Přeskočit na obsah

Český svaz včelařů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Český svaz včelařů
Logo ČSV
Logo ČSV
Právní formaspolek
Založeno1872
PředsedaMgr. Machová Jarmila
AdresaKřemencova 177/8, Praha, 110 00, Česko
Souřadnice sídla
IČO00443239
Další informace
Webhttps://www.vcelarstvi.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český svaz včelařů (ČSV) je spolek sdružující 98 procent ze všech včelařů v České republice.[1] Od založení Českého včelařského spolku v roce 1872 vzrostl počet členů na 51 000, což ze svazu dělá spolek s jednou z největších členských základen v ČR. Dnes tvoří ČSV 1099 základních organizací, 77 okresních výborů a přibližně 602 000 včelstev.

Obecné informace

[editovat | editovat zdroj]

Úkolem sdružení je výchova včelařské mládeže a zvyšování odbornosti svých dospělých členů, i proto pod jeho hlavičkou působí 136 včelařských kroužků. Spolupracuje též s orgány státní správy, aby zajistila podporu a výzkum včelařství jako oboru nezbytného pro udržení dobrého zdravotního stavu včelstev.

Medomet ze 30. let 20. století

V českých zemích bylo včelařství jako hospodářská činnost provozováno od 12. století, před tím byl med vybírán brtníky včelám volně žijícím v kmenech stromů. V 17. století byla do Čech z Uher dovezena první košnice, v roce 1785 bylo v Čechách spočteno celkem takřka 40 000 včelstev. Do místních organizací se ovšem včelaři sdružovali až v polovině 19. století – poprvé roku 1864 v Chrudimi. O rok později byl zkonstruován první medomet Františkem Hruškou. Samotná zemská organizace vznikla nejprve roku 1872 v Čechách a až o 20 let později na Moravě. Tehdy se svaz jmenoval Zemské ústředí včelařských spolků.

V ČR dnes[kdy?] stoupá počet včelařů, také proto, že ČSV přitahuje k včelařství mládež.[zdroj⁠?] Přes úhyny stoupají také počty včelstev.[zdroj⁠?]

Dřevěný nástavkový úl

Projekty Českého svazu včelařů

[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní působnost

[editovat | editovat zdroj]

Svaz je ve světě uznáván zejména snahou o jednotný postup při prevenci proti včelím chorobám. Je členem organizací Apimondia (světová federace včelařských organizací) s ústředím v Římě (kongres pořádán v Praze roku 1963) a Apislavia (federace evropských včelařských organizací z východoevropských a podunajských zemí) se sídlem v Bratislavě (kongres v Praze v letech 1927 a 2002).

V Dole (část obce Máslovice) u Libčice nad Vltavou sídlí Výzkumný ústav včelařský, jenž se angažuje od svého založení v roce 1919 na mezinárodní úrovni.

  1. Český svaz včelařů, z. s.. http://www.vcelarstvi.cz/ [online]. [cit. 2019-27-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]