Podvazkový řád

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Insignie Podvazkového řádu

Podvazkový řád (anglicky The Most Noble Order of the Garter) je rytířský řád Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, založený kolem roku 1348 anglickým králem Eduardem III. Podvazek řádu se nosí pod kolenem levé nohy, královna pod levým loktem, a rytíři dostávají navíc vedle šerpy, odznaku a hvězdy i řádový plášť. Řád má své sídlo v kapli sv. Jiří na Windsoru.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Král Eduard III. založil řád mezi léty 13481350. Anglický antikvář alžbětinské Anglie William Camden (1551–1623) uvádí, že se tak stalo při příležitosti bitvy u Kresčaku.

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Živá je však i romantická legenda o založení řádu. Podle ní prý král Eduard III. tančil na jedné slavnosti se svou milenkou Joan, hraběnkou ze Salisbury, jíž se při tanci uvolnil podvazek a klesl na zem. Přítomní šlechtici využili situace k zesměšnění hraběnky a propukli ve škodolibý smích. Král se rozhněval, poklekl před hraběnkou, sebral podvazek a ve staré francouzštině (úřední řeči na dvoře anglických králů od dob Viléma I. až po Richarda II.) údajně zvolal: „Honi soit qui mal y pense!“ („Hanba tomu, kdo ve zlém to myslí!“) V duchu tehdejších rytířských ctností tak zachránil hraběnce čest a dosáhl tak toho, že všichni, kteří se smáli, mohli v budoucnu pokládat za čest, smět podvazkový řád nosit.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Podvazkový řád má jen jednu třídu a skládá se z panovníka a 25 členů - rytířů (do tohoto počtu se nezahrnují princové královské krve a zahraniční monarchové).

Řádový svátek je 24. dubna na den sv. Jiří, v Británii patrona řádu a celého rytířstva. Prelátem řádu je biskup z Winchestru, kancléřem biskup z Oxfordu a ceremoniářem Garter Principal King of Arms.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]