Dunedin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dunedin
Ōtepoti
Poloha
Souřadnice
Stát Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Region Otago
Dunedin
Dunedin
Dunedin, Nový Zéland
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 118 500 (2016)
Správa
Vznik 1848
Oficiální web www.dunedin.govt.nz
Telefonní předvolba 03
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dunedin (maorsky Ōtepoti) je druhé největší město na Jižním ostrově Nového Zélandu a centrum regionu Otago. Je pokládáno za jedno z pěti hlavních sídel na Novém Zélandu z historických, kulturních i geografických důvodů.[1] Do roku 2010, kdy ho po administrativní změně předstihl Auckland, byl Dunedin největším městem podle rozlohy. Před rokem 1900 byl největší i podle počtu obyvatel. K 30. červnu 2014 dosáhl počet obyvatel města 124 600.[2] Architektura ve městě nese výrazné stopy osídlení skotskými přistěhovalci.

Jméno města Dunedin odpovídá poangličtěné formě výrazu Dùn Èideann pro hlavní město Skotska Edinburgh ve skotské gaelštině. Lze je přeložit jako „pevnost na svahu kopce“.

Dunedin se nachází ve střední části východního pobřeží poloostrova Otago okolo přístavu Otago. Přístav a kopce kolem města jsou pozůstatkem vyhaslé sopky. Předměstí se táhnou do údolí a kopců směrem k šíji poloostrova Otago a podél přístavního pobřeží i blízkého Tichého oceánu.

Ve městě je několik vysokých škol včetně University of OtagoOtago Polytechnic. Dunedinská univerzita je nejstarší univerzitou Nového Zélandu, byla založena v roce 1869.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dunedin na anglické Wikipedii.

  1. Čtyři další nejdůležitější sídla na Novém Zélandě jsou Auckland, Wellington (hlavní město), ChristchurchHamilton.
  2. Subnational Population Estimates: At 30 June 2014 (provisional), http://www.stats.govt.nz/browse_for_stats/population/estimates_and_projections/SubnationalPopulationEstimates_HOTPAt30Jun14.aspx, tabulka ve formátu Excel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]