Přeskočit na obsah

Louise Michelová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Louise Michelová
Rodné jménoClémence Louise Michel
Narození29. května 1830
Vroncourt-la-Côte
Úmrtí9. ledna 1905 (ve věku 74 let)
Marseille
Místo pohřbeníSaint Pierre Cemetery (1905)
Levallois-Perret Cemetery (od 1905)
Povoláníučitelka, básnířka, pedagožka, dopisní korespondentka, novinářka, komunard, anarchista, politička a spisovatelka
Nábož. vyznáníateismus
Partner(ka)Charlotte Vauvelle (1895–1905)[1]
PodpisLouise Michelová – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louise Michelová (29. květen 1830, Haute-Marne10. leden 1905, Marseille) byla francouzská anarchistka, učitelka a zdravotní sestra. Často používala pseudonym Clémence.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Během Pařížské komuny ošetřovala raněné komunardy. Po porážce Pařížské komuny (1871) byla deportována na Novou Kaledonii. Tam se poznala s anarchofeministkou Nathalií Lemel, která byla taktéž aktivní v Pařížské komuně. Setkání s Nathalií ji ovlivnilo natolik, že se stala anarchistkou. Do Francie se vrátila v roce 1880 po amnestii udělené vzbouřencům z komuny. V Evropě začala s revolučními aktivitami. V roce 1881 se zúčastnila anarchistického kongresu v Londýně, kde se zúčastnila mnohých demonstrací a měla na nich i projevy.

V roce 1883 v Paříži během anarchistické demonstrace nesla nad sebou černou zástavu, ze které se díky tomu stal tradiční anarchistický symbol. Podle ní je černá vlajka „vlajkou stávkujících a vlajkou těch, kteří jsou hladoví“.[2] V tom samém roce vedla rozvášněný dav, který vyraboval pekařský obchod, a byla kvůli tomu odsouzena na šest let do vězení. Propuštěna byla už v roce 1886, avšak po krátkém čase byla opět zatčena kvůli politické činnosti. Roku 1890 odešla do Anglie, odkud se vrátila až o pět let později. Kvůli své činnosti opět čelila mnohým zatčením. Na sklonku života začala cestovat po Francii a přednášet o anarchismu. Zemřela 10. ledna 1905 v hotelu Oasis v Marseille. Je po ní pojmenována stanice pařížského metra. Ve španělské občanské válce bojovali také francouzští interbrigadisté v Batalionech Louisy Michelové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louise Michelová na slovenské Wikipedii.

  1. Le Maitron.
  2. The Red Virgin: Memoirs of Louise Michel. Příprava vydání Bullitt Lowry, Elizabeth Ellington Gunter. Alabama: University of Alabama Press, 1981. Dostupné online. ISBN 0817300635. S. 168. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]