Fidžijská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Fidžijská vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Fidžijská národní námořní vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Fidžijská státní námořní vlajka
Poměr stran: 1:2
Užití vlajkyZlevadoprava Fidžijská námořní válečná vlajka
Poměr stran: 1:2

Vlajka Fidži byla přijata 10. října 1970. Má podobu světle modrého obdélníku s Union Jackem v kantonu a štítem státního znaku ve vlající části. V roce 1987, když Fidži vyhlásilo republiku, byla změněna podoba badge. Od té doby zůstává vlajka nezměněna, přestože se ozývají hlasy žádající změnu.

Současná podoba vlajky je velmi podobná vlajce z koloniálního období, která užívala tmavší odstín modré a zobrazovala kompletní fidžijský znak.

Návrh nové vlajky[editovat | editovat zdroj]

Zatímco část obyvatel žádá odstranění Union Jacku jakožto symbolu koloniální nadvlády Británie, jiní si přejí jeho uchování s odkazem na historickou kontinuitu. Někteří si také přejí návrat kompletního znaku na vlajku.

Fidžijský předseda vlády Frank Bainimarama požaduje, aby z vlajky zmizel odkaz na koloniální minulost Fidži. Jeden z návrhů byla bledě modrá vlajka s bílou ulitou hřebenatky uprostřed.

Dne 3. února 2015 vyhlásil premiér Josaia Voreqe (Frank) Bainimarama nahrazení fidžijské vlajky v celostátní soutěži s cílem přijetí nové vlajky 10. října 2015, v den 45. výročí nezávislosti na Velké Británii.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]