Jižní ostrov (Nový Zéland)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jižní ostrov
Jižní ostrov pohledem z oběžné dráhy
Jižní ostrov pohledem z oběžné dráhy
Zeměpisné souřadnice
Významná města Jižního ostrova

Jižní ostrov (anglicky South Island, maorsky Te Wai Pounamu) je jeden ze dvou hlavních ostrovů Nového Zélandu. Jeho rozloha činí 151 215 km², což jej řadí na 12. místo mezi největšími ostrovy světa. Nachází se mezi Tasmanovým mořem a jižní částí Tichého oceánu. Od Severního ostrova je oddělený Cookovým průlivem. Zeměpisný úřad Nového Zélandu v roce 2013 doporučil stávající neformální anglický název South Island oficiálně kodifikovat a souběžně s ním i maorský název Te Wai Pounamu (Vody zeleného kamene), podle zdejšího naleziště nefritu.[1]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Jižní ostrov je hornatý se členitým pobřežím o celkové délce 3 704 km. Hlavním pohořím jsou Jižní Alpy, které se rozkládají v západní části ostrova po celé jeho délce od jihozápadu k severovýchodu. Nejvyšší horou ostrova a celého Nového Zélandu je Mount Cook se 3 753 m. V pohoří se nachází dalších 17 vrcholů, jejichž nadmořská výška přesahuje 3 000 m n. m.

Nejvýznamnější města[editovat | editovat zdroj]

Největším městem na ostrově je přístav Christchurch, který se nachází na východním pobřeží. Mezi další významná města patří:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ostrovy Nového Zélandu dostanou oficiální jména. V angličtině i maorštině, iDnes.cz, 1. 8. 2013, brd (David Březina)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]