Portál:Komunistický režim v Československu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hammer and sickle on a red star.svg
Portál Komunistický režim v Československu upravit
Komunistický režim v Československu je označení pro období, po které v Československu vládla KSČ. Zahájil je únorový převrat na začátku roku 1948 a ukončila sametová revoluce v listopadu 1989. Některými je označován za jeden z nejtvrdších komunistických režimů panujících v Evropě mimo území SSSR.

Během tohoto režimu bylo mnoho lidí z politických důvodů uvězněno, internováno nebo umístěno do pracovních či koncentračních táborů či PTP a mnoho dalších se stalo obětí justičních vražd nebo zemřeli ve vězení či při pokusu o překonání železné opony.

Emblem of the Communist Party of Czechoslovakia.svg
Crystal Clear app korganizer.png
Dobový citát upravit
...Jesličky s malým Ježíškem musely být dříve o Vánocích v každé domácnosti, i když jsme je museli vystříhané z papíru zapíchat jen do mechu za okny. Malý Ježíšek, ležící ve chlévě na slámě vedle volka a oslíka, to byl symbol starých Vánoc. Proč? Měl připomínat pracujícím a bědným, že chudí patří do chléva...
— Antonín Zápotocký, Vánoční projev premiéra Zápotockého, 1952
Documents-small.svg
Článek upravit
Pomník maršála Koněva

Pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6-Bubenči byl odhalen 9. května 1980 u příležitosti 35. výročí osvobození Československa. Socha v nadživotní velikosti zobrazuje sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, autorem sochy je Zdeněk Krybus a autorem pomníku Vratislav Růžička. Socha zobrazuje maršála držícího v ruce kytici šeříků, jakými byla vítána Rudá armáda při osvobození Československa v květnu 1945. Od roku 2015 zintenzivěly spory o Koněvovu roli a další existenci pomníku, pomník je protestujícími opakovaně popisován nápisy či poléván červenou barvou. V roce 2018 městská část pomník v rámci zrestaurování opatřila novými informačními deskami, které připomínají Koněvovu účast i na dalších středoevropských událostech.

Crystal info.png
Informace upravit
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Komunistický režim v Československu ve Wikimedia Commons
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Komunistický režim v Československu}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, viz návod.

Dobré články Dobré články: Kolektivizace v Československu, Pomocný technický prapor, Hokejová rvačka v Piešťanech 1987


Související portály: Historie | Česko

Crystal Clear filesystem folder images.png
Vybraný obrázek upravit
Left part of Memorial of murdered victims of Babice Case in Babice, Třebíč District.jpg
Pomátník zabitých v případu Babice
Crystal Clear app kghostview.png
Kategorie upravit