James Cook

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Cook
Oficiální portrét Jamese Cooka, 1775
Oficiální portrét Jamese Cooka, 1775
Narození 27. října 1728
Marton
Úmrtí 14. února 1779 (ve věku 50 let)
Kealakekua
Příčina úmrtí bodná rána
Národnost Angličané
Ocenění Copleyho medaile (1776)
člen Královské společnosti
Manžel(ka) Elizabeth Batts (od 1762)
Děti James Cook
Nathaniel Cook
Elizabeth Cook
Joseph Cook
George Cook
Hugh Cook
Rodiče James P. Cook a Grace Pace
Podpis James Cook – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Cook (27. října 1728 Marton u Yorku14. února 1779 Havaj) byl mořeplavec, objevitel a výzkumník, jehož plavby a hlavně vydané práce výrazně posunuly znalosti o Zemi.

Od třinácti let pracoval jako plavčík na uhelné lodi. V té době se samovzdělával ve všech námořních oborech. V roce 1755 nastoupil jako kormidelník válečného loďstva. V roce 1759 se zúčastnil plavby do Severní Ameriky v rámci sedmileté války s Francií. Vynikajícím způsobem tehdy zmapoval ústí řeky svatého Vavřince, od roku 1763 pokračoval mapováním Newfoundlandu a Labradoru.

První plavba[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku První plavba Jamese Cooka.

V letech 1768–1771 vedl svou první tichomořskou expedici, jejímž původním, vědeckým cílem bylo pozorování přechodu Venuše přes sluneční kotouč, které mělo sloužit k určení vzdálenosti Venuše (a v návaznosti i ostatních planet) od Slunce. O vědeckém zaměření expedice svědčí i to, že na lodi Endeavour se spolu s Cookem plavili přírodovědec Joseph Banks, švédský botanik Daniel Solander či astronom Charles Green; expedice se konala pod záštitou Královské společnosti nauk. James Cook na Tahiti 3. června 1769 provedl plánované pozorování, jehož přesnost však zaostala za očekáváními. Původní poslání mělo skrýt hlavní důvod výpravy, kterým bylo hledání země Terra Australis, neznámého jižního kontinentu, o jehož existenci bylo mnoho vědců 18. století přesvědčeno. Cook zmapoval Nový Zéland, objevil průliv mezi Jižním a Severním ostrovem Nového Zélandu (dnes Cookův průliv) a vyvrátil tak hypotézu o existenci pevniny v těchto místech. Z východu se přiblížil k Austrálii a přitom objevil několik ostrovů. Než se mu podařilo splnit všechny úkoly a doplout do Anglie, přišel o většinu původní posádky v důsledku malárie.

Druhá plavba[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Druhá plavba Jamese Cooka.

V letech 1772–1775 dostal k dispozici dvě lodi, Resolution a Adventure, a vedl druhou expedici, pátrající po předpokládané pevnině v jižním Tichomoří. Roku 1773 se vylodil na Cookových ostrovech, které pojmenoval Herveyovy ostrovy. Poprvé překročil jižní polární kruh, za nímž plul od Afriky až k Novému Zélandu, poté prozkoumal Novou Kaledonii. Při návratu objevil Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy. V Anglii byl povýšen do hodnosti námořního kapitána.

Smrt kapitána Cooka podle rytiny z roku 1790

Třetí plavba a smrt[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Třetí plavba Jamese Cooka.

V letech 1775–1779 vedl třetí výpravu s cílem najít tzv. severozápadní průjezd kolem Severní Ameriky (což se povedlo až roku 1906 Amundsenovi). S loděmi Resolution a Discovery znovu obeplul Afriku, plavil se k Tasmánii, Novému Zélandu a Tahiti. Poté plul na sever, kde objevil Havajské ostrovy (dal jim ovšem jméno Sandwichovy ostrovy) doplul k Americe, proplul Beringovým průlivem a prováděl mapování. Po příchodu zimy 1778 se vrátil na Havaj. Tam se dostal do konfliktu s domorodci a při pokusu zajmout jejich náčelníka byl 14. února 1779 v zátoce Kealakekua zabit.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Významné bylo Cookovo dílo. Na všech cestách si vedl pečlivé zápisky, které vyšly za jeho života i po smrti tiskem. Byl členem Královské společnosti nauk a získal její zlatou medaili. Všech Cookových výprav se zúčastnili významní vědci své doby, s jejichž přispěním bylo lidstvo obohaceno o obrovské množství nových poznatků.

Kromě jiného je po Jamesi Cookovi pojmenováno:

Austrálie[editovat | editovat zdroj]

Nový Zéland[editovat | editovat zdroj]

Spojené království[editovat | editovat zdroj]

další

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HABAJ, Michal. Příběh Jamese Cooka. Historický obzor: časopis pro výuku dějepisu a popularizaci historie, 2012, 23 (3-4), s. 50-64. ISSN 1210-6097.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]