Vlajka Nové Kaledonie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Novokaledonská vlajka (Kanacká vlajka)
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Francouzská vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Francouzská námořní vlajka
Poměr stran: 2:3
Poměr šířek: 30:33:37

Vlajka Nové Kaledonie, zvláštního francouzského území Společenství sui generis s kódem 988 (viz článek Zámořská Francie), je zároveň francouzskou vlajkou.[1]

Roku 2010 schválil kongres Nové Kaledonie návrh používat kanackou vlajku spolu s vlajkou francouzskou. 17. července 2010 se tehdejší francouzský premiér François Fillon zúčastnil oficiální ceremonie v hlavním novokaledonském městě Nouméa, při které byla kanacká vlajka povýšena na druhou oficiální vlajku Nové Kaledonie.

Nová kanacka vlajka byla před přijetím, v poměrně širokém neoficiálním použití, vlajkou Front de libération nationale kanak et socialiste (FLNKS) - politické strany pro nezávislost Nové Kaledonie.

Přijetí kanacké vlajky se však ukázalo jako kontroverzní. Část obyvatel argumentuje pro zcela novou vlajku, která by více respektovala "společný osud" obou skupin obyvatel, etnických Kanaků i francouzských obyvatel Nové Kaledonie. Debata o nalezení nové vlajky tak dále pokračuje.

Používání dvou vlajek může vypadat jako praktická ukázka sjednocenosti ostrova, kde žijí dvě různá etnika (Evropané a Melanésané) nebo naopak jako symbol rozdělenosti, kdy se obyvatelé nedokáží shodnout na společné vlajce.

Vlajky provincií[editovat | editovat zdroj]

Nová Kaledonie je rozdělena na tři provincie s vlastními regionálními vlajkami.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]