Mount Cook

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mount Cook
Aoraki
Mount Cook (Aoraki)
Mount Cook z údolí Hooker Valley

Vrchol3724 m n. m.
Prominence3724 m ↓ Tasmanovo moře
Izolace3140 km → Mount Adam, Antarktida
SeznamyNejizolovanější hory #10
Ultraprominentní hory
Nejvyšší hory zemí Oceánie #2
Poznámkanejvyšší hora Nového Zélandu
Poloha
SvětadílOceánie
StátNový ZélandNový Zéland Nový Zéland
PohoříJižní Alpy
Souřadnice
Mount Cook
Mount Cook
Prvovýstupv r. 1894 Tom Fyfe, George Graham a Jack Clarke
Typledovcový vrchol
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mount Cook, maorsky Aoraki, je s výškou 3724 m n. m. nejvyšší horou Nového Zélandu. Vrchol se nachází v Jižních Alpách, v pohoří, které se táhne podél západního pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Aoraki je populární turistickou i horolezeckou destinací. Lemují ji Tasmanův a Hookerův ledovec.

Mount Cook v zimě

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Hora je součástí Národního parku Aoraki/Mount Cook. Národní park byl oficiálně vyhlášen v roce 1953 a společně s Národním parkem Westland a několika dalšími chráněnými oblastmi je od roku 1990 zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO (pod společným označením Te Wahipounamu – South West New Zealand). Park obsahuje více než 140 vrcholů, tyčících se výš nežli 2 000 metrů, a 72 pojmenovaných ledovců, pokrývajících 40 % ze 700 kilometrů čtverečních národního parku. Každoročně zde přes léto trénuje rakouská lyžařská reprezentace.

Vesnice Mount Cook Village (také známá jako The Hermitage, v překladu Poustevna) funguje jako turistické centrum a základní kemp. Leží 4 km od úpatí Tasmanova ledovce, 12 km jižně od vrcholu Aoraki.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Aoraki znamená „napichovač mraků“ v dialektu maorského kmene Ngāi Tahu. Anglické jméno připomíná kapitána Jamese Cooka, který jako první Evropan obeplul ostrovy Nového Zélandu v roce 1770.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]