Chathamské ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chathamské ostrovy
Wharekauri
Chatham Islands
Rekohu
View from Chatham Islands.jpg
Geografie
Chatham-Islands map topo en.svg
Hlavní městoWaitangi
Souřadnice
Rozloha966 km²
Časové pásmoUTC+12:45 (letní čas UTC+13:45)
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel800 (údaj k roku 2 022[1])
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "0,74") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.0,74 obyv./km²
Jazykangličtina, maorština, moriorština
Národnostní složeníEvropané (70 %), Polynésané (Maorové, Moriorové; 57 %)
Správa regionu
Nadřazený celekNový Zéland
Druh celkuteritoriální oblast
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chathamské ostrovy na satelitním snímku

Chathamské ostrovy (anglicky: Chatham Islands, moriorsky: Rekohu, maorsky: Wharekauri) jsou souostroví, které zahrnuje jedenáct ostrovů v okruhu 40 km. Nachází se v jihozápadní části Tichého oceánu. Ostrovy patří od roku 1842 Novému Zélandu.

Prvními lidmi, kteří osídlili Chathamské osotrvy, byli Moriorové, kteří na ostrovy připluli kolem roku 1500 z Nového Zélandu. Prvním Evropanem, který na se ostrovech vylodil, byl v roce 1791 poručík William Robert Broughton s lodí Chatham. K roku 2022 žilo na ostrovech zhruba 800 obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Chathamské ostrovy jsou vulkanického původu a jejich povrch hlavně tvoří tuf a čedič. Ostrovy se nacházejí přibližně na 43° 53' j.š. a 176° 31' v.d., což je kolem 800 km východně od novozélandského města Christchurch. Jejich plocha je 966 km², většinu z toho tvoří dva hlavní ostrovy, Chathamův ostrov a Pittův ostrov, které jsou také jedinými obydlenými ostrovy tohoto souostroví.

Jména největších ostrovů jsou:

Anglicky Maorsky Moriorsky
Chatham Island Wharekauri Rekohu
Pitt Island Rangiauria Rangiaotea
South East Island Rangatira Rangatira
Mangere Island Tapuaenunku ?
Little Mangere Tapuenuku ?
Star Keys Motuhope Motuhope
The Sisters Rangitatahi Rangitatahi

Některé s těchto ostrovů, kdysi využívané pro zemědělství, jsou dnes chráněné jako přírodní rezervace, aby se zde uchovala unikátní a endemická fauna a flóra. Ostrovy jsou obecně kopcovité; Pittův ostrov více než Chathamův, ale nejvyšší bod souostroví Maungatere Hill (294 m) se nachází na plošině u jižního konce největšího ostrova. Největší ostrov souostroví, Chathamův, je místem mnoha jezer a lagun, významně největší laguna je Te Whanga Lagoon. Největší jezera na Chathamu jsou Huro a Rangitahi. Chatham má několik toků, nejvýznamnější jsou Te Awainanga a Tuku.

Čas[editovat | editovat zdroj]

Datová hranice prochází východně od souostroví, přestože se ostrovy nacházejí východně od poledníku 180°. Kvůli tomu se také přezdívají sloganem „První, kdo vidí slunce“. Oslavy přelomu tisíciletí proto v roce 2000 přinesly souostroví mezinárodní zájem.

Chathamské ostrovy používají vlastní časové pásmo CHAST (Chatham Standard Time), UTC+12.45, v období platnosti letního času pak CHADT (Chatham Daylight Time), UTC+13.45; toto časové pásmo o 45 minut předchází Novozélandskému času. Chathamské ostrovy jsou protinožci francouzského departementu Hérault (v regionu Languedoc-Roussillon).

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Poloha Chathamských ostrovů (vpravo nahoře na mapě)

Podnebí na Chathamských ostrovech je mírné a velmi větrné. Počasí je proměnlivé a přes den se může velmi měnit i během několika hodin. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo +11,5 °C. V nejchladnějším měsíci červenci je průměrná denní teplota +11 °C, noční 6 °C. V nejteplejším měsíci lednu je průměrná denní teplota +18 °C, noční +12 °C. Nejníže zimní teploty klesají za jasných nocí do okolí bodu mrazu (−2 až +2), přes den obvykle stoupají až nad 10. V létě za nejteplejších dní bývá 20 až 25, v noci potom po takto teplém dni klesá teplota na 15 až 20. Průměrný roční úhrn srážek je 911 mm, z toho nejméně srážek spadne v lednu a naopak nejvíce v červnu. Vítr vane ze všech směrů, nejčastěji ze západu. Průměrná rychlost větru je celoročně stejná – přibližně 7 m/s (25 km/h). Jako nejvhodnější doba k návštěvě ostrovů je doporučováno období od jara do léta (září–březen).

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V průběhu 21. století je v této oblasti prováděn intenzivní paleontologický výzkum. Z mnoha zajímavých fosilních objevů lze zmínit například obří vyhynulé tučňáky, žijící zde v období paleocénu, zhruba před 60 miliony let.[2] Především malé neobydlené ostrovy v souostroví jsou známé svým bohatým ptačím životem s celkem osmnácti endemickými druhy ptáků. K těm patří buřňák taiko (Pterodroma magentae) a lejsčík chathamský (Petroica traversi). Lejsčík chathamský je jeden z nejvzácnějších druhů ptáků. Jejich populace z minimálního počtu sedmi exemplářů narostla do roku 2004 na 150. Buřňák taiko byl dříve také součástí moriorské kuchyně.

Ostatní endemičtí ptáci na ostrovech jsou albatros chathamský (Thalassarche eremita), ústřičník chathamský (Haematopus chathamensis), střízlíkovec chathamský (Gerygone albofrontata), holub chathamský (Hemiphaga chathamensis), kakariki chathamský (Cyanoramphus forbesi), bekasina chathamská (Coenocorypha pusilla), kulík pobřežní (Thinornis novaeseelandiae), buřňák chathamský (Pterodroma axillaris), kormorán žlutonohý (Phalacrocorax featherstoni) a kormorán chathamský (Leucocarbo onslowi).

Některé druhy endemických ptáků však úplně vyhynuly, včetně chřástalovitých (Rallidae), havrana chathamského, chřástala Dieffenbachova (Gallirallus dieffenbachii), chřástala Hawkinsova (Diaphorapteryx hawkinsi), chřástala chathamského (Gallirallus modestus), medosavky chathamské (Anthornis melanocephala), labutě chathamské (Cygnus sumnerensis) a cistovníkovce chathamského (Bowdleria rufescens).

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Chathamské ostrovy jsou většinou pokryty loukami nebo pastvinami, ale jsou zde i zalesněná místa. Zajímavým stromem je cypřiš velkoplodý (Cupressus macrocarpa). Na Chathamských ostrovech je mimo jiné také 29 endemických rostlin.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Neoficiální vlajka Chathamských ostrovů

Pouze Chathamův a Pittův ostrov jsou obydleny. V roce 2022 zde celkem žilo kolem 800 obyvatel.[1] Podle dat ze sčítání lidu z roku 2018 se 74 % se hlásí k evropskému či novozélandskému původu, 66 % k maorskému či moriorskému a 1 % k některému z tichomořských etnik. Počet obyvatel od roku 1996 do roku 2001 klesl o 1,6 %, tedy ze 729 na 717 obyvatel.

Hlavním městem je Waitangi s 200 obyvateli, který se nachází u jižního pobřeží největšího zálivu Chathamského ostrova Petre Bay. Waitangi má nemocnici s trvale bydlícím doktorem, obchodní banku, několik obchodů, strojírenství a námořní službu. Nachází se zde také molo. Ve Waitangi a ve vesnicích Te One a Kaingaroa se nacházejí základní školy, dvě z toho se nacházejí na Chathamově a jedna na Pittově ostrově. Jsou zde také rybářské vesničky Owenga a Port Hutt.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Návštěvníci Chathamských ostrovů obvykle dorazí letadlem Chathamské letecké společnosti Air Chatham z Christchurche, Aucklandu nebo Wellingtonu, let z Christchurche trvá kolem dvou hodin. Oproti tomu lodní doprava trvá čtyři až pět dní – cesta po moři je pro mnoho cestujících velmi dlouhá a není vždy dostupná.

Výchozy břidlic na pláži Kaingaroa, nejstarších hornin Chathamových ostrovů

Celý region důsledně dbá na čistotu přírodního prostředí a dohlíží na to, aby na jeho území nebyly zavlečeny žádné invazivní druhy živočichů, rostlin a nebezpečných nemocí. Chathamovy ostrovy jsou bez divokých králíků, lasic, invazivních druhů vos a mravenců a bez plevelů, které se vyskytují na Novém Zélandu. Na ostrovech se nevyskytuje tuberkulóza skotu ani včelí mor, na ostrově Pitt nejsou krysy a vačice. Návštěvníci ostrovů jsou při příletu žádáni, aby si prohlédli obuv a oděv, zda s sebou nepřinášejí semena cizích rostlin, která jsou nežádoucí.

Přestože Chathamské ostrovy jsou součástí Nového Zélandu a nejsou zde pohraniční kontroly nebo celní formality při příjezdu, doporučuje se návštěvníkům, aby měli před příjezdem dohodnuté své ubytování na ostrovech. Provozovatel dopravy může odmítnout vozit cestující bez dohodnutého ubytování. Na ostrovech nefunguje veřejná doprava, o dopravu návštěvníků jsou ale schopni se postarat poskytovatelé ubytování.

Po mnoho let sloužilo ostrovům britské pomalé a hlučné letadlo Bristol Freighter, přestavěné pro převoz pasažérů. Letecká služba slouží hlavně k vývozu velmi cenných račích výrobků.

Black Robin Freighters provozuje lodní dopravu z měst Timaru a Napier.

Mezi Waitangi a Te One se nachází malá část dehtované makadamové silnice, ostatní komunikace na ostrovech jsou většinou štěrkové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Subnational population estimates (RC, SA2), by age and sex, at 30 June 1996-2022 (2022 boundaries) [online]. Statistics New Zealand [cit. 2022-10-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Blokland, Jacob C., Reid, Catherine M., Worthy, Trevor H., Tennyson, Alan J. D., Clarke, Julia A., and Scofield, R. Paul (2019). Chatham Island Paleocene fossils provide insight into the palaeobiology, evolution, and diversity of early penguins (Aves, Sphenisciformes). Palaeontologia Electronica 22.3.78: 1-92. doi: https://doi.org/10.26879/1009

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]