Národní fronta Čechů a Slováků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Exilové vlády ČSR   Medium coat of arms of Czechoslovakia (1918-1938 and 1945-1961).svg

Národní fronta Čechů a Slováků bylo sdružení politických stran (později byly do něj přijaty i další organizace), které bylo založeno za účelem převzetí řízení státu po druhé světové válce. V podstatě se jednalo o nejdéle fungující politickou koalici na území Československa.

Exilová vláda[editovat | editovat zdroj]

Propagační poutač národní fronty z roku 1947 (zleva symboly komunistů, lidovců, sociálních demokratů a národních socialistů)

Ustanovení Národní fronty se datuje od moskevských porad v březnu 1945 při jednání o Košickém vládním programu. Již tehdy se tam ukázalo, že se Benešova exilová vláda neprosadí.

Od začátku měla v Národní frontě rozhodující vliv Komunistická strana Československa, která ji využila k usnadnění převzetí moci. Svou moc definitivně posílila 4./5. dubna 1945, kdy se prosadila vůči londýnskému Prozatímnímu státnímu zřízení a vyhlásila i svůj Košický vládní program.

Jejím předsedou byl Zdeněk Fierlinger (viz První vláda Zdeňka Fierlingera) od 5. dubna 1945 do 6. listopadu 1945, kdy ji nahradila druhá Fierlingerova vláda.

Poválečná role[editovat | editovat zdroj]

Systém Národní fronty umožňoval kandidovat do voleb v roce 1946 pouze stranám sdruženým v této organizaci. Po volbách, které vyhrála KSČ, byly všechny strany Národní fronty přizvány k vládě (tj. neexistovala žádná povolená opoziční strana).

Hlavní úkoly z návrhu volebního programu Národní fronty v hlavním městě Praze 1986-1990

Po únoru 1948 byla Národní fronta tzv. obrozena. ČSSD byla sloučena s KSČ, ostatní strany byly zbaveny své původní úlohy – staly se pouhými přisluhovači KSČ. Do Národní fronty byly začleněny všechny veřejně působící společenské organizace. Do voleb vstupovala tzv. Jednotná kandidátka Národní fronty – NF jmenovala do každého volebního obvodu jednoho svého kandidáta, kterého pak voliči ve volbách buď potvrdili, nebo nepotvrdili. Pouze kandidát NF se mohl ucházet o mandát v zastupitelských sborech na všech úrovních státního aparátu (rozdíl mezi státní správou a samosprávou neexistoval).

Zákon č. 113/1967 Sb. měl umožnit volit ve volebních obvodech 4–8 poslanců. Tento systém však nebyl nikdy použit.

NF ukončila činnost 7. února 1990.

Seznam složek Národní fronty ČSSR[editovat | editovat zdroj]

Seznam složek Národní fronty České socialistické republiky[editovat | editovat zdroj]

Seznam složek Národní fronty Slovenské socialistické republiky[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KAPLAN, Karel. Národní fronta 1948 - 1960. Praha: Academia, 2012. 912 s. ISBN 978-80-200-2074-1. 
  • Program prvé domácí vlády republiky, vlády Národní fronty Čechů a Slováků. Praha: Ministerstvo informací, 1945. 48 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]