Vlajka Vanuatu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Užití vlajkyZlevadoprava Vanuatská vlajka
Poměr stran: 19:36
Užití vlajkyZlevadoprava Vanuatská námořní válečná vlajka
Poměr stran: 5:3

Vlajka Vanuatu má dva vodorovné pruhy, červený a zelený, a u žerdi černý trojúhelníkový klín, jehož ramena jsou žlutě a černě lemovaná. Toto lemování přechází do vodorovných proužků, které jdou středem vlajky, oddělují od sebe oba dva široké pruhy a vytvářejí ležaté Y. V černém trojúhelníku je umístěn emblém pocházející ze státního znaku – žlutý zatočený kančí zub a dvě zkřížené žluté ratolesti kapradě.

Červený pruh symbolizuje – ve shodě s místní tradicí – krev obětních divočáků, ale i lidskou krev spojující všechny obyvatele státu. Zelený pruh připomíná vanuatské ostrovy, černá barva klínu jejich úrodnou půdu a melanéské obyvatelstvo. Žlutý pruh v podobě písmena Y symbolizuje křesťanství[1] a mír[2] v souostroví, které má tvar této litery. Žlutý kančí zub je oblíbená ozdoba místních obyvatel, představuje moc a bohatství. Dvě zkřížené ratolesti kapradě bývají symbolem domorodých náčelníků a i dnes představují nový stát a jeho ústavu; jejich 39 lístků odpovídá počtu členů poslanecké sněmovny.

Soutěž o vzhled vlajky vyhrála představa Kalontose Malona,[3] podle níž vlajka převzala barvy (ne však podobu) vlajky politické strany Vanuaaku, která dovedla zemi k nezávislosti. Konečný návrh vytvořil výtvarník Rick Fraser. Parlament jej schválil 18. února 1980.[2]

Historické vanuatské vlajky byly během britsko-francouzského koloniálního období (1906-1980) vlajkami Nových Hebrid, jak se ostrovy nazývaly. Vlajky se liší použitou korunou (tudorovská nebo svatoedwardská).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vlajky vanuatských provincií[editovat | editovat zdroj]

Vanuatské provincie

Vanuatu je od roku 1994 administrativně rozděleno na šest provincií:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Vanuatu na slovenské Wikipedii.

  1. National Flag and Emblem of Vanuatu [online]. Port Vila (Vanuatu): Vanuatu Tourism Office, [cit. 2008-06-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b BROŽEK, Aleš. Lexikon vlajek a znaků zemí světa. Praha : Kartografie, 2003. ISBN 80-7011-776-1. S. 212.  
  3. HEYDON, Ian; GRAY, Jenny. Vanuatu: A Small Guide to a Tropical Paradise [online]. Riverhills (Queensland, Australia): Small Guide Travel, [cit. 2008-06-20]. Heslo flag. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]