Maorština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maorština (Māori)
Mapa rozšíření jazyka
Mapa rozšíření jazyka
RozšířeníNový Zéland
Počet mluvčích100 000 - 160 000 lidí [zdroj?]
Klasifikace
PísmoLatinka
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazykNový Zéland
Kódy
ISO 639-1mi
ISO 639-2mao (B)
mri (T)
ISO 639-3mri
EthnologueMBF
Wikipedie
mi.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maorština (maorsky: te reo Māori) je jazyk Maorů žijících na Novém Zélandu (Aotearoa v maorštině). Patří mezi polynéské jazyky. V roce 1987 se maorština stala jedním z oficiálních jazyků na Novém Zélandu. Maorština se dostala do úpadku především po roce 1945, ale posledních několik let dochází k její obnově.

Zpráva o národním sčítání lidu z roku 2013 udává, že maorsky se bylo schopno domluvit 149 000 lidí, což v té době bylo 3,7 procenta obyvatelstva. V roce 2015 udalo 55 procent Maorů alespoň základní znalost maorštiny, a z těch pouze 64 procent jí doma používalo jako hlavní jazyk.

Původní maorština neměla psanou podobu, a až po roce 1814 se začala používat latinka. V roce 1820 vytvořil Samuel Lee spolu s náčelníkem Hongi Hika systém psaní v maorštině, který se úspěšně ujal a až doposud se v podstatě nezměnil.

Odvozený anglický a český název tohoto jazyka pochází z maorštiny samotné, a píše se Māori. Na Novém Zélandu se na maorštině často říká jen te reo, neboli "ten jazyk", což je zkrácená verze te reo Māori.[1]

Oficiální status[editovat | editovat zdroj]

Nový Zéland uznává tři jazyky jako své oficiální: angličtinu, maorštinu a novozélandský znakový jazyk. Maorština se stala oficiálním jazykem v roce 1987. Většina vládních budov má bilingvní názvy v angličtině i maorštině. Bilingvní názvy se objevují také například v knihovnách.

Lingvistická klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Komparativní lingvistika označuje maorštinu za polynéský jazyk, konkrétně pak za východní polynéský jazyk spadající do podskupiny tahitských jazyků. Do této podskupiny se dále řadí maorština z Cookových ostrovů a tahitština z ostrova Tahiti a Společenských ostrovů. Maorština je příbuzná dalším jazykům ze skupiny východních polynéských jazyků.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Číslovky[editovat | editovat zdroj]

Maorsky Česky
tahi jeden
rua dva
toru tři
whā čtyři
rima pět
ono šest
whitu sedm
waru osm
iwa devět
tekau deset


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TAONGA, New Zealand Ministry for Culture and Heritage Te Manatu. Te reo Māori – the Māori language – Te Ara Encyclopedia of New Zealand. teara.govt.nz [online]. [cit. 2019-01-01]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]