Edmund Hillary

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sir Edmund Percival Hillary
Narození 20. července 1919
Tuakau, Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Úmrtí 11. ledna 2008 (88 let)
Auckland, Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo odpočinku Hauraki Gulf
Národnost Kiwi
Alma mater Auckland Grammar School
Aucklandská univerzita
Ocenění Grande Médaille d'Or des Explorations (1955)
Gold Medal (1958)
Queen Elizabeth II Coronation Medal
1939–1945 Star
Řád britského impéria
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Louise Mary Rose (1953–1975)
June Mulgrew (1989–2008)
Děti Peter Hillary
Podpis Edmund Percival Hillary – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Edmund Percival Hillary (20. července 1919, Tuakau11. ledna 2008, Auckland) byl novozélandský horolezec a průzkumník, proslulý tím, že jako první vystoupil na horu Mount Everest. Vrcholku této hory vysoké 8848 metrů dosáhl 29. května 1953 se Šerpou Tenzingem Norgayem.
Byl držitelem následujících vyznamenání: Podvazkový řád, Řád Nového Zélandu, Řád britského impéria.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Edmund Hillary až do svých 16 let neviděl hory ani sníh. Tvrdě dřel ve včelařském podniku svého otce a už v 10 letech z něho byl dokonalý včelař. Ale v zimě roku 1935, když byl v šesté třídě, se zúčastnil školního výletu do hor a od té doby nežil pro takřka nic jiného.

V roce 1946 už měl značné zkušenosti a také měl slezeny všechny vysoké hory na Novém Zélandu. V té době také potkal horského průvodce Harryho Ayrese, s kterým po 3 sezóny slézal horské vrcholy a který ho mnohému naučil. A v roce 1950 spolu s Georgem Lowem začali pomýšlet na Himálaj.

První výprava na Mount Everest[editovat | editovat zdroj]

V roce 1951 se zúčastnil britské výpravy na Mount Everest vedené velezkušeným Ericem Shiptonem. Cílem nebylo dobýt nejvyšší horu světa, ale najít cestu k ní přes Nepál, který čerstvě otevřel hranice. Výprava se nezdařila na 100 %, cesta však nalezena byla.

Pokusná výprava do Himálaje[editovat | editovat zdroj]

Jelikož nepálská vláda na rok 1952 udělila povolení na Mount Everest jen švýcarské výpravě, rozhodla se Královská zeměpisná společnost a Klub alpinistů, že vypraví alespoň pokusnou výpravu na získání zkušeností. Výpravu vedl znovu Eric Shipton. Jelikož se Švýcarům pokus o výstup na Mount Everest nezdařil, tak se všechna píle, výstroj a lidé začali připravovat na pokus v roce 1953.

Výstup na Mount Everest 1953[editovat | editovat zdroj]

Edmund Hillary (vlevo) a Tenzing Norgay (vpravo)

Celá výprava do Indie dorazila v březnu 1953. Po aklimatizačním období se v květnu 1953 dostala až k úbočí Mount Everestu. Po zdlouhavém a velmi namáhavém postupu vzhůru se konečně vydala 1. skupina Charles Evans a Tom Bourdillon na 1. pokus o výstup na vrchol. Kvůli špatně fungujícímu kyslíkovému přístroji Charlese Evanse dostali se „jen“ do výšky 8 500 m n. m. Přesto to bylo výš, než kterýkoliv člověk před nimi. Všechno tedy směřovalo k 2. pokusu, kterého se měl zúčastnit právě Ed Hillary a velmi zkušený šerpa Tenzing Norgay, který se zúčastnil i neúspěšné švýcarské výpravy. Pokus začal 28. května a postupně se z tábora VIII dostali až do tábora IX, kde přečkali noc. Ráno vyrazili, obtěžkáni kyslíkovými přístroji. Už v 11:30 dosáhli vrcholu. Ed pořídil několik fotografií (mimo jiné i slavnou fotografii Tenzinga držícího cepín s nepálskou a britskou vlajkou). Žádná fotografie Edmunda nevznikla, jelikož (podle Hillaryho) Tenzing neuměl fotografovat, ten to však ve své knize Muž z Everestu vyvrací. Poté, neztrácejíce drahocenný čas (na vrcholu strávili pouze 15 minut), se vydali zpátky k táboru IX a dál směrem až k táboru VI. Bylo domluveno, že když se pokus zdaří, tak se v táboře VI udělá ze spacích pytlů písmeno T jako TOP, aby hlavní skupina v Západní kotlině v táboře IV věděla, že se pokus zdařil. Ale jelikož bylo větrno a vánice, tak z tohoto nápadu sešlo. Druhý den vyrazili zpátky k táboru IV a poté, spokojeni, domů.

Život po zdolání Mount Everestu[editovat | editovat zdroj]

Edmund Hillary se také zúčastnil výpravy na Severní pól (mimo jiné s prvním člověkem na Měsíci Neilem Armstrongem) a na Jižní pól.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • „Edmund Hillary - High Adventure“ vydaná v roce 1955,
    česky vydána pod názvem „Edmund Hillary - Na vrcholu Mount Everestu“ (1957).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Ohlédnutí za legendou jménem Sir Edmund Hillary