důvod odchodu? Noví lidé v ODS, ODS.cz
  3. Volby do zastupitelstev obcí 2010

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]