Český svaz včelařů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Český svaz včelařů
Logo ČSV
Založeno 1872
Předseda Mgr. Machová Jarmila
Adresa Křemencova 8, Praha 1, 115 24
Souřadnice sídla
IČO 00443239
Další informace
Web http://www.vcelarstvi.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český svaz včelařů (ČSV) je spolek sdružující většinu[zdroj?] včelařů v České republice. Od založení Českého včelařského spolku v roce 1872 vzrostl počet členů na 51 000, což ze svazu dělá spolek s jednou z největších členských základen v ČR. Dnes tvoří ČSV 1099 základních organizací, 77 okresních výborů a přibližně 602 000 včelstev.

Obecné informace[editovat | editovat zdroj]

Úkolem sdružení je výchova včelařské mládeže a zvyšování odbornosti svých dospělých členů, i proto pod jeho hlavičkou působí 136 včelařských kroužků. Spolupracuje též s orgány státní správy, aby zajistila podporu a výzkum včelařství jako oboru nezbytného pro udržení dobrého zdravotního stavu včelstev.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Medomet ze 30. let 20. století

V českých zemích bylo včelařství jako hospodářská činnost provozováno od 12. století, před tím byl med vybírán brtníky včelám volně žijícím v kmenech stromů. V 17. století byla do Čech z Uher dovezena první košnice, v roce 1785 bylo v Čechách spočteno celkem takřka 40 000 včelstev. Do místních organizací se ovšem včelaři sdružovali až v polovině 19. století – poprvé roku 1864 v Chrudimi. O rok později byl zkonstruován první medomet Františkem Hruškou. Samotná zemská organizace vznikla nejprve roku 1872 v Čechách a až o 20 let později na Moravě.

V ČR dnes[kdy?] stoupá počet včelařů, také proto, že ČSV přitahuje k včelařství mládež.[zdroj?] Přes úhyny stoupají také počty včelstev.[zdroj?]

Dřevěná košnice

Projekty Českého svazu včelařů[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní působnost[editovat | editovat zdroj]

Svaz je ve světě uznáván zejména snahou o jednotný postup při prevenci proti včelím chorobám. Je členem organizací Apimondia (světová federace včelařských organizací) s ústředím v Římě (kongres pořádán v Praze roku 1963) a Apislavia (federace evropských včelařských organizací z východoevropských a podunajských zemí) se sídlem v Bratislavě (kongres v Praze v letech 1927 a 2002).

V Dole (část obce Máslovice) u Libčice nad Vltavou sídlí Výzkumný ústav včelařský, jenž se angažuje od svého založení v roce 1919 na mezinárodní úrovni.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]