Nová Kaledonie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nová Kaledonie
Nouvelle-Calédonie
Vlajka Nové Kaledonie
Vlajka
Znak Nové Kaledonie
Znak
Geografie

France on the globe (New Caledonia special) (small islands magnified) (Polynesia centered).svg Poloha Nové Kaledonie

Hlavní město: Nouméa
Rozloha: 18 580 km²
Nejvyšší bod: Mont Panié (1628 m n. m.)
Časové pásmo: +11
Poloha: 21°15′ j. š., 165°18′ v. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 252 000
Hustota zalidnění: 13 ob. / km²
Jazyk: francouzština (úřední)
Státní útvar
Státní zřízení: zámořské území Francie
Vysoký komisař: Jean-Jacques Brot
Měna: CFP frank (XPF)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 540 NCL NC
MPZ: F
Telefonní předvolba: +687
Národní TLD: .nc

Nová Kaledonie (francouzsky: Nouvelle-Calédonie) je zámořská správní korporace sui generis FrancieTichém oceánu. Má rozlohu 19 103 km² (z toho stejnojmenný hlavní ostrov 16 747 km²) a 230 789 obyvatel (k 2004). Správní středisko je Nouméa. Oficiálním jazykem je francouzština, ale široce se využívá melanéština a některá polynéská nářečí. Na ostrově probíhá těžba niklu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

La Baie des Tortues

Nová Kaledonie zaujímá skupinu ostrovů v jihovýchodní Melanésii, z nichž dominantní je ostrov Nová Kaledonie, nazývaný též Grande Terre. Mezi další ostrovy a souostroví patří:

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí je tropické s ročním úhrnem srážek cca 2000 mm v nižších polohách, na horách 2000 až 4000 mm. Hojnější srážky jsou od prosince do dubna. Průměrné teploty se pohybují mezi 18 a 23 °C.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Katedrála Sv. Josefa v Nouméa

Původní obyvatelstvo ostrovů tvořili Melanésané. Ostrov Nová Kaledonie objevil v roce 1774 při své druhé plavbě James Cook. Ostrov pojmenoval podle starého latinského označení severní části Velké Británie, tj. Kaledonie. V roce 1853 ostrov na přímý rozkaz císaře Napoleona III anektovala francouzská armáda a rok později bylo založeno pozdější hlavní město Port-de-France (dnešní Nouméa). Francouzi začali využívat území jako trestaneckou kolonii do roku 1897 sem bylo posláno na 22 000 trestanců. Mnoho znich byly bývalý komunardi, kteří byli zatčeni po porážce Pařížské komuny (mezi nejznámější vězně patřili Victor Henri Rochefort či Louise Michelová). V roce 1864 byl na ostrově objeven nikl, a to zapříčinilo příliv pracovní síly z okolních francouzských kolonií. Přistěhovalci přinesli sebou i nemoci jako spalničky či neštovice, které zapříčily úmrtí téměř poloviny původního obyvatelstva ostrova.

Po porážce Francie nacistickým Německem v roce 1940 se místní úřady přihlásili ke Svobodným Francouzům a od roku 1942 sloužil ostrov jako významná základna Spojenců. Od roku 1946 se stala Nová Kaledonie francouzským zámořským územím a v roce 1953 bylo všem místním obyvatelům nehledě na původ přiděleno francouzské občanství. Rostoucí produkce niklu přilákala na ostrov stále více Evropanů a Polynésanů, takže se původní Melanésané stali menšinou. V září 1987 proběhlo na ostrově referendum o případné nezávislosti Nové Kaledonie, na které ale byl odmítnut přístup pozorovatelům OSN. Hlavní politické strany bojující za nezávislost proto referendum bojkotovali, a tak skončilo výsledkem 98,3% pro setrvání pod francouzskou správou. V dubnu 1988 napětí kumulovalo únosem 34 místních francouzských policistů a vojáků. Únosci požadovali dialog s francouzskou vládou o nezávislosti ostrova. Francie označila únosce za teroristy a poslala speciální jednotky osvobodit unesené. Výsledkem bylo 19 mrtvých únosců a 2 mrtví na straně zásahových jednotek.

Situace se uklidnila až po podepsání Matignonské smlouvy v červnu 1988, která byla kompromisem mezi francouzskými loajalisty a separatisty a odložila otázku nezávislosti na přesně 10 let. Ostrov získal značnou autonomii. V roce 1998 byla obě stranami podepsána Nouméaská smlouva, která určila přechodné období vedoucí k nezávislosti na 20 let. Smlouva byla schválena místním obyvatelstvem v referendu téhož roku (71,9% oprávněných voličů volilo pro schválení smlouvy). Druhé referendum o nezávislosti je tak plánováno mezi lety 2014 - 2018. Zajímavostí je, že vláda Nová Kaledonie v roce 2010 schválila tzv. kanackou vlajku jako oficiální vlajku země. Ostrov je tam jeden z mála území na světě, které má dvě oficiální vlajky (více ve Vlajka Nové Kaledonie).

Související články[editovat | editovat zdroj]