Jižní pól

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jižní pól na mapě Antarktidy
(1) Jižní geografický pól
(2) Jižní magnetický pól (2007)
(3) Jižní geomagnetický pól
(4) Jižní pól nedostupnosti
Místo označující jižní geografický pól

Jižní pól, též jižní točna na Zemi je místo, kde zemská osa protíná zemský povrch, a ze kterého se navíc Země při pohledu směrem k rovníku jeví, jako by se otáčela ve směru hodinových ručiček.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První výprava, která dosáhla jižního pólu 14. prosince 1911, byla Amundsenova expedice vedená norským polárníkem Roaldem Amundsenem. Ve stejnou dobu se pokoušela jižní pól dobýt také expedice Terra Nova vedená Angličanem Robertem Scottem. Jeho pětičlenná skupina dorazila na točnu o měsíc později a na strastiplné zpáteční cestě všichni její členové zahynuli.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době se na jižním pólu nachází trvale obydlená polární stanice Amundsen-Scott, která zde byla postavena americkým námořnictvem během listopadu 1956.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Jižní pól se nachází ve výšce 2835 m nad mořem uprostřed v těchto místech rovného 2850 m silného ledového masivu, který se posouvá rychlostí 10 m za rok. Od postavení polární stanice jsou o jižním pólu známa některá klimatická data. Zaznamenané teploty se pohybují mezi -82,2 a -13,6° C s průměrnou hodnotou -49° C. Vítr zde fouká v průměru 5,5 m/s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]