Maorové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Příslušnice maorského kmene z konce 19 století, portrét Bohumír Lindauer

Maorové (či také Maoři) jsou původní polynéské obyvatelstvo Nového Zélandu (Aotearoa). Tato skupina do jihozápadní Polynésie pravděpodobně dorazila v několika vlnách před rokem 1300.[1] Maorové se usadili na ostrovech a rozvinuli svou specifickou kulturu.

Evropané, kteří od 18. století přicházeli na Nový Zéland ve stále hojnějším počtu, sebou přinesli zbraně a nemoci, které decimovaly maorskou společnost. Po roce 1840 přišli Maorové o mnoho svého území, čímž nastal jejich kulturní a demografický úpadek, avšak od konce 19. století se jejich populace opět začala rozvíjet. Kulturní obrození pak započalo v 60. letech 20. století.

Na počátku 21. století žilo na světě přibližně 725 000 Maorů, z nichž nejvíce (632 900)[2] žilo na Novém Zélandu. Jejich jazykem je maorština.

Snad nejznámějšími portréty Maorů jsou díla českého malíře Bohumíra Lindauera.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Māori na anglické Wikipedii.

  1. Rat remains help date New Zealand's colonisation [online]. New Scientist [cit. 2009-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Māori population estimates tables [online]. 2007. vyd. Statistics New Zealand [cit. 2009-08-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]