Jižní ostrov (Nový Zéland)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jižní ostrov
Jižní ostrov pohledem z oběžné dráhy
Jižní ostrov pohledem z oběžné dráhy
Jižní ostrov
Jižní ostrov
StátNový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Významná města Jižního ostrova

Jižní ostrov (anglicky South Island, maorsky Te Wai Pounamu) je jeden ze dvou hlavních ostrovů Nového Zélandu. Jeho rozloha činí 151 215 km², což jej řadí na 12. místo mezi největšími ostrovy světa. Nachází se mezi Tasmanovým mořem a jižní částí Tichého oceánu. Od Severního ostrova je oddělený Cookovým průlivem. Zeměpisný úřad Nového Zélandu v roce 2013 doporučil stávající neformální anglický název South Island oficiálně kodifikovat a souběžně s ním i maorský název Te Wai Pounamu (Vody zeleného kamene), podle zdejšího naleziště nefritu.[1]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Jižní ostrov je hornatý se členitým pobřežím o celkové délce 3 704 km. Hlavním pohořím jsou Jižní Alpy, které se rozkládají v západní části ostrova po celé jeho délce od jihozápadu k severovýchodu. Nejvyšší horou ostrova a celého Nového Zélandu je Mount Cook se 3 753 m. V pohoří se nachází dalších 17 vrcholů, jejichž nadmořská výška přesahuje 3 000 m n. m.

Nejvýznamnější města[editovat | editovat zdroj]

Největším městem na ostrově je přístav Christchurch, který se nachází na východním pobřeží. Mezi další významná města patří:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]