Fidžijská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Fidžijská vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Fidžijská národní námořní vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Fidžijská státní námořní vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Fidžijská námořní válečná vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Fidži byla přijata 10. října 1970. Má podobu světle modrého obdélníku s Union Jackem v kantonu a štítem státního znaku ve vlající části. V roce 1987, když Fidži vyhlásilo republiku, byla změněna podoba badge. Od té doby zůstává vlajka nezměněna, přestože se ozývají hlasy žádající změnu.

Současná podoba vlajky je velmi podobná vlajce z koloniálního období, která užívala tmavší odstín modré a zobrazovala kompletní fidžijský znak.

Návrh nové vlajky[editovat | editovat zdroj]

Zatímco část obyvatel žádá odstranění Union Jacku jakožto symbolu koloniální nadvlády Británie, jiní si přejí jeho uchování s odkazem na historickou kontinuitu. Někteří si také přejí návrat kompletního znaku na vlajku.

Fidžijský předseda vlády Frank Bainimarama požaduje, aby z vlajky zmizel odkaz na koloniální minulost Fidži. Jeden z návrhů byla bledě modrá vlajka s bílou ulitou hřebenatky uprostřed.

Dne 3. února 2015 vyhlásil premiér Josaia Voreqe (Frank) Bainimarama nahrazení fidžijské vlajky v celostátní soutěži s cílem přijetí nové vlajky 10. října 2015, v den 45. výročí nezávislosti na Velké Británii.

Dne 24. prosince 2015 fidžijská vláda oznámila, že opět odloží rozhodnutí o nové vlajce země o další dva měsíce do konce února 2016. V prohlášení vláda uvedla, že obdržela nové návrhy. Dále bylo oznámeno, že pět návrhů bylo vybráno prostřednictvím úřadu předsedy vlády v březnu 2016, veřejnost pak má tři měsíce na vybrání. Vláda také uvedla, že očekává novou vlajku dne 1. července 2016 a že bude vyvěšena na Den ústavy (nový státní svátek oslavující ústavu Fidži), 7. září 2017.[1]

V srpnu 2016 premiér vydal prohlášení o odkladu zavedení nové vlajky. V něm uvádí, že finanční prostředky potřebné ke změně vlajky bude vhodnější vynaložit na obnovu ostrova po únorovém cyklónu Winston, který si vyžádal 44 životů a připravil desítky tisíc lidí o domov. Svou roli také sehrála první zlatá olympijská medaile pro Fidži, jejíž oslavy jsou nepřímo spojeny právě se stávající vlajkou.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. More flag delays in Fiji. Radio New Zealand [online]. 2015-12-23 [cit. 2016-06-13]. Dostupné online.  
  2. Fiji to keep union jack on its flag. The Guardian [online]. 2016-08-18 [cit. 2016-09-18]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]