Portál:Včelařství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Včelařství je jeden z nejstarších oborů lidské činnosti. Předmětem je chov včely medonosné. Výstupními produkty jsou med, vosk, propolis, perga, rouskový pyl, mateří kašička a včelí jed. Významným výstupem včelařské činnosti je též opylení rostlin. Včelaření se v Česku věnují z velké části malovčelaři ze záliby. Včelařství je však také profesionálním oborem realizovaným na včelích farmách.

Zajímavosti

Včela medonosná kraňská - Ohrožení a situace v Česku
Včela medonosná kraňská

Ohrožení plemene včely kraňské vyplývá ze trendu rozšířit na území ČR chov dalších plemen a populací včel, zejména včely medonosné tmavé (Apis mellifera mellifera) a hybridní včely buckfastské. Chov více než jednoho plemene na tak malém území, jako je ČR je problematický. Vzhledem k nemožnosti prostorové izolace by došlo ke spontánní hybridizaci a riziku šíření nežádoucích vlastností.

Populace včely kraňské je ohrožena nedovolenými převozy včelích matek, případně včelstev na území chovu kraňské včely z oblastí se zcela odlišným genotypem včel, následným křížením s místní včelou a šířením této populace cestou přirozeného páření nepromyšlenou snahou nahradit za každou cenu ztráty včelstev způsobené nezvládnutím chorob.

Úryvek z článku Včela medonosná kraňská.

Včela medonosná kapská

Včela medonosná kapská

Včela medonosná kapská (Apis mellifera capensis) je jihoafrický poddruh včely medonosné západní. Pochází z oblasti Západního Kapska v Jižní Africe na pobřežní straně pohoří Kapských hor.

Včela kapská je mezi poddruhy včel medonosných jedinečná, protože včely dělnice mohou klást diploidní dělničí vajíčka pomocí thelytoky (druh partenogeneze, kdy se samice rodí z neoplozených vajíček), zatímco dělnice jiných poddruhů (ve skutečnosti neoplozené samice prakticky všeho ostatního eusociálního hmyzu) mohou snášet pouze haploidní (neoplozené), trubčí vajíčka (v případě včel trubčice).

Úryvek z článku Včela medonosná kapská.

Článek

Oslavy světového dne včel 2018 v Breznici ve Slovinsku

Světový den včel

Světový den včel se slaví 20. května, v den narozenin Antona Janši (20. květen 1734 – 13. září 1773), kraňského včelaře a malíře, který je považován za jednoho ze zakladatelů moderního včelařství. Smyslem světového dne včel je upozornit na důležitost včel a dalších opylovačů pro ekosystém.

OSN schválila 20. květen jako světový den včel na návrh Slovinska v prosinci 2017.

Úryvek z článku Světový den včel.

Obrázek

Včela s rouskami pylu

Fotogalerie

Téma měsíce

Sběr pylu

Jaro

Květen je měsícem jarní snůšky. Kvetou ovocné stromy a monokultury řepky. Zkušený včelař nasazuje medník a rozšiřuje plodové hnízdo (u nástavkových úlů vkládáním nástavku s mezistěnami). Nedostatek prostoru v úlu, ale i další příčiny vedou k rojové náladě. V takovém případě včelař pozoruje výskyt matečníků ve včelstvu. Vyrojení včelstva se předchází tvorbou oddělku. Od včelstva se oddělí, umožní-li to typ úlu, i polovina spolu s jedním matečníkem. Rovnováha hmyzího společenství je narušena. Rojová nálada vymizí a včely v oddělku si z matečníku vychovají novou matku. Tvorba oddělku je zároveň jedním ze způsobů množení včelstev.

Úryvek z článku Včelařství.

Nové

Česká Wikipedie je jedna ze dvou jazykových verzi na světě s články "všech známých" poddruhů včely medonosné.

Články

Kategorie:Včelařství

VčelařstvíApimondiaApiterapieBrtnictvíČeský med (norma kvality)Dutina stromuFumigaceHemolymfaInvertní cukrKlátKvětový medLangstrothův úlLesknáček úlovýLežanMateří kašičkaMateří mřížkaMedMedná krávaMedometMedonosná rostlinaMedoviceMedovicový medMedovinaMezistěnaMělMelecitózní medMelitinNektarNěmecké včelařské spolky na území Rakouska-UherskaOddělekOdvíčkovací vidličkaOpyleníPergaPlástevPrávní předpisy ve včelařstvíPropolisRojRouskový pylSyndrom zhroucení včelstevSršeň asijskáStředoevropské včelařeníSvětový den včelPartenogenezePhilipp TerčTrnovník akátTrubčiceTrubecVčelaVčela celebeskáVčela květnáVčela medonosnáVčela obrovskáVčela sabašskáVčela sundskáVčela trpasličíVčela východníVčelí farmaVčelí jedVčelí matkaVčelí mezeraVčelí tanecVčelí úlVčelí úl EurodadantVčelí voskVčelín (Milíčeves)Včelomorka obecnáZavíječ malýZavíječ voskovýWarré úlŽihadlo

Kategorie:Poddruhy včely medonosné

Poddruhy včely medonosné

Kategorie:Čeští včelaři

František Adamec (1866)Vladislav BoučekTomáš CimrhanzlJosef FlekJan DzierżonFrantišek GeršlPavel GlosJaroslav HrabákFranz von HruschkaJiří Janáček (učitel)Josef KohlrusBenedikt Jan Karel KorčianVáclav KovářAntonín LegoVojtěch LešetickýJosef Mach (včelař)Josef MandíkVojtěch MerunkaJosef Mikuláš BoleslavskýVilém MrštíkBožena Mrštíková-PacasováJohann Nepomuk OettlHynek PsotaVáclav StříbrnýTomáš ŠimberaPhilipp TerčFranz Tobisch (kněz)Emanuel TocháčekVladimír VeselýJan VozáryJan Wunder

Zahraniční včelaři

Juraj BabkaJoseph Daniel BagleyAugust von BerlepschCharles DadantJuraj FándlyKarl von FrischJán GašperíkFerdinand GerstungAdam Gottlob SchirachGiovanni Battista GrassiJozef HabovštiakEdmund HillaryAnton JanšaKarl KehrleAndré KertészVáclav KovářLorenzo LangstrothJohannes MehringIstván Nagy (politik, 1967)Alexej Nikolajevič KuropatkinJozef ŠimúthPetr Ivanovič ProkopovičÉmile Warré

Kategorie:Včelařství v Česku

Adamcova míraAnnKasBeeHousingBudečákČeský svaz včelařůForsageKoleč (zámek)Tachovský úlVčelařské muzeum v RosicíchVčelařský skanzen v HumpolciVčelařský spolek v RosicíchVčelín (Milíčeves)

Kategorie:Nemoci včel

Zvápenatění včelího ploduHniloba včelího ploduKleštík JakobsonůvKleštík včelíMor včelího ploduNosemóza (Nosema apis)Nosemóza (Nosema ceranae)Roztočík včelíSyndrom zhroucení včelstevTrubčiceVarroázaVčelomorka obecnáVirózy včelZavíječ malýZavíječ voskový

Kategorie:Apiterapie

ApiterapieNikolaj ArťomovVasilij KrylovŠamil OmarovBoris OrlovPhilipp Terč

Kategorie:Včelařská muzea

Koleč (zámek)Múzeum včelárstva na SlovenskuVčelařské muzeum v RosicíchVčelařský skanzen v Humpolci

Kategorie:Včely

ČalounicovitíHedvábnicovitíKukaččí včelyPilorožkovitíPískorypkaPískorypkovitíPloskočelkovitíVčelovitíVčely samotářky

Kategorie:Včelovití

VčelovitíBombus argillaceusBombus cryptarumČmelákČmelák hájovýČmelák humenníČmelák klamavýČmelák lesníČmelák lučníČmelák mechovýČmelák písečnýČmelák proměnlivýČmelák pruhovanýČmelák rokytovýČmelák rolníČmelák skalníČmelák úhorovýČmelák zahradníČmelák zdobenýČmelák zemníDrvodělkaDrvodělka fialováPačmelákPelonoska hluchavkováVčelaVčela celebeskáVčela květnáVčela medonosnáVčela obrovskáVčela sabašskáVčela skalníVčela sundskáVčela trpasličíVčela východní

Kategorie:Medonosné rostliny

Medonosná rostlinaAgastacheAgastache anýzováAgastache svraskaláBalmín metlatýBělotrn kulatohlavý ... a další medonosné rostliny

Informace

Uvítáme když se i vy připojíte k tvorbě.

Stačí klepnout na tlačítko e.

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Včelařství}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

Související portály