Timaru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Timaru
Poloha
Souřadnice
StátNový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Timaru
Timaru
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha34,0 km²
Počet obyvatel28 700 (2020)[1]
Hustota zalidnění844,6 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.timaru.govt.nz
PSČ7910
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Timaru je novozélandské okresní město, nacházející se na východním pobřeží Jižního ostrova. Má 29 000 obyvatel a je druhým největším městem regionu Canterbury po 150 km vzdáleném Christchurchi.

Město bylo založeno roku 1839 jako velrybářský přístav a dostalo název podle maorského výrazu „Te Maru“ (útočiště).[2] Vzhledem k úrodnému okolí je střediskem potravinářského průmyslu, prochází jím hlavní silnice New Zealand State Highway 1. Nachází se zde jeden z kampusů vysoké technické školy Ara Institute of Canterbury. Timaru je situováno na pobřeží zálivu Caroline Bay, který je využíván k vodním sportům. Má vlastivědné muzeum, výtvarnou galerii Aigantighe a botanickou zahradu založenou roku 1864, nachází se zde množství historických budov postavených z místního vulkanického modrého kamene.[3] Architektonickou zajímavostí je katolická bazilika Nejsvětějšího srdce z roku 1911, kterou architekt Francis Petre navrhl ve stylu byzantské architektury.

Místním rodákem je mistr světa v hodu koulí Tomas Walsh, vyrůstal zde boxer Bob Fitzsimmons, na nedaleké farmě se narodil slavný dostihový kůň Phar Lap.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online.
  2. Lonely Planet Dostupné online
  3. Things to see and do in Timaru Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]